Zrušené Grand Prix a další změny v kalendáři FIM

V důsledku zdravotnických omezení ohledně shromažďování lidí na stadionech muselo být zrušeno už 6 pro letošek připravovaných závodů seriálu Speedway Grand Prix.

Zrušeny byly mítinky v britském Cardiffu, obě švédské zastávky, předem vyprodaný Národní stadion ve Varšavě a na příští rok byly přeloženy závody v ruském Togliatti a německém Teterowě. Tři podniky už znají pro příští rok i své termíny. Ve Varšavě se pojede 15. května, v Teterowě o týden později a v hlavním městě Walesu 17. července.

Pro letošek prozatím zůstaly v kalendáři Grand Prix čtyři turnaje. 1. srpna polská Wroclaw, 12. září dánský Vojens, další víkend 19. září pražská Markéta a finále 3. října v polské Toruni. O tom zda se všechny odjedou v plánovaných datech, případně zda ještě nějaký podnik nepřibude se rozhodne v nejbližších týdnech. Promotér seriálu společnost BSI v prohlášení oznámila, že chce letos uspořádat alespoň osm závodů Grand Prix.

Kvalifikační kola pro příští ročník Speedway Grand Prix byla již dříve zrušena a GP Challenge, které se mělo konat ve slovenské Žarnovici, bylo odloženo. Zatím není oficiálně známo, zda se letos ještě odjede.

Speedway of Nations zůstává ve své jarní verzi, kdy se semifinále odjedou koncem září v lotyšském Daugavpils a dva finálové turnaje pak v závěru října na Národním  plochodrážním stadionu v Manchesteru.

Mistrovství světa juniorů bylo pro letošek drasticky omezeno. Kvalifikační kola a dvě finále byly zrušeny a zůstalo tak pouze jediné finále, které se k naší radosti pojede 2. října, během pardubického plochodrážního super víkendu, na svítkovském stadionu.

Účastníci finále byli vybráni od „zeleného stolu“, každá federace startující ve Speedway of Nations obdržela jedno místo. Jsou jen dvě výjimky, Polsko a Česká republika budou mít po dvou zástupcích.

Zatímco polští junioři vloni získali v MS všechny medaile, čeští reprezentanti profitují z pořadatelství finále v Pardubicích. Jan Kvěch byl do finále nasazen přímo (vloni vybojoval v MS juniorů 6. místo) a druhým českým zástupcem bude tzv. „divoká karta“, kterou jezdec obdrží až pár týdnů před závodem. S ohledem na současnou výkonnost jsou jen dva kandidáti, Petr Chlupáč a Daniel Klíma.

Největším favoritem bude asi obhájce bronzu Dominik Kubera. Cestu k titulu mu budou chtít zatarasit jeho krajan Wiktor Lampart, Australan Jaimon Lidsey nebo Dán Mads Hansen a doufejme, že bitvy o medaile se zúčastní i čeští reprezentanti.

Také mistrovství světa juniorských družstev se pojede v Pardubicích. Bude to kvalifikační kolo a soupeři českých juniorů budou mladí Švédové, Australané a Lotyšové. Finále by se mělo v září konat v dánském Outrup.

Mistrovské podniky všech nižších juniorských kubatur byly pro letošek úplně zrušeny. Premiérové MS ve Flat Tracku má tři podniky. Jako druhý se pojede 3. října v Pardubicích .

Citelně postihla koronavirová pandemie také Grand Prix na dlouhé ploché dráze. Z původních pěti plánovaných finálových závodů byly čtyři zrušeny. Kvůli odhlášení několika federací bylo také zrušeno MS družstev (Long Track of Nations) v Morizés. Francouzští pořadatelé, ale využili příležitosti a ve stejném termínu uspořádají závod Grand Prix na dlouhé dráze. V září by se snad v nizozemském Rodenu měla odjet i GP Challenge.

Současný stav kalendáře FIM 2020:

Speedway Grand Prix 2020:

((16. 5.) 8. 8. Warszawa (PL) – ZRUŠENO)