Jan Holub nežije

Dlouholetý československý reprezentant včera skončil svoji životní pouť v českobudějovické nemocnici ve věku nedožitých 76 let (narozen 12. srpna 1942).

Jan Holub pocházel z jižních Čech a v Českých Budějovicích také započal svoji plochodrážní kariéru. Postupně se vypracoval mezi naše nejlepší jezdce. V letech 1968 a 1969 vybojoval titul mistra Československa v jednotlivcích, v následujícím roce byl navíc bronzový.

Po Antonínu Kasperovi, jako druhý český plochodrážník, závodil v prestižní britské profesionální lize. V letech 1969 až 1970 byl oporou týmu Exeter Falcons.

Jan Holub se také probojoval do pěti světových finále. Dvakrát (1968 a 1970) byl v londýnském Wembley členem československého družstva, které obsadilo čtvrtá místa. Dvakrát se zúčastnil i světového finále ve dvojicích. Roku 1972 ve švédském Boras skončil spolu s Jiřím Štanclem pátý a o dvě léta později v anglickém Manchesteru obsadili s Janem Hádkem sedmé místo. V roce 1967 postoupil z evropského finále do světového ve Wembley jako náhradník, ale nakonec se jej nemohl zúčastnit. Týden před světovým finále si při malém finále pardubické Zlaté přilby zlomil obě ruce.

Zlatá přilba v Pardubicích, ale přesto patřila mezi nejoblíbenější závody Jana Holuba. Mezi lety 1961 – 1975 se na její start postavil patnáckrát. Nejlepších výsledků dosáhl roku 1969 a 1972, kdy dojel pátý ve velkém finále.

Po ukončení závodní kariéry vyšla o Janu Holubovi, jako o prvním českém plochodrážníkovi vůbec, knižní biografie nazvaná Ovál plný smyků. Přestože zakončil svou aktivní kariéru, dál se objevoval v depech plochodrážních stadionů. Při závodech podporoval nejprve svého syna Jana a později, ještě před pár lety, i vnuka Jana pokračujícího v rodinné plochodrážní tradici.

Čest jeho památce!

černobílé foto: Jan Holub s vestou Exeter Falcons (defunctspeedway.co.uk)

Označeno štítky: Štítky:
  1. Michal Vojáček

    Jsem moc rád že tuto vestu mám doma ,na pana Holuba mám jen dobré vzpomínky byl to super chlap.

Máte k tomu co říct?