Zlatá přilba představena

V termínu pátek-neděle 1.-3. října se na stadionu v pardubickém Svítkově uskuteční tradiční plochodrážní svátek. V jeho rámci se fanoušci mohou těšit na 73. Zlatou přilbu, rozhodující finále MS juniorů, 47. Zlatou stuhu juniorů a 3. finále MS ve Flat Tracku.

Nejstarší plochodrážní závod na světě, který nadále rozvíjí svou tradici, se příští neděli pojede už po 73. Jeho první ročník se však konal dokonce v roce 1929.

Slavnostní nástup všech jezdců Zlaté přilby začne v neděli již v 11:55 hodin. Letos se znovu pojede podle osvědčeného systému se 36 jezdci, kteří se v šesti na startu utkají ve vylučovacích, čtvrtfinálových a semifinálových skupinách. Nejlepší šestice jezdců se pak v závěrečném finále na šest kol střetne o ceněnou Zlatou přilbu.

Ve startovní listině prozatím figuruje 6 současných jezdců Speedway Grand Prix a 5 jezdců se zkušeností ze Speedway Grand Prix z minulosti. Dále jsou ve startovní listině 4 jezdci, kteří už Zlatou přilbu města Pardubice dokázali získat: Hans Andersen (2008), dvakrát Rune Holta (2009 a 2011), Chris Holder (2014) a třikrát Jason Doyle (2018-2020). Jason Doyle se letos pokusí Zlatou přilbu vyhrát počtvrté v řadě, což se ještě žádnému jezdci v historii nepovedlo.

Ve Zlaté přilbě vystartuje pětice českých závodníků. Budou mezi nimi, ale chybět zranění: loňský mistr republiky Eduard Krčmář a letošní český juniorský šampion Jan Macek. Kvůli startu ve finále 1. polské ligy za tým Krosna se Zlaté přilby nebudou moci zúčastnit: její vítěz z roku 2017 Václav Milík a v loňském roce druhý Jan Kvěch.

Českou pětici tak budou tvořit zkušení Josef Franc, domácí Hynek Štichauer, Ondřej Smetana a mladíci Petr Chlupáč s Danielem Klímou. Jako náhradník bude připraven, jako již tradičně, Jaroslav Petrák. Josef Franc dosáhl nejlepší umístění v pardubické Zlaté přilbě v roce 2014, kdy obsadil konečné 8. místo, Hynek Štichauer si připsal nejlepší výsledek v loňském ročníku. Probojoval se do semifinále a celkově skončil 10. Ondřej Smetana získal prozatím své nejlepší umístění v roce 2017. Dokázal postoupit do čtvrtfinále a v konečném hodnocení mu patřila 20. příčka. Petr Chlupáč a Daniel Klíma budou mít letos v tomto prestižním závodě premiéru.

Při úterní tiskové konferenci v Praze byla klenotníkem Pavlem Lejhancem představena Zlatá přilba určená pro vítěze letošního 73. ročníku. Letošní verze je vyvedena na spodní hraně s výrazným nápisem „Zlatá přilba České republiky“ za jehož koncem jsou umístěny české granáty. Jako tradičně bude od pondělí vystavena ve výloze  Klenotnictví Lejhanec na pardubické třídě Míru, odkud bude v neděli 3. října v 11 hodin , za doprovodu historických vozidel, slavnostně převezena na stadion do Svítkova.

Jak je zvykem víkend začne už pátečním finálovým závodem MS juniorů, který bude zahájen v 17 hodin. V Pardubicích se takovýto závod pojede už po 13. Letošní ročník MS juniorů se skládá ze tří finálových podniků, a protože v Pardubicích se pojede ten třetí, bude zde po jeho zakončení korunován nový juniorský mistr světa. Po dvou odjetých závodech v německém Stralsundu a polském Krosně je v čele Polák Jakub Miśkowiak o dva body před Dánem Madsem Hansenem a dalších šest před svým krajanem Wiktorem Lampartem.

Finálových závodů se zúčastnili i dva čeští reprezentanti. Jan Kvěch si start vybojoval v kvalifikačním kole. V úvodním závodě ve Stralsundu jej však potkal nepříjemný pád, po kterém utrpěl zranění ruky a ramene a vypadalo to, že pro něj letošní sezóna skončila. Honza se však stihl rychle dát do takového stavu, že už včera mohl s úspěchem vystartovat ve druhém finále v Krosně, kde se probojoval do semifinále a celkově obsadil 5. místo.

Petr Chlupáč byl původně náhradník finálové série, ale po zranění Dána Jonase Seiferta-Salka odjede všechny její závody. Ve Stralsundu mu chyběl bod k postupu do semifinále. V Krosně se mu to již podařilo a nakonec skončil hned za Janem Kvěchem 6. V průběžné klasifikaci šampionátu Petrovi prozatím patří 7. příčka.

Kvůli nejasnostem ohledně zranění Jana Kvěcha ještě nebyla oznámena domácí divoká karta pro finále v Pardubicích. Za současné situace se však dá očekávat, že jí získá Daniel Klíma. Jako náhradníci připadají v úvahu pardubický Daniel Šilhán a Pavel Kuchař z pražské Markéty.

Sobota má ve svém programu připraveny hned dva závody. Nejprve ve 13 hodin odstartuje 3. závod MS ve Flat Tracku. Tato disciplína, u nás známá též jako americká plochá dráha, se v Pardubicích jako MS pojede již podruhé. K závodu je přihlášeno 24 jezdců z 9 zemí. Jsou mezi nimi i dvě ženy: Yasmin Poppenreiter z Rakouska a Mariuxi Taranto z Ekvádoru.

Českou reprezentaci tvoří pětice jezdců. Ervín Krajčovič, Jiří Kraus, Kamil Peuker, Ondřej Svědík a divokou kartu obdržel Tomáš Kolařík. Podle letošních výsledků v českém šampionátu  z nich mají největší šanci postoupit do finálové jízdy, ve které se střetne nejlepších 12 jezdců závodu, Jiří Kraus a Ervín Krajčovič. Mistrovský titul obhajuje Fin Lasse Kurvinen.

Po tomto závodě, v přibližně 15:45, odstartuje 47. ročník nejstaršího juniorského plochodrážního závodu světa Zlatá stuha. V něm se tentokrát představí 18 jezdců z 9 zemí. Jedno jméno zatím není známo.

Ve Zlaté stuze pojede čtveřice českých juniorů. Pražští Petr Chlupáč a Daniel Klíma a pardubičtí Daniel Šilhán a Jan Jeníček.

Jezdci budou v jízdách startovat po šesti. Každý pojede čtyřikrát. Po základní části, která se bude skládat z 12 jízd, nejlepší čtyři postoupí přímo do finále. Jezdci na 5.-10. místě se v jízdě Poslední šance utkají o poslední dvě místa ve finále. Vítěz finále se stanem držitelem Zlaté stuhy.

Při úterní tiskové konferenci byla oznámena i další zajímavost dotýkající se ploché dráhy. Režisér David Sís a scénárista Ota Klempíř připravují hraný film na motivy životních osudů Evžena Erbana, ve kterém se objeví i další známá jména plochodrážní historie. Premiéra filmu, jehož pracovní název zní Rychlá srdce, je plánovaná na příští nebo přespříští rok.

Možnosti jak zakoupit vstupenky na závody pardubického víkendu zde:  http://www.zlataprilba.cz/vstupenky-on-line/

Posílená pardubická městská doprava na Zlatou přilbu a Zlatou stuhu: http://www.zlataprilba.cz/doprava-na-73-zlatou-prilbu-mesta-pardubic-2021/ 

foto: Petr Makušev

zdroj: TK ke Zlaté přilbě, zlataprilba.cz

73. Zlatá přilba města Pardubic – 3.10. 12 hodin

Předběžná startovní listina:

 1. Jason DOYLE, AUS
 2. Max FRICKE, AUS *
 3. Chris HOLDER, AUS *
 4. Jack HOLDER, AUS
 5. Brady KURTZ, AUS
 6. Daniel GAPPMEIER, AUT
 7. Hans ANDERSEN, DK
 8. Lasse BJERRE, DK
 9. Niels Kristian IVERSEN, DK
 10. Anders THOMSEN, DK
 11. Timo LAHTI, FIN
 12. Adam ELLIS, GB
 13. Chris HARRIS, GB
 14. Max DILGER, D
 15. Lukas FIENHAGE, D
 16. Kevin WÖLBERT, D
 17. Norbert MAGOSI, HUN
 18. Michele Paco CASTAGNA, ITA *
 19. Filipe Nicolas COVATTI, ITA
 20. Alessandro MILANESE, ITA
 21. Francis GUSTS, LAT *
 22. Patryk DUDEK, PL
 23. Rune HOLTA, PL *
 24. Jakub JAMRÓG, PL
 25. Bartosz SMEKTALA, PL
 26. Nick ŠKORJA, SLO
 27. Matej ŽAGAR, SLO *
 28. Martin VACULÍK, SK *
 29. Pontus ASPGREN, SWE
 30. Luke BECKER, USA
 31. Broc NICOL, USA *
 32. Josef FRANC
 33. Petr CHLUPÁČ
 34. Daniel KLÍMA
 35. Ondřej SMETANA
 36. Hynek ŠTICHAUER

R1. Jaroslav PETRÁK

(jezdci označení * , ještě nevrátili podepsaný kontrakt na závod)

———————————————————————————————

Mistrovství světa juniorů do 21 let – Finále 3, 1.10. 17 hodin

Předběžná startovní listina:

266. Mads HANSEN, DK

14. Lukas BAUMANN, D

73. Alexander WOENTIN, SWE

46. Matthew GILMORE, AUS

11. Ernests MATJUŠONOKS, LAT

3. Mark KARION, MFR

515. Jakub MIŚKOWIAK, PL

115. Steven GORET, FRA

9. Marko LEVIŠIN, UKR

16. (divoká karta CZ – bude určena dodatečně)

24. Francis GUSTS, LAT

7. Danils KOLODINSKIS, LAT

10. Mateusz ŚWIDNICKI, PL

47. Wiktor LAMPART, PL

201. Jan KVĚCH

5. Jonas SEIFERT-SALK, DK

17. (bude určen dodatečně, CZ)

18. (bude určen dodatečně, CZ)

————————————————————

47. Zlatá stuha juniorů – 2.10. 15:45 hodin

Předběžná startovní listina:

 1. Daniel KLÍMA
 2. Lukas BAUMANN, D
 3. Mikolaj CZAPLA, PL
 4. Kyle BICKLEY, GB
 5. Miran PRAZNIK, SLO
 6. (?)
 7. Petr CHLUPÁČ
 8. Dawid REMPALA, PL *
 9. Leon FLINT, GB
 10. Rićards ANSVIESULIS, LAT
 11. Anže GRMEK, SLO
 12. Sebastian KÖSSLER, AUT
 13. Daniel ŠILHÁN
 14. Wiktor JASIŃSKI, PL
 15. Mika MEIJER, NL
 16. Jan JENÍČEK
 17. Alexander WOENTIN, SWE
 18. Mario NIEDERMEIER, D

(jezdec označený * ještě nevrátil podepsaný kontrakt)

——————————————————————————————-

Startovní listina MS ve Flat Tracku – Finále 3, 2.10. 13 hodin:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?