Začíná boj o světové medaile

Dnes v 17 hodin bude na berlínském zimním stadionu Horsta Dohma  jízdou mezi Českou republikou a Kazachstánem zahájeno finále mistrovství světa družstev na ledové ploché dráze, druhým rokem pojmenované jako Ice Speedway of Nations.

O cenné kovy se střetne sedm týmů složených ze dvou jezdců a náhradníka v sobotu a neděli v systému „každý s každým“, což bude znamenat dohromady 42 jízd. To však ještě nebude vše. Na závěr se týmy, které obsadí třetí a čtvrtou příčku spolu utkají o bronzové medaile a celky z prvního a druhého místa pak o titul mistrů světa.

Český manažer Filip Šitera v Berlíně povede naší v současnosti nejsilnější možnou sestavu. Jako kapitán v ní bude působit Jan Klatovský, kterého budou doplňovat Lukáš Hutla a Andrej Diviš jako náhradník.

Naši reprezentanti nepatří mezi hlavní favority, ale spíš mezi ty, kteří mohou překvapit. Jan Klatovský v této sezóně ještě neodjel žádný závod a kvůli zranění tomu bylo stejně i v té minulé, což může být i přes jeho značné zkušenosti handicap. Lukáš Hutla letos prvně soupeří s nejlepšími jezdci ve finálových závodech MS jednotlivců, a přestože hlavně získával zkušenosti, několikrát dokázal, že s nimi může svádět více než vyrovnané souboje. Jana a Lukáše bude z náhradnické pozice jistit poslední národní šampion na ledové ploché dráze Andrej Diviš.

Česká (Československá) bilance v MS družstev je prozatím 5 stříbrných a 4 bronzové medaile. Naši určitě budou chtít navázat na rok 2015, kdy v Berlíně vybojovali bratři Jan a Antonín Klatovští spolu s Lukášem Hutlou bronzové cenné kovy.

Tradičně největším favoritem na zisk zlatých medailí bude Rusko. O jeho hegemonii nejlépe svědčí fakt, že z dosavadních 41 ročníků MS družstev, Rusko (dříve Sovětský svaz) získalo 37x titul mistrů světa. Trojice Ivanov, Chomicevič a Kononov válčí o titul i mezi jednotlivci a o titul v týmech by je mohlo připravit pouze velké překvapení.

Mezi další favority na zisk jedné z medailí musíme počítat se  Švédskem. V minulosti třikrát sesadilo Rusko z trůnu a v posledních dvou ročnících získalo stříbrné medaile. Dalším aspirantem na medaili je také Rakousko. V uplynulé dekádě je trojice Franky Zorn, Harald Simon a Charly Ebner získávala pravidelně.

Zapomenout nesmíme ani na domácí družstvo, které se bude chtít před vlastními fanoušky vytáhnout podobně jako v roce 2017 v Inzellu, kde získalo bronzové medaile. Hans Weber a Max Niedermaier mají v hlavě navíc rok 1983, kdy se jejich otcům, právě v Berlíně, podařilo vybojovat pro Německo dosud jediný mistrovský titul v této disciplíně.

Zbývající dva týmy, Kazachstán a Finsko, mají jen minimální šance na čelní umístění, i když Vladimir Čeblokov byl v letech 1995 a 1996 členem kazašského družstva, které vyjelo bronzové medaile a Matti Isoaho určitě „zatopí“ některým favoritům a získá pro Finsko cenné body.

On-line výsledky lze sledovat https://live.baansportfansite.nl/event/407/fim-ice-speedway-of-nations-dag-1-berlijn.html

29.2. – 1.3. FIM Ice Speedway of Nations, Berlin (386 m), rozhodčí Craig Ackroyd

KAZACHSTÁN (1. Pavel Někrasov, 2. Vladimir Čeblokov (c), 15. Denis Slepuchin)

ČESKÁ REPUBLIKA (3. Jan Klatovský (c), 4. Lukáš Hutla, 16. Andrej Diviš)

RUSKO (5. Danil Ivanov (c), 6. Dmitrij Chomicevič, 17. Igor Kononov)

RAKOUSKO (7. Harald Simon (c), 8. Franky Zorn, 18. Charly Ebner)

ŠVÉDSKO (9. Martin Haarahiltunen, 10. Niclas Svensson (c), 19. Stefan Svensson)

NĚMECKO (11. Max Niedermaier (c), 12. Markus Jell, 20. Hans Weber)

FINSKO (13. Matti Isoaho (c), 14. Christer Biskop, 21. Mikko Jetsonen)

zdroj: fim-live.com, eisspeedwayberlin.de

foto: Jesper Veldhuizen (baansportfansite.nl)

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?