Woffinden triumfoval v Horsens, do tempa se konečně dostal i Hancock

Po více než měsíční přestávce se konečně dostalo na třetí Grand Prix. Třetím hostitelem elitního šampionátu se po Praze stalo dánské Horsens. Na domácí půdě se pochopitelně dařilo tamnímu miláčkovi Nicki Pedersenovi, ale ani ten se do finále nakonec nedostal a skončil celkově pátý. První finále a vlastně i velmi dobrý výsledek v této sezóně zaznamenali čtvrtý Jason Doyle a třetí Greg Hancock, kteří nestačili pouze na Artema Lagutu a suverénního Taie Woffindena, který už po třech závodech vede šampionát o deset bodů před Lindgrenem. Ten se v Dánsku nedostal ani do play-off.

Trvalo osm jízd, než se podařilo Hancockovi ukončit vítěznou sérii vnitřní startovní pozice, nemluvě o tom, že druhá příčka ve většině případů patřila jezdcům s modrým povlakem na přilbě. Postupně se stopy trochu slévaly, ale i tak skončil hůře, než druhý z vnitřního okraje dráhy za celý den jen trápící se Cook. Výjimečné výkony na velmi nevyrovnané dráze v Horsens od začátku podávali hlavně Woffinden s Hancockem, kteří se s dvanácti body po základní části těšili zaslouženě z prvního výběru dráhy pro semifinále. Brit byl před Američanem jen díky většímu počtu výher. V patách jim však byl domácí Pedersen, který se letos konečně začal mezi elitou zase pomalu dostávat do formy a opět ukázal, jak se umí prokousávat vpřed. Hned za ním ale čekal na svou šanci zástup desetibodových s Doylem, Zmarzlikem a dravým Sayfutdinovem. Dále se do semifinále prodral ještě Holder a jen těsně také Laguta.

Laguta, který skončil nakonec druhý měl přitom z osmičky semifinalistů k vypadnutí nejblíže. V poslední jízdě jel proti Woffindenovi a Lindgrenovi, který startoval zrovna od vnitřního okraje. Kdyby Švéd získal tři body a Laguta méně, než dva, znamenalo by to, že postoupí dále Švéd. A nebyly to jen zbytečné kalkulace. Lindgren odstartoval na první příčku a mezi něj a Lagutu se vecpal Woffinden. Dlouho to vypadalo, že se už Laguta dál nepodívá. Jenže Brit nepřestával tlačit a nakonec Lindgrena dokázal po vytrvalém boji v závěru jízdy překonat, čímž jej ze závodu vyřadil ve prospěch Laguty.

Finále si následně v souboji se Sayfutdinovem a Holderem vyjeli bezchybný Woffinden a obhájce titulu, Doyle. Ve druhém semifinále už to bylo ale opět zajímavější a potvrdilo se dnešní štěstí Laguty. Hancock odstartoval jasně na první místo, ale Laguta byl už za první zatáčkou poslední a opět už mohl myslet na cestu domů. Jenže Zmarzlik se později při předjížděcím manévru potkal s Pedersenem, který šel už podruhé v závodě k zemi. Sudí Poláka vyloučil a Laguta dostal šanci na reparát. Ani tentokrát neodstartoval dobře, ale nevzdal se a dokázal Pedersena v průběhu jízdy předjet. Finále tak čekalo jeho a Hancocka. V tom si Hancock proti Woffindenovi nečekaně vybral vnější okraj a Doyle s Lagutou se vmísili mezi dvě hvězdy večera. Doyle ale s varováním ulil start, což znamenalo jeho vyloučení. Dále už šlo tedy jen o to, jak se zbylí jezdci srovnají na stupních vítězů. Laguta využil další šťastné náhody, tedy velkého prostoru na levé straně, díky němuž se ihned zavěsil za Woffindena a dojel si pro druhé místo v závodě.

Do semifinále se nečekaně neprobojoval právě Lindgren, který se pyšnil výhrou v pražské Grand Prix a také varšavským finále. Očekávaná ale rozhodně nebyla ani absence polského tandemu Janowski-Dudek. Tím spíše, že Janowski útočil v Horsens po dvou triumfech na vítězný hattrick. V průběžném pořadí si oba hodně pohoršili a nezbývá jim, než vypustit tento závod z hlavy a snažit se zase za týden. Do šampionátu poprvé zasáhla po zranění Slovák Vaculík, který hned ve své první jízdě zvítězil a vypadalo to s ním velmi dobře, ale od té doby už nezískal jediný bod a porazil v závodě jen Cooka a náhradníka Michelsena s jedním startem. Více se možná čekalo také od divoké karty, kterou dostal Michael Jepsen Jensen, jenž letos má i proti elitním soupeřům zatím výborné výsledky.

Výsledky 1. závodu SGP v Horsens:

1. Tai Woffinden – 18
2. Artem Laguta – 12
3. Greg Hancock – 16
4. Jason Doyle – 12

5. Nicki Pedersen – 12
6. Emil Sayfutdinov – 11
7. Bartosz Zmarzlik – 10
8. Chris Holder – 9
9. Fredrik Lindgren – 7
10. Patryk Dudek – 6
11. Matej Zagar – 5
12. Maciej Janowski – 5
13. Przemyslaw Pawlicki – 5
14. Michael Jepsen Jensen – 4
15. Martin Vaculík – 3
16. Craig Cook – 2
17. Mikkel Michelsen – 1

Průběžné pořadí šampionátu po 3. kole:

1. Tai Woffinden – 49
2. Fredrik Lindgren – 39
3. Emil Sayfutdinov – 34
4. Artem Laguta – 33
5. Greg Hancock – 31
6. Patryk Dudek – 30
7. Maciej Janowski – 29
8. Jason Doyle – 26

9. Chris Holder – 24
10. Bartosz Zmarzlik – 23
11. Nicky Pedersen – 22
12. Matej Zagar – 21
13. Przemyslaw Pawlicki – 13
14. Niels Kristian Iversen – 9
15. Krzysztof Kasprzak – 7
16. Craig Cook – 6

zdroj: speedwaygp.com

Máte k tomu co říct?