Vítězná generálka Josefa France

Po famózním nočním sobotním postupu do finále SEC v italském Terenzanu se Josef Franc se svým týmem přesunul do německého Plattlingu, kde se v neděli jel mezinárodní závod na dlouhé dráze.

Přestože byl Pepa byl po dlouhém a náročném závodě unavený, dokázal v Plattlingu ve finálové jízdě O cenu města zvítězit, když od startu nedal nikomu šanci. Zároveň tak úspěšně otestoval motocykly před úvodním závodem MS na dlouhé dráze. V Plattlingu vystartovali ještě další dva čeští jezdci. Martin Málek skončil devátý, poté co v B finale dojel těsně třetí. Michal Dudek měl problémy s motorem a proto do B finale nevyjel.

Protože je dnes v Německu státní svátek, je u našich západních sousedů na programu hned několik plochodrážních závodů. Dnes by tak měl odstartovat seriál Mistrovství světa na dlouhých dráhách závodem v Herxheimu. Již od ranních hodin, ale v Herxheimu buď prší nebo mrholí. Závodu, který měl začít ve 13.30 hodin, byl prozatím pozdržen start.

Včera odpoledne na téměř kilometrovém oválu Waldstadionu proběhl trénink. Jezdcům byla měřena průměrná rychlost. Josef Franc byl s rychlostí 118,6 km/h pátý. Nejrychlejší byl navrátilec do seriálu GP na dlouhých dráhách Martin Smolinski, jenž pro letošní rok obdržel stálou divokou kartu. Martin s novými jawáckým motory dosáhl průměrné rychlosti skoro 120 km/h.

Ve startovním poli letošní dlouhodrážní Grand Prix má více než polovina účastníků na svém kontě už nějakou medaili z předchozích ročníků, ale pouze jeden z nich získal titul Mistra světa na dlouhé dráze. Je jím obhájce titulu Francouz Mathieu Trésarrieu. Účastníci se dají rozdělit do dvou skupin. Mladé vycházející hvězdy a zkušení a ostřílení veteráni. Do první můžeme přiřadit vloni stříbrného 20 letého Michaela Härtela. O rok staršího Brita Jamese Shanese, který vloni celkově obsadil nepopulární čtvrtou příčku. Má však na svém kontě také dva evropské tituly na trávě. Dalšími mladíky jsou Francouz Dimitri Bergé, Fin Jesse Mustonen a také teprve 19 letý holandský talent Romano Hummel.

Do druhé skupiny patří i náš „Mladý veterán“ , který se jistě pokusí minimálně obhájit loňský bronz. Vůbec nejstarším účastníkem bude téměř 59 letý Bernd Diener, jemuž se podařilo získat stříbrnou medaili v MS roku 1996 právě na dráze v Herxheimu. Z ostřílených kandidátů na medaili můžeme vybrat další Němce Martina Smolinského a Stephana Katta, Holanďana Theo Pijpera nebo Brita Richarda Halla. Překvapit může i Chris Harris.