Velký úspěch našich nejmladších plochodrážníků

O víkendu se v Čechách uskutečnily dva mezinárodní závody pro juniorské plochodrážníky ve třídě do 125 ccm.

Významnější z nich se odjel v sobotu v Divišově. Byl jím Evropský pohár mládeže motocyklové federace FIM – Europe. Závod za účasti 18 jezdců z 6 zemí, mezi nimiž byly i dvě dívky, proběhl se šesti závodníky na startu každé z jízd a na závěr o konečném pořadí rozhodly tři finálové jízdy.

Českou republiku v Divišově reprezentovali čtyři jezdci a dokázali obsadit všechny příčky na stupních vítězů. Jaroslav Vaníček zvítězil nejen ve všech rozjížďkách základní části, ale i ve finále A a zopakoval tak skvělé úspěchy Jana Kvěcha a Filipa Šifaldy z uplynulých let. Bruno Belán dojel ve finále hned za ním. Nejtěžší cestu na stupně vítězů měl místní Vojtěch Šachl, i on sice vyhrál všechny své rozjížďky, ale ve finále se musel vypořádat s Britem Samem McGurkem.

Čtvrtým českým zástupcem byl plzeňský Matěj Frýza, který nahradil chabařovického Milana Dobiáše, který si při tréninku zlomil ruku. Matěj v závodě získal dva body a obsadil 17. místo.

Příjemným překvapením byl výkon jediného estonského jezdce Frida Ving Viidase, kterému jen těsně unikl postup do finále A a skončil tak na sedmé příčce. Obě dívky se ve výsledkové listině seřadily hned za sebou. Třináctá byla Alexandra Schauer a čtrnáctá Nynke Sijbesma.

V neděli se na malé dráze v Chabařovicích jel Europe Cup, v jehož startovní listině bylo 16 jezdců z pěti zemí. V jízdách se utkávali čtyři namísto obvyklých tří závodníků a jelo se podle klasického rozpisu na 20 jízd.

Stejně jako v sobotu závod bez jediné porážky vyhrál Jaroslav Vaníček z pražské Markéty. Při rovnosti bodů musel o druhé příčce rozhodnout rozjezd. Těsně v něm byl úspěšnější pardubický Jan Jeníček před divišovským Vojtěchem Šachlem.

Čtvrtý skončil Polák Mateusz Lopuski a pátý slánský Bruno Belán. Za dalšími třemi Poláky obsadil deváté místo domácí Adam Nejezchleba. 13. byl Vojtěch Zamazal ze Slaného a 14. Tadeáš Růžička z Liberce.