Varšavskou úvodní Grand Prix vyhrál Woffinden

Grand Prix se uvedla v sobotu 12.5.2018 první závodem sezóny do svého již čtyřiadvacátého ročníku. Novou sezónu soupeření o nejlepšího jezdce planety 2018 otevřel a zastávka v hlavním městě polské plochodrážní velmoci na stadionu, který je znám jako „Stadion Narodowy“, který pořadatelé na plochodrážní promění vždy jen jednou v roce. Jako v minulém ročníku se v něm velice dobře dařilo Fredriku Lindgrenovi, který také získal nejvíce bodů. Ve finálové jízdě jej ale za sebou nechal k libosti domácích fanoušků Maciej Janowski i první letošní vítěz a jedna z hlavních hvězd šampionátu, Tai Woffinden.

Od začátku se k vrcholu průběžného pořadí nechal zapisovat svými výsledky jeden z hlavních favoritů, obhájce loňského prvenství, Fredrik Lindgren. Nejzdatněji mu však sekundovalo překvapení prvního závodu, nová tvář šampionátu, Artem Laguta. Ti oba se také z prvních míst a červené dráhy dostali přes semifinále až do finále, do nějž je doprovodili právě ti dva, kteří se stali nakonec jejich přemožiteli, a to domácí Janowski a dvojnásobný mistr, Brit Woffinden. Pozdější vítěz měl sice horší začátek, ale později vyladil stroj a ukázal, co v něm je. V semifinále skončil závod o něco smutněji pro další dvě domácí hvězdy, Patryka Dudka a Bartosze Zmarzlika. Pak také pro Chrise Holdera a Mateje Zagara.

Závod byl ale nesmírně vyrovnaný a bojovalo se o každý bod. Jen díky menšímu počtu výher v porovnání se Zmarzlikem do semifinále nepostoupili smolaři Sayfutdinov a Hancock. Rusovi začátek vůbec nevyšel a prvními jízdami se protrápil se špatným nastavení. Později se mu začalo dařit a ve čtvrté sérii se mohl konečně posunout do nejlepší osmičky, když předjel Pedersena, odskočil mu a jel si pro tři body. Dán ale poté spadl a jízda se musela opakovat, jenže Sayfutdinov v ní dojel jen druhý, a to byl právě ten bod, který mu po dvaceti jízdách scházel. Ve třetí sérii navíc utrpěl ošklivý pád po tvrdém ataku Kasprzaka. To Hancock jel celou dobu docela stabilně, jenže doplatil na svého sportovního ducha, když ve své první jízdě po kontaktu s tvrdě jedoucím Lindgrenem upadl, ale zvedl se a z dráhy utekl. Kdyby býval nechal jízdu zastavit, ředitelství závodu by jistě vyloučilo právě Švéda a Greg by si minimálně onen jeden chybějící bod připsal.

Velmi smutný závod si však prožil také obhájce titulu, Jason Doyle a také hvězdný navrátilec Pedersen. Australana v první jízdě na výjezdu ze zatáčky vyhodila nějaká nerovnost na poměrně těžké dráze do nováčka Pawlického, který upadl, po čemž byl Doyle vyloučen. Ve své třetí jízdě pak zase ulil start a po dotyku se startovní páskou byl vyloučen znovu. Ani jednou navíc nevyhrál a získal pouze pět bodů. To Dán nemohl zase vychytat nastavení a měl problémy udržet vůbec motocykl na hrbolatém povrchu. Ve čtvrté jízdě se pak skutečně neudržel, nechal se vyhodit do svodidel a při ošklivém pádu utrpěl zlomeninu na ruce, čímž pro něj závod skončil.

A smůlu měla také divoká karta Kasprzak, který měl po dvou jízdách šest bodů a zdálo se, že jej postup nemine. Pak přišlo ale vyloučení po faulu na Sayfutdinova, jeden bod z další jízdy a nečekaná nula na závěr z nejlepší vnitřní startovní pozice. Zklamáním skončil závod určitě pak také pro dva nováčky, Craiga Cooka a Przemyslawa Pawlického, kteří jsou společně s Pedersenem po prvním závodě na dně tabulky.

Výsledky 1. závodu SGP ve Varšavě:

1. Tai Woffinden – 15
2. Maciej Janowski – 13
3. Fredrik Lindgren – 16
4. Artem Laguta – 13

5. Chris Holder – 10
6. Patryk Dudek – 10
7. Matej Zagar – 9
8. Bartosz Zmarzlik – 9
9. Emil Sayfutdinov – 8
10. Greg Hancock – 8
11. Krzysztof Kasprzak – 8
12. Jason Doyle – 5
13. Niels Kristian Iversen – 4
14. Przemyslaw Pawlicki – 3
15. Maksym Drabik – 2
16. Bartosz Smektala – 2
17. Craig Cook – 2
18. Nicky Pedersen – 2

Máte k tomu co říct?