Válka o tři místa

V sobotu poznáme první tři stálé účastníky seriálu Speedway Grand Prix pro sezonu 2016. Kteří závodníci budou těmi šťastnými, určí sobotní Grand Prix Challenge na stadionu v Rybniku.

Vzhledem k alokaci závodu do Polska se všeobecně tak nějak očekává, že mezi postupující trojičkou nebude chybět alespoň jeden z reprezentatů v bíločervených barvách. Nejvíce se čeká od dvacetiletého Bartosze Zmarzlika, bez šance ale vůbec nejsou ani bratři Pawličtí. Čtvrtým z polského kvarteta je Kacper Gomólski, jehož postup by byl velkým překvapením.

Nejen britský promotér BSI napjatě čeká, zda se pro příští rok kvalifikuje některý ze švédských reprezentantů. Švédové jsou v posledních letech stálými příjemci permanentních divokých karet, ale těch při očekávaném návratu Hampela se Sajfutdinovem patrně nebude nazbyt. Mnoho se čeká od Antonia Lindbäcka, který je prý v životní formě. „Anton“ navíc dlouhá léta v Rybniku působil a místní prostředí dobře zná. Zkušenosti z Grand Prix má i Fredrik Lindgren, startují i Kim Nilsson a Linus Sundström.

Po dvou letech se do GP Challenge probojoval Václav Milík. I pro něj by mohly hovořit zkušenosti s domácím stánkem místních Žraloků, avšak Milíkova forma na mezinárodní scéně příliš nenasvědčuje tomu, že by Čech měl být vážným kandidátem postupu.

Výraznými adepty postupu jsou Dánové. Peter Kildemand se již etabloval mezi elitou z pozice prvního kvalifikovaného náhradníka, navíc stále může živit jiskřičku naděje na postup mezi osmičku pro nadcházející rok. Pro Kildemanda je sobotní mítink otázkou „hop nebo trop“, neboť po pokaženém semifinále žádal o divokou kartu pro Challenge. Žádosti bylo vyhověno, ale podle neoficiálních informací není šance, že by v případě nepostupu měl šanci na podobný úspěch u BSI pro příští rok. Dalším Dánem, který je tipován jako možný postupivší, je Leon Madsen.

Mimo polské závodníky se zdá být startovní pole výjimečně vyrovnané a v loterii jednoho rozhodujícího závodu může na postup útočit skutečně kdokoli. Vzhledem k podmínkám panujícím na rybnické dráze by prim měli hrát především jezdci spoléhající na dovednosti na startu.

Startovní listina:
1 Václav Milík
2 Przemyslaw Pawlicki
3 Kim Nilsson
4 Maksim Bogdanovs
5 Nicolas Covatti
6 Peter Kildemand
7 Piotr Pawlicki
8 Linus Sundström
9 Antonio Lindbäck
10 Leon Madsen
11 Andrej Karpov
12 Kacper Gomólski
13 Bartosz Zmarzlik
14 Fredrik Lindgren
15 Kjastas Puodžuks
16 Chris Harris

17 Kevin Wölbert
18 Martin Vaculík

foto: Petr Makušev (sportphoto.cz)

Máte k tomu co říct?