Václav Milík s přehledem postoupil do Challenge GP

Ve dvou sobotních semifinálových turnajích o postup do Speedway Grand Prix 2016 startovali i dva čeští reprezentanti. Zatímco Eduard Krčmář odjížděl do lotyšského hlavního města Rigy jako náhradník, Václav Milík jel do italského Terenzana s nadějí na postup do Challenge.

Závod v Terenzanu začal kvůli dešti s dvouhodinovým zpožděním až ve 22 hodin, ale ani to nepřekazilo Václavův výborný výkon, přestože ve svém prvním startu nezískal žádný bod. Následující tři jízdy dokázal vyhrát a v poslední jízdě dojel druhý za Martinem Vaculíkem. Dohromady vybojoval 11 bodů, což znamenalo čtvrté místo a jistý postup.

Překvapivým vítězem se stal Argentinec Nicolas Covatti jezdící s italskou licencí, který byl do závodu nasazen jako divoká karta. Nicolas jedinou porážku v turnaji utrpěl od našeho Václava Milíka v desáté jízdě.

Další místa na pódiu obsadili bratři Pawličtí se shodným počtem bodů. Starší Przemyslaw do rozjezdu nenastoupil a tak druhý skončil Piotr. Vítězstvím ve své poslední rozjížďce si postup jako již tradičně zajistil Chris Harris.

O poslední dvě postupová místa se musel konat rozjezd tří jezdců. Úspěšní v něm byli čerstvý vítěz Světového poháru Fredrik Lindgren a další divoká karta tohoto závodu Kacper Gomólski. Smůlu měl Kim Nilsson, když mu v jedné z jízd na bodované pozici zdefektoval motocykl a po rozjezdu se musel nakonec smířit s místem náhradníka.

Nečekaně mimo postupové příčky skončili někteří favoriti. Martin Vaculík obsadil se sedmi body až deváté místo. Za ním se umístil účastník letošního ročníku GP Michael Jepsen Jensen a vítěz loňské GP Nového Zélandu Martin Smolinski skončil až na dvanáctém místě.

Druhé semifinále uspořádali v komplexu Bikernieku v lotyšské Rize. Již v loňském roce byla snaha uskutečnit Grand Prix na této dráze, ale nakonec musela být přenesena do Daugavpils. V tomto roce již byla snaha korunována úspěchem a v hlavním městě Lotyšska se odjel první závod, kterému přihlíželo přibližně 3 tisíce diváků.

Původně jako první náhradník se do něj kvalifikoval Eduard Krčmář, ale již ve své první jízdě nepříjemně havaroval jeden z největších favoritů Peter Kildemand. Peter zavadil o zadní kolo Aleksandra Loktajeva a při pádu si způsobil otřes mozku. Ve zbývajících čtyřech startech ho nahradil právě Eduard. Eda vybojoval jeden bod, když ve svém druhém vystoupení dojel těsně za Miroslawem Jablońskim a porazil vítěze Světového poháru Petera Ljunga.

Jednoznačným vítězem závodu se stal Leon Madsen, jediný bod ztratil v úvodní jízdě, kdy se mu nepodařil start. Nečekaně vysoko skončili reprezentanti Ukrajiny. Druhé místo obsadil Andrej Karpov a čtvrtý skončil Aleksander Loktajev. Dařilo se také domácím jezdcům. Kjastas Puodžuks v rozjezdu o třetí místo překonal Aleksandra Loktajeva a postoupil i Maksims Bogdanovs. Pouze Andžejs Lebeděvs se po slabším úvodu už nedokázal probít na postupovou příčku. Sedmičku pro Challenge doplnili ještě švédští vítězové Světového poháru Linus Sundström a Antonio Lindbäck. Náhradníkem bude Němec Kevin Wölbert.

Z favoritů nepostoupili bývalí jezdci seriálu Grand Prix Kenneth Bjerre a Peter Ljung, stejně jako Australan Dakota North, který měl v poslední jízdě ošklivý pád, ale naštěstí ho přečkal bez větších následků.

Známe tedy čtrnáctku plochodrážníků, kteří postoupili do rozhodujícího turnaje Challenge z nějž tři nejlepší získají právo startu v seriálu Grand Prix pro příští rok. Challenge se uskuteční 5. září na pro Václava Milíka velmi známé dráze v polském Rybniku. Poslední dvě volná místa divokými kartami zaplní mezinárodní motocyklová federace FIM.

27.6. Semifinále kvalifikace o GP 2016, Terenzano – Pista Olimpia (400 m), rozhodčí Dan Holt (GB):

1. Nicolas Covatti (ITA) – 14 (3,3,2,3,3)
2. Piotr Pawlicki (PL) – 12 (3,1,3,2,3) + 3
3. Przemysław Pawlicki (PL) – 12 (3,3,1,3,2) + NS
4. Václav Milík  11 (0,3,3,3,2)
5. Chris Harris (GB) – 9 (2,2,2,R,3)
6. Fredrik Lindgren (SWE) – 8+3 (1,2,2,1,2)
7. Kacper Gomólski (PL) – 8+2 (1,2,2,2,1)
8. Kim Nilsson (SWE) – 8+1 (1,3,3,0,1)
9. Martin Vaculík (SK) – 7 (2,0,R,2,3)
10. Michael Jepsen Jensen (DK) – 7 (0,1,3,1,2)
11. Jesper B. Monberg (DK) – 5 (3,1,0,1,R)
12. Martin Smolinski (D) – 5 (2,0,1,2,0)