V Pardubicích (nejen) o Pardubice

Prvních pět juniorů, kteří se na konci září utkají v Pardubicích o světové medaile, poznáme v pátek večer na stejném místě. Svítkovská arena totiž stylově začíná i uzavírá letošní individuální Mistrovství světa juniorů.

Mezi šestnáctkou přihlášených jsou i dva čeští závodníci, oba by měli patřit do okruhu favoritů na postup do třídílného finále. S Eduardem Krčmářem se počítá jako s jednoznačným aspirantem na finále, Zdeněk Holub bude čelit silné konkurenci, ale ani on jistě není bez šancí.

Tradičně silní Poláci obvykle o místa v mistrovství světa bojují v národní eliminaci, letos však bylo v sázce jen jedno jediné místo, které uzmul Maksym Drabik. Pawel Przedpelski, Adrian Gala, Piotr Pawlicki, který se však obhajoby titulu mistra světa vzdal, a Bartosz Zmarzlik byli nasazeni přímo do světového šampionátu.

Polská federace vysílá do Pardubic skvělého Pawla Przedpelského. Opora a tahoun ekstraligové Toruně je zároveň jezdcem, jenž získal divokou kartu na první finále mistrovství Evropy SEC v Toruni. Przedpelski už má s pardubickým oválem zkušenosti z mistrovství světa juniorských družstev či loňského evropského šampionátu.

Druhým „bílo-červeným“ je Adrian Gala, toho naopak v České republice viděla dosud jen hrstka nadšenců při předsezonním tréninku na Markétě. Ve čtvrtek večer se nad účast týmového kolegy Václava Milíka ze Sparty Wroclaw vznesly drobné otazníky, neboť Gala po pádu nedokončil juniorský závod v Leszně. Podle dostupných informací však utrpěla hlavně motorka a Gala bude na Pardubice připraven.

Starosti s dojezdem na východ Čech má i Nike Lunna. Finský divočák totiž ve čtvrtek večer jel za Masarnu Avesta ve Vasterviku závod Alsvenskanu, švédské druhé nejvyšší souteže. Lunna přispěl čtyřmi body k výhře hostí a vydal se na přibližně šestnáct hodin dlouhý trip do Pardubic.

Jedno místo dostala v Pardubicích momentálně nejproduktivnější líheň talentovaných plochodrážníků – Dánsko. Vestu s číslem jedna oblékne Mikkel Michelsen. Ten se ve svém posledním juniorském roce po sérii zdravotních potíží výkonnostně trápí, výsledkem je odchod z britské ligy. I přes Michelsenovy problémy se očekává, že bronzový medailsta z loňského roku nebude mezi postupujícími chybět.

Číslo osm bylo určeno pro chorvatského zástupce, ten však v pátek k vidění nebude. Chorvaté v současnosti mají jen šestadvacetiletého Juricu Pavlice a čtrnáctiletého Jaku Kovačiče, ani jeden z nich tedy na juniorský světový šampionát nesplňuje věkový limit.

Chorvatské místo tak připadlo australské federaci, která pro závod v Pardubicích nominovala osmnáctiletou jedničku Somersetu Rebels, vedoucího týmu Premier League, Bradyho Kurtze. Ten se pro páteční závod bude moci opřit o rady staršího bratra Todda, jenž ve Svítkově startoval před dvěma lety při Zlaté stuze a finále Mistrovství světa juniorských družstev.

Navázat na loňský pardubický postup v mistrovství Evropy a dát zapomenout na zklamání z nevydařeného mistrovství světa bude chtít Andžejs Lebeděvs. Nejlepší lotyšský jezdec současnosti minulý patřil do minimálně širšího okruhu favoritů na celkovou světovou medaili, vše ale bylo jinak, Lebeděvsovy naděje se rozplynuly už v kvalifikačním kole ve Stralsundu. I Lebeděvs prožívá svůj poslední juniorský rok a v něm má před sebou vidinu úspěchu jako rozlučku s mládežnickou kategorií.

Ze závodu připravíme on-line reportáž, první jízda je naplánována na 18:15.

Pawel Przedpelski a Andžejs Lebeděvs - dva z největších favoritů.

Pawel Przedpelski a Andžejs Lebeděvs – dva z největších favoritů.

Startovní listina:
1 Mikkel Michelsen (Dánsko)
2 Eduard Krčmář (Česká republika)
3 Fredrik Engman (Švédsko)
4 Andžejs Lebeděvs (Lotyšsko)
5 Kyle Howarth (Velká Británie)
6 Viktor Kulakov (Rusko)
7 Michael Härtel (Německo)
8 Brady Kurtz (Austrálie)
9 Nike Lunna (Finsko)
10 Zdeněk Holub (Česká republika)
11 Adrian Gala (Polsko)
12 Žiga Kovačič (Slovinsko)
13 Joel Andersson (Švédsko)
14 Jiri Nieminen (Finsko)
15 Vadim Tarasenko (Rusko)
16 Pawel Przedpelski (Polsko)

17 Josef Novák (Česká republika)
18 Martin Mejtský (Česká republika)

grafika: K75Graphics (zlataprilba.cz)

Máte k tomu co říct?