V Mühldorfu se rozhodne o mistru světa na dlouhé dráze

Ve stejné době, kdy bude šestatřicítka jezdců v pardubickém Svítkově bojovat o jubilejní 70. Zlatou přilbu, bude další patnáctka plochodrážníků soupeřit ve 450 kilometrů vzdáleném německém Mühldorfu v závěrečném finále mistrovství světa na dlouhé dráze o titul nového šampiona planety.

Reálnou šanci na titul mají vlastně jen tři borci. 22 letý Francouz Dimitri Bergé bude hájit tříbodový náskok před svým krajanem a zároveň obhájcem titulu Mathieu Tresarrieum a německou hvězdou Martinem Smolinskim, takže přítomní diváci na kilometrovém oválu budou jistě svědky dramatické podívané.

Z českého pohledu je nejzajímavější prozatím celkově čtvrté místo Josefa France. Pepa má patnáctibodovou ztrátu na dvojici před ním, takže do boje o jednu z medailí by se mohl zapojit pouze v případě velkého výpadku některého z vedoucí trojice. I když má účast v příštím ročníku prestižního dlouhodrážního šampionátu zajištěnou, určitě se bude snažit podat skvělý výkon i v Mühldorfu, navíc pátý Brit James Shanes na něj ztrácí jen tři body.

Josef Franc měl letos povedenou sezónu na dlouhých a travnatých oválech, kromě mnoha úspěšných volných závodů, které často končil na stupních vítězů, vybojoval stříbrnou medaili ve finále ME na travnaté dráze ve francouzském Tayacu a dařilo se mu i při závodech MS. V úvodním v německém Herxheimu mu jen těsně unikla účast ve finále https://www.speedwaylive.eu/v-herxheimu-zvitezil-smolinski-josef-franc-v-kontaktu/, ve francouzském La Réole se už do něj dokázal probojovat a obsadil v něm čtvrté místo. Následující závod v Rodenu pro něj dopadl ještě lépe, když se po jeho zakončení mohl postavit na třetí příčku stupňů vítězů. V prozatím posledním závodě v Eenrumu obsadil první nepostupové místo do finále, tedy šestou pozici.

Pepa byl i hlavní postavou českého národního týmu při MS družstev na dlouhé dráze, které se jelo 1. září ve francouzském Morizes. Náš tým byl oslaben o v té době zraněného Hynka Štichauera a po závodě se musel spokojit s konečným pátým místem.

Velký boj bude i o umístění v první sedmičce konečné klasifikace, která zajišťuje start ve finálových závodech MS i v následujícím roce. Kromě zmiňované pětice jsou v něm „namočeni“ Holanďan Theo Pijper, další dva Britové Chris Harris s Richardem Hallem a pokud zvrátí sestupnou tendenci svých výsledků i veterán Bernd Diener.

V Mühldorfu se představí ještě druhý český reprezentant. Protože, kvůli zraněním stále ještě nejsou připraveni závodit dva stálý účastnící seriálu, Fin Jesse Mustonen a Holanďan Romano Hummel, ke slovu se dostanou i dva náhradníci pro celý ročník MS,tedy náš Hynek Štichauer a Švéd Anders Mellgren.

Hynek se letos zatím představil ve dvou finálových závodech v Holandsku. Zatímco v Rodenu se mu příliš nedařilo, v Eenrumu dokázal nasbírat 10 bodů a postoupit až do semifinále. Přestože už nemá šanci zajistit si přímý postup do příštího ročníku finálových závodů MS elitních dlouhodrážních jezdců, bude se snažit předvést co nejlepší výkon, který by mu mohl zajistit i stálou divokou kartu.

Kromě Josefa France už má Česká republika jistého i druhého účastníka prestižního dlouhodrážního světového šampionátu. V závodě Challenge, který se jel koncem června v německém Bielefeldu, si skvělým výkonem a druhým místem zajistil postup Martin Málek. https://www.speedwaylive.eu/malek-a-franc-vezou-postup-z-bielefeldu/

V Mühldorfu budou mít bohaté zastoupení domácí, němečtí, jezdci. Kromě stálých účastníků seriálu Smolinského, Dienera, Katta a po zranění se vracejícího Michaela Härtela, se divákům představí i Lukas Fienhage, jenž od pořadatelů obdržel divokou kartu a jako traťové rezervy budou připraveni čerstvý německý dlouhodrážní šampion Jörg Tebbe a Danny Maassen.

I z rozhodujícího závodu, který určí nového nejlepšího světového jezdce na dlouhé dráze, pořídí motocyklová federace FIM přímý přenos. Od 13 hodin jej budete moci sledovat zde https://www.youtube.com/watch?v=RabDxtAZPdo 

 

Startovní listina pro MS na dlouhé dráze – finále 5, Mühldorf (1 km), rozhodčí Krister Gardell:

71. Anders Mellgren, SWE

93. James Shanes, GB

134. Richard Hall, GB

88. Hynek Štichauer

25. Michael Härtel, D

84. Martin Smolinski, D

42. Stephan Katt, D

86. Jérome Lespinasse, FRA

444. Josef Franc

37. Chris Harris, GB

115. Theo Pijper, NL

1. Mathieu Trésarrieu, FRA

96. Dimitri Bergé, FRA

15. Lukas Fienhage, D

8. Bernd Diener, D

16. Jörg Tebbe, D

17. Danny Maassen, D

————————————————————————————–

19.8. MS na dlouhé dráze – finále 4, Eenrum

1. Dimitri Bergé (FRA) – 22 (2,3,4,3,3,3,4) – 1. místo ve finale
2. Mathieu Tresarrieu (FRA) – 23 (3,4,3,3,4,3,3) – 2. místo ve finale
3. James Shanes (GB) – 19 (3,3,2,4,3,2,2) – 3. místo ve finale
4. Martin Smolinski (D) – 25 (4,4,4,4,4,4,1) – 4. místo ve finale
5. Chris Harris (GB) – 20 (4,4,4,2,4,2,0) – 5. místo ve finale
6. Josef Franc  – 15 (4,2,2,1,2,4)
7. Theo Pijper (NL) – 14 (3,2,3,4,2,0)
8. Richard Hall (GB) – 10 (1,3,0,3,3,0)
9. Hynek Štichauer  – 10 (1,2,3,2,1,1)
10. Max Dilger (D) – 9 (2,1,1,2,2,1)
11. Dave Meijerink (NL) – 4 (2,1,0,F,1)
12. Stephan Katt (D) – 3 (1,0,0,1,1)
13. Bernd Diener (D) – 2 (0,0,2,0,R)
14. Jerome Lespinasse (FRA) – 2 (0,0,1,1,0)
15. Anders Mellgren (SWE) – 2 (0,1,1,0,0)
16. Lars Zandvliet (NL) – NS
17. Mark Beishuizen (NL) – NS

Jízdy:
1. Harris, Tresarrieu, Berge, Katt, Mellgren
2. Franc, Shanes, Meijerink, Hall, Lespinasse
3. Smolinski, Pijper, Dilger, Štichauer, Diener
4. Harris, Shanes, Franc, Dilger, Katt
5. Tresarrieu, Berge, Pijper, Meijerink, Lespinasse
6. Smolinski, Hall, Štichauer, Mellgren, Diener
7. Smolinski, Tresarrieu, Diener, Lespinasse, Katt
8. Harris, Štichauer, Shanes, Mellgren, Meijerink
9. Berge, Pijper, Franc, Dilger, Hall
10. Smolinski, Berge, Štichauer, Katt, Meijerink (F)
11. Pijper, Hall, Harris, Lespinasse, Mellgren
12. Shanes, Tresarrieu, Dilger, Franc, Diener
13. Smolinski, Hall, Franc, Katt, Mellgren
14. Harris, Berge, Dilger, Meijerink, Diener (R)
15. Tresarrieu, Shanes, Pijper, Štichauer, Lespinasse

Semifinále:
Smolinski, Berge, Shanes, Štichauer, Hall
 Franc, Tresarrieu, Harris, Dilger, Pijper

Finale: Berge, Tresarrieu, Shanes, Smolinski, Harris

Průběžné pořadí MS na dlouhé dráze před posledním závodem:
1. Dimitri Bergé (FRA) – 85 (25,23,15,22)
2. Martin Smolinski (D) – 82 (20,9,28,25)
2. Mathieu Tresarrieu (FRA) – 82 (13,25,21,23)
4. Josef Franc  – 67 (14,16,22,15)
5. James Shanes (GB) – 64 (17,12,16,19)

6. Theo Pijper (NL) – 48 (7,9,18,14)

7. Chris Harris (GB) – 44 (7,10,7,20)

8. Richard Hall (GB) – 41 (9,7,15,10)

9. Bernd Diener (D) – 37 (19,10,6,2)

10. Max Dilger (D) – 31 (10,-,12,9)

11. Romano Hummel (NL) – 26 (7,19,-,-)

12. Michael Härtel (D) – 24 (9,15,-,-)

13. Jesse Mustonen (FIN) – 18 (16,2,-,-)

14. Hynek Štichauer – 14 (-,-,4,10)

15. Stéphane Tresarrieu (FRA) – 14 (-,14,-,-)

16. Jérome Lespinasse (FRA) – 13 (1,4,6,2)

17. Stephan Katt (D) – 11 (3,2,3,3)

18. Dave Meijerink (NL) – 9 (-,-,5,4)

19. Anders Mellgren (SWE) – 4 (-,-,2,2)

20. Anthony Chauffour (FRA) – 2 (-,2,-,-)

21. Lukas Fienhage (D) – 2 (2,-,-,-)

22. Gabriel Dubernard (FRA) – 1 (-,1,-,-)

—————————————————————————————-

15.7. MS na dlouhé dráze – finále 3, Roden

1. Martin Smolinski (D) – 28 (4,4,4,4,4,4,4) – 1. místo ve finale
2. Mathieu Tresarrieu (FRA) – 21 (2,4,2,3,4,3,3) – 2. místo ve finale
3. Josef Franc – 22 (4,3,4,4,1,4,2) – 3. místo ve finale
4. Theo Pijper (NL) – 18 (2,4,4,3,3,1,1) – 4. místo ve finale
5. James Shanes (GB) – 16 (3,3,2,3,3,2,0) – 5. místo ve finale
6. Richard Hall (GB) – 15 (3,3,1,4,3,1)
7. Dimitri Bergé (FRA) – 15 (4,1,3,2,2,3)
8. Max Dilger (D) – 12 (2,2,3,2,1,2)
9. Chris Harris (GB) – 7 (R,0,3,R,4,0)
10. Jerome Lespinasse (FRA) – 6 (1,0,2,1,2,0)
11. Dave Meijerink (NL) – 5 (3,2,0,0,0)
12. Bernd Diener (D) – 5 (1,0,2,1,1)
13. Hynek Štichauer  – 4 (1,1,1,0,1)
14. Stephan Katt (D) – 3 (0,2,0,1,0)
15. Anders Mellgren (SWE) – 2 (0,1,R,1,0)
16. Mark Beishuizen (NL) – NS
17. Mika Meijer (NL) – NS

Jízdy:
1. Smolinski, Meijerink, Dilger, Lespinasse, Mellgren
2. Franc, Shanes, Tresarrieu, Štichauer, Harris (R)
3. Berge, Hall, Pijper, Diener, Katt
4. Tresarrieu, Hall, Meijerink, Mellgren, Harris
5. Smolinski, Franc, Katt, Štichauer, Lespinasse
6. Pijper, Shanes, Dilger, Berge, Diener
7. Franc, Berge, Lespinasse, Diener, Mellgren (R)
8. Pijper, Dilger, Tresarrieu, Štichauer, Meijerink
9. Smolinski, Harris, Shanes, Hall, Katt
10. Smolinski, Pijper, Berge, Mellgren, Štichauer
11. Franc, Shanes, Dilger, Katt, Meijerink
12. Hall, Tresarrieu, Diener, Lespinasse, Harris (R)
13. Harris, Shanes, Berge, Dilger, Mellgren
14. Smolinski, Hall, Diener, Štichauer, Meijerink
15. Tresarrieu, Pijper, Franc, Lespinasse, Katt

Semifinále:
Smolinski, Tresarrieu, Dilger, Hall, Harris
Franc, Berge, Shanes, Pijper, Lespinasse

Finale: Smolinski, Tresarrieu, Franc, Pijper, Shanes

————————————————————————————

16.6. MS na dlouhé dráze – finále 2, La Réole

1. Mathieu Tresarrieu (FRA) – 25 (3,2,4,4,4,4,4) – 1. místo ve finale
2. Romano Hummel (NL) – 19 (4,2,4,3,1,2,3) – 2. místo ve finale
3. Dimitri Berge (FRA) – 23 (3,4,3,4,3,4,2) – 3. místo ve finale
4. Josef Franc – 16 (3,0,1,4,4,3,1) – 4. místo ve finale
5. Michael Haertel (D) – 15 (4,3,3,2,3,ns,ns) – nestartoval ve finale
6. Stephane Tresarrieu (FRA) – 14 (4,4,0,3,0,3)
7. James Shanes (GB) – 12 (1,3,R,3,3,2)
8. Bernd Diener (D) – 10 (0,3,4,0,2,1)
9. Chris Harris (GB) – 10 (1,2,1,1,4,1)
10. Martin Smolinski (D) – 9 (2,4,3,0,F,ns)
11. Theo Pijper (NL) – 9 (2,1,2,2,2)
12. Richard Hall (GB) – 7 (0,1,2,2,2)
13. Jerome Lespinasse (FRA) – 4 (2,0,1,1,0)
14. Anthony Chauffour (FRA) – 2 (2)
15. Stephan Katt (D) – 2 (1,0,d,0,1)
16. Jesse Mustonen (FIN) – 2 (0,1,T,1,T)
17. Gabriel Dubernand (FRA) – 1 (1)

Jízdy:
1. Hummel, M. Tresarrieu, Smolinski, Shanes, Diener
2. S. Tresarrieu, Franc, Lespinasse, Katt, Mustonen
3. Haertel, Berge, Pijper, Harris, Hall
4. Berge, Diener, Hummel, Mustonen, Katt
5. S. Tresarrieu, Shanes, M. Tresarrieu, Hall, Lespinasse
6. Smolinski, Haertel, Harris, Pijper, Franc
7. Diener, Haertel, Pijper, Lespinasse, Shanes (R)
8. Hummel, Smolinski, Chauffour (Mustonen – T), Harris, S. Tresarrieu
9. M. Tresarrieu, Berge, Hall, Franc, Katt
10. M. Tresarrieu, S. Tresarrieu, Haertel, Harris, Diener
11. Franc, Hummel, Hall, Lespinasse, Smolinski
12. Berge, Shanes, Pijper, Mustonen, Katt
13. Franc, Haertel, Diener, Katt, Smolinski (F)
14. M. Tresarrieu, Berge, Pijper, Hummel, S. Tresarrieu
15. Harris, Shanes, Hall, Dubernand (Mustonen – T), Lespinasse

Semifinále:
M. Tresarrieu, Franc, Hummel, Diener, Smolinski (ns)
Berge, S. Tresarrieu, Shanes, Harris, Haertel (ns)

Finale: M. Tresarrieu, Hummel, Berge, Franc, Haertel (ns)


7.7. ME na travnaté dráze – finále, Tayac

1. Dimitri Bergé (FRA) – 19+5 (5,5,5,4) – 1. místo ve finale A
2. Josef Franc – 15+4 (5,2,5,3) – 2. místo ve finale A
3. Zach Wajtknecht (GB) – 16+3 (3,4,5,4) – 3. místo ve finale A
4. James Shanes (GB) – 15+4+2 (3,4,3,5) – 4. místo ve finale A
5. Mathieu Tresarrieu (FRA) – 16+1 (4,5,4,3) – 5. místo ve finale A
6. Martin Málek  – 15+5+0 (4,4,2,5) – 6. místo ve finale A
7. Henry van der Steen (NL) – 9+3 (4,3,d,2) – 3. místo ve finale B
8. Max Dilger (D) – 9+2 (2,2,4,1) – 4. místo ve finale B
9. Stephane Tresarrieu (FRA) – 10+1 (1,5,4,R) – 5. místo ve finale B
10. Richard Hall (GB) – 13+F (5,3,Fd,5) – F ve finale B
11. Hynek Štichauer  – 9+5 (2,1,3,3) – 1. místo ve finale C
12. Paul Hurry (GB) – 5+4 (1,3,1,F) – 2. místo ve finale C
13. Anthony Chauffour (FRA) – 7+3 (1,ns,2,4) – 3. místo ve finale C
14. Gaetan Stella (FRA) – 3+2 (0,2,1) – 4. místo ve finale C
15. Christian Huelshorst (D) – 6+1 (3,0,1,2) – 5. místo ve finale C
16. Mark Beishuizen (NL) – 8+0 (2,1,3,2) – 6. místo ve finale C
17. Stephan Katt (D) – 2 (0,2,0,ns)
18. Dave Mears (GB) – 2 (0,1,1,0)
19. Romano Hummel (NL) – 0 (F/-,-,-,-)
20. Lars Zandvliet (NL) – 0 (Fd,-,-,-)

1. Franc, van der Steen, Huelshorst, Beishuizen, S. Tresarrieu, Katt
2. Berge, M. Tresarrieu, Shanes, Štichauer, Hurry, Mears
3. Hall (Hummel – F/-), Málek, Wajtknecht, Dilger, Chauffour, Zandvliet (Fd)
4. Berge, Wajtknecht, Hall, Franc, Štichauer, Huelshorst
5. M. Tresarrieu, Shanes, van der Steen, Dilger, Beishuizen, Stella
6. S. Tresarrieu, Málek, Hurry, Katt, Mears, Chauffour (ns)
7. Franc, M. Tresarrieu, Štichauer, Chauffour, Hurry, Hall (Fd)
8. Wajtknecht, Dilger, Beishuizen, Stella, Mears, Katt
9. Berge, S. Tresarrieu, Shanes, Málek, Huelshorst, van der Steen (d)
10. Shanes, Chauffour, Štichauer, Huelshorst, Stella, Mears
11. Hall, Berge, Franc, Beishuizen, Dilger, S. Tresarrieu (R)
12. Málek, Wajtknecht, M. Tresarrieu, van der Steen, Hurry (F), Katt (ns)

Finale C: Štichauer, Hurry, Chauffour, Stella, Huelshorst, Beishuizen

Finale B: Málek, Shanes, van der Steen, Dilger, S. Tresarrieu, Hall (F)

Finale A: Berge, Franc, Wajknecht, Shanes, M. Tresarrieu, Málek

————————————————————————————————

1.9. MS družstev na dlouhé dráze, Morizes

1. Francie – 54:
7. Mathieu Tresarrieu – 19 (4,4,5,3,3)
8. David Bellego – 12 (1,2,4,5,-)
9. Dimitri Bergé – 22 (5,5,3,4,5)
24. Stephane Tresarrieu – 1 (1)

2. Velká Británie – 46:
10. James Shanes – 19 (3,4,3,4,5)
11. Zach Wajtknecht – 6 (0,3,-,-,3)
12. Chris Harris – 16 (2,5,5,2,2)
25. Adam Ellis – 5 (2,3)

3. Německo – 38:
1. Jörg Tebbe – 15 (4,3,0,4,4)
2. Lukas Fienhage – 16 (3,2,4,5,2)
3. Danny Maassen – 7 (2,4,1,T,-)
22. Jens Benneker – 0 (0)

4. Nizozemí – 34:
4. Theo Pijper – 20 (5,1,4,5,5)
5. Dave Meijerink – 10 (1,3,1,1,4)
6. Lars Zandvliet – 4 (0,0,3,0,1)

5. Česká republika – 32:
16. Josef Franc – 20 (4,5,5,2,4)
17. Martin Málek – 7 (2,1,2,1,1)
18. Michal Škurla – 5 (5,0,0,0,0)

6. Švédsko – 21:
14. Anders Mellgren – 9 (1,1,1,3,3)
15. Andreas Bergstroem – 1 (0,0,0,1,0)
26. Robin Aspegren – 11 (3,2,2,2,2)

1. Pijper, Tebbe, Fienhage, Maassen, Meijerink, Zandvliet (D – NL 9:6)
2. Berge, M. Tresarrieu, Shanes, Harris, Bellego, Wajtknecht (FRA – GB 10:6)
3. Škurla, Franc, Aspergren, Málek, Mellgren, Bergstroem (CZE – SWE 11:4)
4. Franc, Maassen, Tebbe, Fienhage, Málek, Škurla (D – CZE 9:6)
5. Harris, Shanes, Wajtknecht, Aspegren, Mellgren, Bergstroem (GB – SWE 12:3)
6. Berge, M. Tresarrieu, Meijerink, Bellego, Pijper, Zandvliet (FRA – NL 11:4)
7. M. Tresarrieu, Bellego, Berge, Aspegren, Mellgren, Bergstroem (FRA – SWE 12:3)
8. Franc, Pijper, Zandvliet, Málek, Meijerink, Škurla (NL – CZE 8:7)
9. Harris, Fienhage, Shanes, Ellis, Maassen, Tebbe (GB – D 10:5)
10. Pijper, Shanes, Ellis, Harris, Meijerink, Zandvliet (GB – NL 9:6)
11. Fienhage, Tebbe, Mellgren, Aspegren, Bergstroem, Maassen (T) (D – SWE 9:6)
12. Bellego, Berge, M. Tresarrieu, Franc, Málek, Škurla (FRA – CZE 12:3)
13. Shanes, Franc, Wajtknecht, Harris, Málek, Škurla (GB – CZE 10:5)
14. Berge, Tebbe, M. Tresarrieu, Fienhage, S. Tresarrieu, Benneker (FRA – D 9:6)
15. Pijper, Meijerink, Mellgren, Aspegren, Zandvliet, Bergstroem (NL – SWE 10:5)

zdroj: fim-live.com, baansportfansite.nl, sportowefakty.pl

foto: Petr Šídlo

Máte k tomu co říct?