V čele MS juniorů Polák Miśkowiak, Jan Kvěch s Petrem Chlupáčem jsou vidět

Jsou za námi dva finálové závody letošního MS juniorů do 21 let. Zbývá uskutečnit už jen ten poslední a tedy rozhodující. Ten se, jako již tradičně, pojede tento pátek 1. října od 17 hodin v Pardubicích.

Představí se v něm hned pětice českých juniorů. Jan Kvěch s Petrem Chlupáčem startovali i v předchozích dvou finálových závodech. Při zranění letošního republikového mistra této věkové kategorie Jana Macka obdržel divokou kartu pro pardubické finále 18letý Daniel Klíma. Jako traťové rezervy budou připraveni Daniel Šilhán a Pavel Kuchař.

Úvodní finále MS juniorů se konalo počátkem září v německém Stralsundu a neskončilo šťastně pro našeho Jana Kvěcha. V jeho druhé jízdě mu nevyšel start. V zatáčce na něj nezbylo místo a dostal se do kontaktu se zadním kolem soupeře, poté následoval nepříjemný pád, po kterém pro Honzu závod skončil. Přestože to zprvu vypadalo, že zranění ramene a zápěstí bude pro něj znamenat konec sezóny, Jan Kvěch se stihl natolik dát dohromady, že úspěšně vystartoval tuto sobotu ve druhém finále v polském Krosně.

Po dešti byla dráha v Krosně, která se ve druhé polovině sezóny stala v Polsku i Honzovou domácí, velmi těžká a problémy s ní měli i nejlepší jezdci. V průběhu závodu došlo k celkem 11 pádům a dva jezdci (Lotyš Matjušonoks a Rus Karion) byli po pádech nuceni dokonce odstoupit.

Jan Kvěch se však dokázal nejen vyvarovat pádu, ale navíc v základní části dvakrát zvítězil a dohromady nasbíral 10 bodů, což mu stačilo na pohodlný postup do semifinále. Do něj i nejlépe vystartoval. Později to však vypadalo, že mu začal defektovat motocykl. V tom momentu upadl Lotyš Gusts a do jeho ležícího motocyklu ošklivě narazila divoká karta finále Mateusz Cierniak. Ani jednomu se naštěstí nic vážnějšího nestalo, jen Gusts byl vyloučen. Honza mohl do opakovaného startu, protože v době přerušení stále pokračoval v jízdě. V opakovaném semifinále dojel třetí za dvojicí domácích jezdců a to pro něj podle nového hodnocení znamenalo konečné výborné 5. místo.

Hned za ním se na 6. příčce umístil Petr Chlupáč. Petr celý závod bojoval o každý bod. Dohromady jich vybojoval 7, kterému mu při troše štěstí daly postup do semifinále. V něm dojel třetí, což znamenalo zmíněné pěkné 6. místo, které Petrovi přineslo hezký počet 11 bodů do celkové klasifikace. Tolik štěstí jako v Krosně však neměl v úvodním závodě ve Stralsundu. V Německu Petr Chlupáč vyjel dokonce o jeden bod víc, ale na postup do semifinále nestačil. 8 bodů stačilo pouze na 10. místo.

V průběžném hodnocení šampionátu je Petr Chlupáč na 8. místě, ale jen 3 body za čtvrtým Francisem Gustsem. Jan Kvěch doplácí na to, že v prvním finále nebodoval. S 12 body mu zatím patří 11. pozice, ale při úspěšném výsledku v Pardubicích se může, stejně jako Petr, posunout na vyšší příčky.

Ve finále ve Stralsundu zvítězil Dán Mads Hansen, který za svými zády udržel do té doby neporaženého Jakuba Miśkowiaka a dalšího polského jezdce Wiktora Lamparta. Čtvrtý ve finále dojela domácí divoká karta a velký německý talent, teprve 17letý Norick Blödorn.

V Krosně se už vítězství dočkal Jakub Miśkowiak. Druhá skončila divoká karta Mateusz Cierniak a třetí Mads Hansen. Wiktor Lampart finále nedokončil. Smůlu měli další Polák Mateusz Świdnicki a Francis Gusts, kteří po výborné základní části v semifinále upadli.

V celkovém hodnocení šampionátu vede Jakub Miśkowiak o dva body před Madsem Hansenem a dalších šest před svým krajanem Wiktorem Lampartem. Mezi touto trojicí se s největší pravděpodobností rozhodne o držitelích titulu mistra světa i stříbrné a bronzové medaile, neboť čtvrtý Francis Gusts ztrácí na Lamparta už 9 bodů.