Účastníci MS Gladiátorů na ledě jsou kompletní

Dvojicí divokých karet, na kompletní patnáctku jezdců, doplnila komise motocyklové federace FIM finálový seriál mistrovství světa na ledové ploché dráze. Ke dvanácti postupujícím z kvalifikací v Ylitorniu a Örnsköldsviku a obhájci titulu Dmitriji Koltakovovi přiřadila velezkušeného Němce Günthera Bauera a naproti tomu na ledech téměř nováčka Holanďana Jaspera Iwemu.

28 letý Jasper Iwema v minulosti startoval v MS silničních motocyklů ve třídě do 125 ccm a později v navazující Moto 3. Nejlepšího umístění dosáhl v roce 2010, kdy skončil celkově 16. V závodě dojel nejlépe osmý. Minulou zimu si vyzkoušel ledovou plochou dráhu, zalíbila se mu a v této už k ní přistupuje se snahou postupně se výkonnostně přiblížit těm nejlepším jezdcům.

Günther Bauer již má z mistrovství světa jednotlivců dokonce stříbrnou medaili a v loňské sezóně MS obsadil 8. příčku. Kvalifikace v Örnsköldsviku se mu však příliš nevydařila a spolu s Jimmy Olsénem a Stefanem Svenssonem se musel rozjíždět o poslední postupové místo. V ní jezdil na třetím místě, když se mu noha dostala pod zadní kolo a jízdu byl nucen ukončit. Po mítinku mu musela být v nemocnici upravena 28 stehy.

Komise FIM také určila čtveřici náhradníků pro Ledové Gladiátory. Prvním bude 59 letý veterán Stefan Svensson. V MS jednotlivců v minulosti vybojoval bronzovou medaili a ještě vloni v něm obsadil výborné sedmé místo. V kvalifikačním závodě na své domácí dráze v Ör- viku se zúčastnil zmíněného rozjezdu o 6. místo. Za zavinění pádu Jimmyho Olséna z něj však byl vyloučen. Stefan zřejmě neobdržel divokou, neboť ostatní čtyři švédští reprezentanti do finále postoupili, mezi nimi i jeho syn Niclas. Dalšími náhradníky byli jmenováni němečtí jezdci Stefan Pletschacher a Max Niedermaier a Rakušan Charly Ebner.

V České republice se o víkendu žádný závod na ledech neuskuteční. Stejně tak byly zrušeny závody ve švýcarském Champec – Lac a v rakouském Sankt Johannu.

Jan Klatovský, který si v gladiátorském zápolení ponechal 69, měl v plánu, že by se o víkendu vydal do Švédska na ligovou soutěž Isracingserien v jejíž předchozích kolech se mu výtečně dařilo, ale krvavý otok na zádech po pádu při kvalifikaci v Ylitorniu jej k závodění tento týden nepustí.

Naopak v neděli se do rakouského Weissenbachu am Lech vydají Lukáš Hutla s Andrejem Divišem, aby se zde zúčastnili tradičního mezinárodního závodu. Na startovní listině se mezi jezdci z Rakouska a Německa objevují jména účastníků MS Gladiátorů na ledě Franze Zorna, Hanse Webera a Jaspera Iwemy, ale také Manfreda Seiftera. Úspěšnou začínající závodní kariéru mladého Rakušana před dvěma roky přerušilo zranění při závodě gladiátorské série a nyní by se měl ledové ovály vrátit.

Do úvodního finálového dvojzávodu MS na ledech naplánovaného na první únorový víkend do kazašské Astany by měl být Jan Klatovský v pořádku a bude se tak moci pokusit o vylepšení své lońské 13. příčky v konečném hodnocení. Pořadatelé astanského podniku již oznámili svoji divokou kartu pro tento závod. Obdržel ji desátý muž ruského šampionátu Andrej Šišegov. Jako traťové rezervy budou připraveni Vladimir Čeblokov a Pavel Někrasov.

Účastníci FIM Ice Speedway Gladiators 2018:

106. Dmitrij Koltakov (RUS)
777. Sergej Karačincev (RUS)
919. Dmitrij Chomicevič (RUS)
114. Dinar Valejev (RUS)
333. Daniil Ivanov (RUS)
11. Ove Ledstroem (SWE)
100. Franz Zorn (AUT)
199. Martin Haarahiltunen (SWE)
192. Niclas Svensson (SWE)
69. Jan Klatovský
33. Hans Weber (D)
50. Harald Simon (AUT)
81. Jimmy Olsén (SWE)
800. Jasper Iwema (NL) – divoká karta
22. Günther Bauer (D) – divoká karta

Náhradníci:
58. Stefan Svensson (SWE)
99. Stefan Pletschacher (D)
88. Max Niedermaier (D)
665. Charly Ebner (AUT)

Kalendář FIM Ice Speedway Gladiators 2018:

3.-4. února – Finále 1, Astana (KAZ)
17.-18. února – Finále 2, Togliatti (RUS)
3.-4. března – Finále 3, Berlin (D)
17.-18. března – Finále 4, Inzell (D)
7.-8. dubna – Finále 5, Heerenveen (NL)


zdroj: fim-live.com, baansportfansite.nl, speedwaya-z.cz

foto: Jesper Veldhuizen

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?