Tři vítězové ze tří zemí ve dvou závodech

O víkendu se ve Slaném konaly dva mezinárodní závody „čtvrtlitrů“. Nejprve v sobotu se jel závod družstev a v neděli závod jednotlivců počítaný do mistrovství ČR.

V závodu družstev pojmenovaném Youth Development Series měly původně startovat čtyři týmy, ale z účasti nakonec rezignovalo německé družstvo. Kromě domácího týmu se tak představily reprezentace Polska a Dánska.

Pro české juniory to byl tvrdý náraz na těžké soupeře. Z 11 jízd dokázali vyhrát pouze tři, ale na jejich obranu je třeba podotknout, že většina z nich je mladší než jezdci Dánska a Polska.

Z našich si nejlépe vedl Jaroslav Vaníček, který dvakrát dokázal vyhrát. V 16. jízdě se do čela probil až ve finiši, kdy překonal Dána Wiliama Drejera. Rozjížďku se podařilo vyhrát také Adamu Bednářovi, jenž v závodě startoval z pozice náhradníka.

Pro Adama bohužel skončila nešťastně jízda číslo 17, ve které se spolu s Vojtěchem Šachlem střetli s polskými soupeři. Adam jezdil na druhém místě, když jej za ním jedoucí Polák Oskar Hurysz trefil do zadního kola. Oba jezdci skončili v nafukovacích mantinelech. Zatímco Polák brzy vstal, pro Adama musela přijet sanitka, která ho následně odvezla na vyšetření do nemocnice. To naštěstí nepotvrdilo žádnou zlomeninu ani vážnější úraz a tak už dnes může Adam Bednář startovat v dalším závodě mistrovství ČR juniorů.

Protože však při čekání na návrat sanitky došlo ke značné časové prodlevě, byl závod ukončen a výsledky započítány po 15. jízdě, kdy měly všechny týmy shodný počet startů. V závodě zvítězili Dánové o pět bodů před Poláky. Třetí místo zbylo na naše juniory. V první polovině závodu se nejvíce dařilo mladým Polákům, ale později byli úspěšnější Dánové.

Další den dopoledne byl na programu závod jednotlivců. Jak se později ukázalo o vítězi rozhodla hned úvodní jízda, ve které Polák Oskar Paluch porazil Dána Bastiana Pedersena, a protože v dalším průběhu neztratili už žádný bod připadla jim první a druhá příčka v pořadí.

Oba 14 letí jezdci pocházejí z plochodrážních rodin. Otcem Oskara je Piotr Paluch, bývalý jezdec Stali Gorzow, se kterou získal šest polských titulů, v současnosti dělá trenéra týmu Poznaně. Ještě zvučnější předky má Bastian. Jeho otcem je Ronni Pedersen. Na počátku tisíciletí účastník Grand Prix a několikanásobný medailista MS družstev. Strýcem Bastiana je navíc trojnásobný mistr světa Nicki Pedersen. Samotný Bastian už má na svém kontě také světový mistrovský titul. V loňském roce dokázal vyhrát Zlatý pohár ve třídě do 85 ccm a v Evropském poháru vybojoval bronz.

Třetí příčku ve Slaném obsadil Polák Franciszek Karczewski a na dalších se umístili Dánové Victor Nielsen a Wiliam Drejer. Nejlepší z českých jezdců byl Vojtěch Šachl, který dokázal vyhrát své dvě poslední jízdy a obsadil deváté místo. Hned za ním se umístil Jaroslav Vaníček. To mu stačilo k udržení prvenství v šampionátu a tím i zisku titulu mistra ČR ve třídě do 250 ccm. Stříbro si vyjel Vojtěch Šachl a bronz Adam Bednář, který v neděli nemohl startovat.

19.9. Mezinárodní závod družstev ve třídě do 250 ccm „Youth Development Series“, Slaný