Tři návraty do Grand Prix

Včera večer se v bavorském Landshutu rozhodlo o třech účastnících příštího ročníku Speedway Grand Prix. Po odpoledním dešti to byly bodově velmi vyrovnané závody, ve kterých přinášelo výhodu startovat z vnitřních polí.

Jediná česká naděje na postup, Václav Milík, měl vylosováno číslo 1 a proto se vždy objevil na startu úvodní jízdy série. V první jízdě získal jeden bod, když porazil Roberta Lamberta. Naději přinesla pátá rozjížďka, kterou Vašek vyhrál před oběma německými reprezentanty. Devátá jízda z nevýhodného bílého pole přinesla jeden bod a mírná naděje ještě žila. Tak však definitivně zhasla ve 13. jízdě, kdy Václav nebodoval. V závěrečné vyjel body dva a zisk sedmi bodů mu v celkovém hodnocení přisoudilo 11. místo. Václav Milík tak bude muset na další šanci ke vstupu do Grand Prix opět rok počkat.

Od začátku závodem v Landshutu s úspěchem proplouvali dva jezdci, Janusz Kolodziej a Niels Kristian Iversen, a přestože v závěru o nějaké body přišli, stačilo jim to k zajištění postupu a obsazení prvních dvou příček.

O poslední postupové místo proběhl velký boj. Před poslední sérií k němu měli blízko Piotr Pawlicki a Max Fricke, ale oboum závěrečná jízda nevyšla. Max kvůli technickým potížím nedojel a „Piter“ získal jen jeden bod.

Své šance se tak chopili Antonio Lindbäck a Craig Cook. Oboum  se v úvodu jedna jízda nevydařila, ale v závěrečných zvítězili. Po základní části měli oba po deseti bodech a o třetím postupujícím tak mezi nimi musel rozhodnout rozjezd. V něm se po startu dostal do čela Craig Cook, Antonio Lindbäck se s tím však nesmířil a na rovince se prodral do vedení, které až do cíle nepustil. Craig Cook si tak bude moci udržet místo v Grand Prix pouze zlepšeným výkonem ve zbývajících závodech nebo obdržením divoké karty.

Daleko od postupu nebyl ani jeho mladší krajan Robert Lambert. Po slabší první polovině dokázal své dvě poslední jízdy vyhrát a nakonec mu chyběl jeden bod k rozjezdu. Nejlepším z domácích jezdců se stal Martin Smolinski. Také on dvě rozjížďky vyhrál a celkově obsadil osmou příčku.

Velkým zklamáním skončil Challenge pro dva favority. Matej Žagar ve své druhé jízdě při souboji s Piotrem Pawlickým upadl a zřejmě kvůli zranění kolena se už na dráze neobjevil. Krzysztof Kasprzak vystartoval do třech jízd, ale v žádné z nich nedokázal zabodovat. Z dalších startů rezignoval a bude tak, alespoň pro příští rok, muset zapomenout na možnost o zopakování své stříbrné medaile z roku 2014.

Všichni tři postupující do Speedway Grand Prix již účastníky tohoto seriálu v minulosti byli. Vítěz Janusz Kolodziej v roce 2011, příliš se mu však nevedlo, obsadil 14. příčku. Druhý Niels Kristian Iversen má účastí daleko více. Nejlépe mu vyšel rok 2013, kdy získal bronzovou medaili. Účastníkem byl i v loňském roce, ale kvůli zranění ve druhé polovině sezony v pěti závodech Grand Prix nestartoval a obsadil tak až 15. místo. Niels počítal s přiznáním divoké karty pro letošní rok a proto byl trochu rozčarován „jen“ pozicí prvního náhradníka. Na přístí ročník již neponechal rozhodování o jeho působení v seriálu na nikom jiném.  Třetí Antonio Lindbäck byl také několikrát stálým účastníkem Grand Prix a také v loňském roce, ale po 12. místě letošek vynechává. Příští rok se něj však opět můžeme v Grand Prix těšit.