Soupiska pro Grand Prix 2016 je kompletní

FIM včera oznámila čtyři držitele „divokých karet“ pro Speedway Grand Prix 2016, kteří doplnili osmičku přímo postupujících z letošního Speedway Grand Prix a trojici nejlepších z Challenge v polském Rybniku. Startovní listina tohoto seriálu je tak úplná. Divoké karty obdrželi víceméně podle očekávání Jaroslaw Hampel, Peter Kildemand, Andreas Jonsson a Antonio Lindbäck.

Dvojnásobný vicemistr světa Jaroslaw Hampel letos absolvoval pouze tři turnaje Grand Prix než při semifinále Světového poháru utrpěl vážnou zlomeninu nohy, která ho vyřadila ze závodění až do konce sezony.

V seriálu ho více než zdatně zastoupil Peter Kildemand, a přestože ve zmíněných třech turnajích nestartoval, scházeli mu pouhé tři body k postupovému osmému místu.

Žádný ze švédských jezdců si nezajistil přímý postup do Speedway Grand Prix 2016 a tak se dalo očekávat, že jim organizátoři přidělí nějakou divokou kartu. Švédsko nakonec obdrželo hned dvě. Nejblíže postupu byl vicemistr světa z roku 2011 a letošní vítěz Světového poháru Andreas Jonsson. Jeho kolegou ve vítězném týmu byl i Antonio Lindbäck, který prožil celkově úspěšnou sezonu, když vyhrál individuální titul Mistra Švédska, byl třetí v Mistrovství Evropy a s Lokomotivem Daugavpils zvítězil v 1. polské lize.

S držiteli divokých karet byli zároveň oznámeni i celoroční náhradníci. Prvním náhradníkem je bývalý jezdec seriálu, čtvrtý z Challenge a další člen švédského vítězného družstva ve Světovém poháru Fredrik Lindgren. Jako druhý náhradník byl nominován Michael Jepsen Jensen, který v celkovém hodnocení letošní Grand Prix obsadil 11. příčku. Česká republika má svého zástupce, v podobě třetího náhradníka, ve Václavu Milíkovi. Václavovi scházel při Challenge v Rybniku pouhý jeden bod k postupu do seriálu Grand Prix.

Prozatím nejsou oficiálně potvrzeny všechny turnaje pro Speedway Grand Prix 2016, ale podle švédského magazínu Speedway Racing bude mít soutěž 11 zastávek. Oproti letošnímu roku ubydou Tampere a Daugavpils. Naopak historicky poprvé se turnaj Grand Prix uskuteční v severoněmeckém Teterowě.