Senzační Lebedevs řídil dánskou tragédii, do finále jdou Švédi

Famózní! Neuvěřitelné! Senzační! Tak přesně takový byl semifinálový závod SWC ve švédském Vasterviku. Dráha byla připravena absolutně skvěle, což bylo základem nádherného závodu. Jestliže bylo první semifinále v Británii trochu nudnější a od začátku se udávalo jasným směrem, druhé se z jeho šlépjejí naprosto vymanilo a šlo vlastní cestou. Diváci sledovali celý závod úchvané souboje. Týmy si byly až na malé výpadky naprosto vyrovnané a nakonec se o konečném výsledku definitivně rozhodovalo až v dodatkvé jízdě. Finále si nakonec zajistili podle očekávání, ale s problémy, favorizovaní domácí Švédi. Druzí byli silní Rusové a o poslední postupové místo si to v oné dodatkové jízdě rozdali Lotyš Lebedevs a Dán Iversen. Lépe nakonec závod vyšel skvělému Lotyši, který se postaral o největší senzaci dosavadního průběhu šampionátu. Dánsko díky němu končí a v zemi Lega se bude nejspíš o tomto dni psát, jako o černém úterý.

Krátká reportáž:

Švédské ochozy od začátku sledovaly nádherné a vyrovnané souboje a už v úvodu začali všichni tušit, že dnes budou svědky nějaké senzace, nebo minimálně velkého překvapení. Favorizovaným Švédům a Dánům nevyšel už úvod závodu a out-sideři toho dobře využili. Postupně se ale začal závod vyrovnávat. Švédi sice jeli stále o první místo, ale měli daleko větší potíže, než se nejspíš očekávalo. Dáni pořád mírně ztráceli, ale stále byli se soupeři v kontaktu.

Lotyšům pak ale vůbec nevyšla třetí série rozjížděk, v níž klesli na poslední místo a ztráceli na první domácí celek už šest bodů. Ve čtvrté sérii ale famózní Lebedevs naplno využil žolíka a přitáhl svůj tým zpět. Mezitím se ale strhl boj o druhou příčku mezi Ruskem a Dánskem. Švédi totiž konečně začali mírně odskakovat. Při poslední rozjížďce, kdy šlo využít žolíka, ztráceli Rusové pět bodů a Dáni potřebných šest, v čemž se skrývala jejich velká výhoda. Na poslední možnou chvíli proto Bjerre navlékl vestu s nápisem Joker a doufal, že svůj tým vrátí do hry o postup. Nakonec ale nedokázal získat ani bod, což Dánsko výrazně srazilo do kolen. Rázem jeden z favoritů čelil out-siderům z Lotyšska, s nimiž se bodově dělil o třetí místo.

V poslední sérii to bylo neskutečné drama. Lebedevs nejdřív zařídil Lotyšům v souboji s Dány dvoubodový náskok, ale Iversen jej v zápětí zase smazal. Puodzuks pak ale proti Madsenovi získal bod navrch a Lotyši byli před poslední rozjížďkou ve výhodě. Jepsen Jensen se však pod tlakem nenechal rozhodit a odstartoval výborně na první příčku. Celou dobu spíše nevýrazný Kostigovs ale najednou jakoby ožil. Prodral se na druhé místo kde nejprve dlouho odrážel útoky mladíčka Chogunova a silného Lindbacka, ale pak jim dokázal odskočit a v posledních kolech ještě Dána potrápil. Předjet už jej však nedokázal a remíza byla na světě. Švédům finále zajistil už v předposlední rozjížďce Lindgren, Rusům druhé místo Tarasenko.

O definitivním výsledku a o tom, kdo jakožto poslední tým postoupí do polského Lešna, se tedy muselo rozhodnout až v dodatkové jízdě. Oba trenéři nakoenc postavili na start kapitány svých týmů. Za Lotyše z vnitřní dráhy Lebedevs, za Dány z vnějšku zkušenější Iversen. Famózní Lotyš ale dokázal na startu získat první příčku. Dvě kola pak ale musel pilně odrážet velmi dravé útoky dánského kapitána. Na konci druhého kola však Iversen udělal drobnou chybu a Lebedevs už si nakonec výhru pohlídal. Neuvěřitelné. Jeden z historicky nejúspěšnějších týmů letos končí mezi prvními. Fantastičtí Lotyši se představí v Race off.

Jezdci a týmy:

Začněme u Švédů. Ti opět vytvořili velmi silný a vyrovnaný tým, který pomýšlí na nejvyšší stupínky. Tahouny jsou jezdci z SGP, kapitán Lindgren a Lindback, což se potvrdilo už v prvním závodě. Nijak pozadu ale nezůstávají ani Jonsson se Sundströmem. I přes horší začátek Švédi závod nakonec skvěle zvládli a zajistili si účast v polském finále, kde nastoupí po boku domácího favorita, Velké Británie a vítězi Race off.

Druhé Rusko muselo během závodu řešit problém se čtvrtým jezdcem. Sajfudinov a Laguta tým totiž podle očekávání skvěle táhli a na síle mu přidal ještě nečekaně rychlý a kvalitní Tarasenko. Největší mezeru ale vytvořil čtvrtý Kudrjašov, který nezískal během závodu jediný bod, což Rusy v podstatě vyřadilo ze hry o postup. Být v sestavě mladší z bratrů Lagutů, Arťom, mohlo být v souboji o prvenství možná vše jinak. Špatného Kudrjašova nahradil v posledních dvou rozjížďkách sedmnáctiletý mladík Chogunov, který získal alespoň bod a v poslední rozjížďce nebyl od dalšího zisku daleko.

Lotyšský celek táhl téměř od začátku aktuálně velmi silný Lebedevs. Jeho forma je nyní na vysoké úrovni, a to se potvrdilo. Na začátku se Lotyš musel otrkat, ale postupně se dostal do formy a získal úchvatných patnáct bodů, plus výhru v dodatkové rozjížďce. Trojice Bogdanovs, Puodzuks, Kostigovs mu však příliš nepomohla. Dohromady získala dokonce o dva body méně, než sám Lebedevs. Přesto to k postupu stačilo. Ani je však nesmí v Race off nikdo podcenit. Všichni minimálně jednou ukázali, že se s nimi počítat musí.

Dánsko bude psát o tragédii. Nečekaný neúspěch jistě probudí v zemi Malé mořské víly velké nevole tamních fanoušků. Čtveřice Iversen, Jepsen Jensen, Bjerre a Madsen totiž nedokázala splnit „povinnost“. Největší slabinou byl Madsen, kterému se vůbec nedařilo. Nejvíce ale bude kritizovaný nejspíš Bjerre, který nejel vůbec špatně, ale vždy ztratil dobrý výsledek pro nějakou chybu, kterých vykouzlil tento dánaský šikula až přespříliš. Navíc nevyužil důležitého Jokera. Kapitán Iversen si sice odjel své, ale nakonec to nestačilo a jeho zkušenosti nepomohly ani v dodatkové jízdě proti Lebedevsovi. Jepsen Jensen byl celý závod průměrný, což je na dásnké poměry dost málo. Týmu evidentně chyběl zraněný Nicki Pedersen a nenominovaný Peter Kildemand.

Špatné zprávy pro Čechy:

Čtvrté Dánsko dokázalo získat i přes vypadnutí, více bodů, než český tým, což znamená jediné. Česká reprezentace se příští rok bude muset na šampionát probíjet přes kvalifikaci. Z nejlepší osmičky tak po dlouhé době vypadla a návrat do ní bude nejspíš velmi složitý.

Výsledky závodu:

1. Švédsko – 37 b.
Antonio Lindback – 11 b.
Fredrik Lindgren (C) – 10 b.
Andreas Jonsson – 8 b.
Linus Sundström – 8 b.

2. Rusko – 30 b.
Grigorij Laguta – 12 b.
Emil Sajfutdinov (C) – 10 b.
Vadim Tarasenko – 7 b.
Gleb Chogunov – 1 b.
Andrij Kudrjašov – 0 b.

3. Lotyšsko – 28+3 b.
Andžej Lebedevs (C) – 15+3 b.
Kjastas Puodzuks – 5 b.
Maksim Bogdanovs – 4 b.
Jevgenij Kostigovs – 4 b.

4. Dánsko – 28+2 b.
Niels Kristian Iversen (C) – 9+2 b.
Michael Jepsen Jensen – 7 b.
Kenneth Bjerre – 6 b.
Leon Madsen – 6 b.

Foto: Wojta-Foto.cz

Máte k tomu co říct?