SEC Challenge přeložen do Toruně

Václav Milík bude o místo mezi nejlepšími jezdci Evropy bojovat v Toruni, kam bylo přesunuto pořadatelství závodu Challenge. Sedm místenek ve čtyřdílném finále se mělo původně rozdávat ve slovinské Lendavě, ale tam se místním pořadatelům nepodařilo o uplynulém víkendu připravit dráhu do sjízdného stavu.

Velkým varováním už byly haldy materiálu na dráze před pátečním tréninkem, ten byl následně zrušen i po přeložení na sobotu. To se měl konat hlavní závod, ale ani k němu jezdci na dráhu nevyjeli.

Promotér finálového seriálu polská firma One Sport rychle přispěla s prohlášením, podle kterého není zodpovědná za přípravu dráhy, ani výběr lokací, které předchází samotnému finále. Výběr pořadatelů je prý na evropské motocyklové federaci, za stav oválu může podle prohlášení pořádající klub z Lendavy.

Další odklad na neděli a nutnost přesunutí celého kola polských lig už polský promotér odmítl, a tak musel narychlo hledat nového pořadatele. Času skutečně nebylo nazbyt, neboť finále je v plánu hned další víkend po skončení Speedway World Cupu. Řešením se ukázala být toruňská Motoarena, neboť tamější klub na sebe pořadatelství podniku v šibeničním termínuvzal a tento pátek podnik uspořádá.

Startovní listina zůstává beze změn, doznala jen jediné úpravy, když lendavskou divokou kartu Aleksandera Čondu střídá Vitalij Bělousov. Čonda původně figuroval i ve startovní listině publikované pro závod na Stadionu Mariana Roseho. Ruská federace však úspěšně intervenovala s argumentem, že při ztrátě pořadatelství zaniká i nárok Slovinců na jedno místo v závodě Challenge.

Poláci už dalšího muže do boje nepošlou, je naplněna maximální kvóta počtu jezdců z jedné země, všichni polští jezdci totiž postoupili z kvalifikací. Volné místo tak připadlo Vitaliji Bělousovovi na základě umístění na prvním nepostupovém místě v kvalifikaci.

Menší znalost oválu v Lendavě mohla zajímavě míchat postupové karty mezi elitními evropskými jezdci. Přesun do Toruně znamená ještě větší upevnění pozic hlavních favoritů, kterými se v tuto chvíli jeví býti hvězdná bratrská dua Lagutových a Pawlických. Z dalších jezdců může postoupit v podstatě kdokoli, vysoko budou mířit jistě Kenneth Bjerre, Piotr Protasiewicz či Leon Madsen.

Mezi těmito všemi hvězdami bude o své místo na slunci bojovat i Václav Milík, který může být teprve druhým českým závodníkem, jenž nastoupí po změně formátu do finále mistrovství Evropy. Tím prvním byl hned v prvním ročníku SEC Aleš Dryml nominovaný do finále přímo jako obhájce titulu evropského šampiona.

https://youtu.be/v1GxzlIPrfU

Postup si zajistí sedmička nejlepších, která doplní pětici kvalifikovaných z loňska. Jsou to Emil Sajfutdinov, Nicki Pedersen, Peter Kildemand, Martin Vaculík a Janusz Kolodziej. Promotér má k dispozici ještě tři divoké karty, tu první již dostal Tomasz Gollob. Druhá je zatím neoficiálně spojována se jménem Martina Smolinského. Po jedné divoké kartě je určeno pro pořadatele jednotlivých finále, ve finále v Toruni s ní pojede Pawel Przedpelski, v Landshutu pak Michael Härtel.

Startovní listina:
1 Kenneth Bjerre (Dánsko)
2 Jesper B. Monberg (Dánsko)
3 Piotr Pawlicki (Polsko)
4 Andžejs Lebeděvs (Lotyšsko)
5 Grigorij Laguta (Rusko)
6 Krzysztof Jabloński (Polsko)
7 Linus Sundström (Švédsko)
8 Václav Milík (Česká republika)
9 Artem Laguta (Rusko)
10 Kjastas Puodžuks (Lotyšsko)
11 Przemyslaw Pawlicki (Polsko)
12 Vitalij Bělousov (Rusko)
13 Hans Andersen (Dánsko)
14 Piotr Protasiewicz (Polsko)
15 Leon Madsen (Dánsko)
16 Tomasz Jedrzejak (Polsko)

17 David Bellego (Francie)
18 Andrej Karpov (Ukrajina)

Máte k tomu co říct?