Rusko je šampionem SoN, druhá Británie, třetí Polsko

Premiérový ročník nového formátu Speedway of Nations zná po napínavých bojích svého vítěze. Finálový dvoj-závod sledovali diváci v polské Wroclawi v pátek a v sobotu a mohli se těšit z mnoha překrásných soubojů. Oba závody se vydařily skutečně výborně a pro plochodrážního fanouška to musela být pastva pro oko. Nejvíce zářil skvělý Woffinden, který ztratil za oba dva závody jen jediný bod a dotáhl Británii z prvního místa až do Grand Finále. I v tom dokázal nakonec zvítězit, jenže Laguta se Sayfutdinovem udrželi Lamberta za sebou, což jim zajistilo vítězství v historicky prvním ročníku tohoto šampionátu. Vedle vítězů z Ruska a stříbrných Britů stáli na stupních vítězů i domácí Poláci, kteří mohli být s bronzem po pátečním propadáku rozhodně spokojení.

Už v pátek se od zbytku peletonu odtrhla Británie s Ruskem, kterým nejvíce v patách zůstalo po prvním dni Dánsko s fantastickým Jepsenem Jensenem a snaživým Bjerrem. Dánsko ale v sobotu ztratilo a zapojilo se do extrémně napínavého souboje o třetí místo, v němž nakonec podlehlo společně s Austrálií domácím Polákům. Těm se vůbec nevydařil páteční závod, po němž ztráceli tolik, že s jeho medailovým umístěním už příliš počítat nešlo. V závěsu za touto trojicí zůstalo o další tři body favorizované Švédsko, které ve finále nečekaně vyhořelo. Poslední příčka zbyla na Němce, kteří si museli v pátek poradit bez jedničky, Kaie Huckenbecka. Ani on však v sobotu svůj národní tým nespasil. Německo zůstalo daleko za ostatními.

O obrovské napětí se postarala Británie a Rusko. Tyto celky se přetahovaly o první příčku po základní části až do poslední jízdy, v níž díky vydařenému losu nastoupily právě proti sobě. V tu chvíli Británie o jeden bod vedla a stačila jí remíza, jenže na první dvě místa odstartovali Laguta se Sayfutdinovem. Už v prvním kole se však Woffinden zbavil Emila a hned si začal připravovat útok na Lagutu, jehož nakonec předstihl v posledním kole, což zaručilo Británii remízu, a tím pádem rovnou i přímý postup do Grand Finále. Rusko se do něj tak muselo probojovat přes Polsko, které dokázalo v sobotu vstát z mrtvých. Dudek ale neudržel v klíčové chvíli na pásce nervy a sudí jej musel k nelibosti domácích fanoušků s předchozím varováním vyloučit. Rozhodnuto tak bylo vlastně ještě dříve, než rozjížďka odstartovala. V Grand Finále už si oba Rusové ohlídali Lamberta a Británii už nepomohl ani Woffindenův triumf.

O třetí místo se do poslední chvíle rvala trojice týmů. Švédsko o tuto možnost přišlo o maličko dříve, ale i tak bylo napětí ve Wroclawi smrtelně vysoké. Celou sobotu se týmy o tuto pozici přetahovaly a rozhodovalo se až v poslední jízdě. První nastavila laťku Austrálie, která výhrou 4:2 vyřadila Švédy a zapsala si celkových 35 bodů. Jenže už za chvíli domácí Poláci porazili Němce 4:2 a o bod Australany předčili. Na závěr je však mohli ještě připravit o medailovou slávu Dáni. Jepsen Jensen sice získal tři body, ale Jakobsen nijak nepřispěl, což nechalo tým ze země Lega o bod za domácími. Polsko se tak dočkalo fantastického comebacku do hry o titul, který však skončil krutě hned vzápětí.

Výsledky finále SoN:

1. Rusko – 45+3
Artem Laguta – 31+2
Emil Sayfutdinov – 14+1
Gleb Chogunov – 0

2. Velká Británie – 46+3
Tai Woffinden – 35+3
Craig Cook – 0
Robert Lambert – 11+0

3. Polsko – 36
Maciej Janowski – 22
Patryk Dudek – 11
Maksym Drabik – 3

4. Austrálie – 35
Jason Doyle – 29
Max Fricke – 6
Jaimon Lidsey – ns

5. Dánsko – 35
Michael Jepsen Jensen – 27
Kenneth Bjerre – 8
Frederik Jakobsen – 0

6. Švédsko – 32
Fredrik Lindgren – 22
Antonio Lindback – 10
Joel Kling – ns

7. Německo – 23
Kai Huckenbeck – 9
Martin Smolinski – 13
Michael Härtel – 1

zdroj: speedwaygp.com

Máte k tomu co říct?