Romano Hummel pokračuje v získávání titulů

Sobotní mezinárodní mistrovství České republiky na dlouhé ploché dráze se mariánskolázeňským pořadatelům vydařilo po všech stránkách.

Vyšlo jim příjemné počasí, závod na zdejším kilometrovém ovále navštívila slušná divácká kulisa, dráhu pořadatelé připravili pro rychlou, ale přiměřeně bezpečnou jízdu (v průběhu odpoledne došlo pouze k jednomu lehčímu pádu) a navíc se jim podařilo nasmlouvat jezdce, kteří divákům nabídli zajímavé souboje.

Suverénem se stal úřadující mistr světa na dlouhé dráze 22 letý Holanďan Romano Hummel. Během jeho šesti startů jej pouze Josef Franc dokázal jedno kolo udržet za svými zády. Z toho je patrné, že Romano vyhrál i finále a přidal na své konto další cenný titul.

Zbylá umístění na stupních vítězů vybojovali jezdci, kterým je shodně 42 let. Stříbrnou pozici ve finále udržel Stephan Katt před Josefem Francem až do cíle. Stephan tak během týdne získal už druhou medaili (minulou sobotu si vyjel bronz v německém šampionátu) a mohl tak být se svým výsledkem spokojen. S ním příliš po závodě spokojen naopak nebyl Josef „Pepe“ Franc, který obhajoval loňský titul a v případě úspěšné obhajoby se mohl osamostatnit na čele klasifikace v počtu českých titulů na dlouhé dráze.

Josef Franc a reportér Damian Kuczyński

Na obranu Pepy je však třeba připomenout, že musel stihnout bleskový přesun z lotyšského Daugavpils, kde jel v pátek večer semifinále Speedway of Nations. Z Lotyšska se letecky přesunul do Mnichova a odtud už po dálnici do Mariánských Lázní, kam dorazil asi hodinu před začátkem, takže závod odjel bez tréninku.

Do finále se ještě dokázali probojovat: Němec Daniel Spiller, který při své premiéře na opravdové dlouhé dráze vyjel 4. místo a překvapivě i jediný italský jezdec na dlouhých plochých dráhách, Alessandro Milanese.

Jaroslav Petrák

Svůj vydařený debut na dlouhé dráze zažil také pardubický Jaroslav Petrák. Celý závod odjel pěkně a nebojácně. Nakonec mu scházel pouhý bod k postupu do finále, ale i tak je 6. místo skvělým výsledkem.

Martin Málek ještě při jízdě

Stephan Katt a Martin Málek

Start!

Naopak největším smolařem se stal Martin Málek. Ve dvou jízdách se mu, v momentě kdy jel na druhém místě, zadřely motory a proto už do své poslední jízdy ani neměl na čem vystartovat. Martin sice stihl dokončit pouze dvě rozjížďky, jednu vyhrál a v další dojel druhý, ale předvedl, že při troše štěstí mohl bojovat i o nejvyšší příčky.

Smůlu měl i mladý Němec Julian Bielmeier, kterému také dvakrát zdefektoval motocykl a přišel tak o šanci na postup do finále.

John Pedersen

Franz Greisel

Stupně vítězů veteránů

Ve vloženém závodě se ve čtyřech jízdách předvedla šestice veteránů na dvouventilech. Vítězem se bez ztráty bodu stal Dán John Pedersen. O druhém místě rozhodla až závěrečná jízda, kdy v souboji dvou německých jezdců byl v cíli o chvilku dřív Manfred Giertz před Franzem Greiselem. I tyto jezdce museli diváci obdivovat, protože Franzi Greiselovi už je 80 let a ani ostatní nejsou o mnoho mladší!

Stupně vítězů mistrovství ČR

18.9. Mezinárodní mistrovství ČR na dlouhé dráze, Mariánské Lázně

 1. Romano Hummel (NL) – (4,4,4,4,4) 20 + 1. ve finále
 2. Stephan Katt (D) – (3,4,3,4,4) 18 + 2. ve finále
 3. Josef Franc, AK Markéta – (4,3,4,3,3) 17 + 3. ve finále
 4. Daniel Spiller (D) – (3,2,2,4,2) 13 + 4. ve finále
 5. Alessandro Milanese (ITA) – (2,3,3,0,2) 10 + 5. ve finále
 6. Jaroslav Petrák, ZP Pardubice – (2,1,1,2,3) 9
 7. Dennis Helfer (D) – (1,2,2,2,1) 8
 8. Martin Málek, AK Březolupy (4,R,3,R,M) 7
 9. Julian Bielmeier (D) – (3,1,d,3,R) 7
 10. Nigel Hummel (NL) – (1,0,2,1,1) 5
 11. Sem Ensing (NL) – (0,0,1,1,2) 4
 12. Lukáš Hromádka, PD Kopřivnice (R,1,0,0,1) 2

Jízdy:

1. Franc, Spiller, Milanese, Helfer, Ensing
2. R. Hummel, Bielmeier, Petrák, N. Hummel, Hromádka (R5)
3. Málek, Milanese, Helfer, Bielmeier, N. Hummel
4. R. Hummel, Katt, Spiller, Petrák, Ensing
5. R. Hummel, Franc, N. Hummel, Ensing, Bielmeier (d)
6. Katt, Milanese, Helfer, Hromádka, Málek (R2)
7. Franc, Málek, Spiller, Petrák, Milanese
8. R. Hummel, Katt, Helfer, Ensing, Hromádka
9. Spiller, Bielmeier, Petrák, N. Hummel, Hromádka
10. Katt, Franc, Milanese, Helfer, Málek (R2)
11. Katt, Petrák, Ensing, Hromádka, Bielmeier (R2)
12. R. Hummel, Franc, Spiller, N. Hummel, Málek (NS)
Finále: R. Hummel, Katt, Franc, Spiller, Milanese

foto: Jiří Klindera

Máte k tomu co říct?