Robert Lambert si zajistil místo v Grand Prix 2021

Před závěrečným závodem seriálu SEC v Toruni, který určil nového mistra Evropy, měl na čele britský talent Robert Lambert náskok dvou bodů před Leonem Madsenem.

Tento náskok si Robert udržel i po základní části toruňského závodu, a protože oba jezdci postoupili do finále, o držiteli titulu rozhodl až jejich vzájemný souboj v této jízdě. Ve finále nejlépe odstartoval Lambert a dostal se do čela, zatímco Madsena soupeři zavřeli a ten se propadl až na konec. Přestože Leon Madsen dokázal dva soupeře jedním útokem překonat, na britského mladíka už rychlost nenašel.

22 letý rodák z Norwiche se tak stal mistrem Evropy a zároveň si zajistil stálé účastnické místo ve Speedway Grand Prix v příštím roce. Robert byl po závodě ohromně dojatý a včerejší večer označil jako jednu z nejkrásnějších chvil v jeho životě.

Druhé místo zůstalo pro Leona Madsena, který tak zkompletoval svoji medailovou sbírku v tomto šampionátu. Před dvěma lety vybojoval titul a vloni skončil třetí. Třetí medaili v seriálu SEC získal také Grigorij Laguta, po loňské stříbrné, si letos vyjel druhou bronzovou (první 2013).

Obhájce mistrovského titulu Mikkel Michelsen úspěšným závěrem závodu v Toruni alespoň zachránil konečné čtvrté místo a tím si i pojistil účast v příštím ročníku SEC. O poslední místo zajišťující start v SEC 2021 musel být vypsán rozjezd mezi Bartoszem Smektalou a Nicki Pedersenem. Po vydařeném startu v něm byl úspěšnější polský reprezentant.

Stejně jako v Gniezně se i v Toruni dokázal na podium probojovat Fin Timo Lahti, tentokrát přes jízdu Poslední šance. Ve finále pak dojel třetí před příjemným překvapením závodu. Němec Kai Huckenbeck vyjel v předchozích čtyřech kolech šampionátu 13 bodů , v samotném závodě v Toruni pak 12 a přímo se kvalifikoval do finále. V něm už, ale soupeři byli nad jeho síly.

Mítink v Toruni měl také nešťastnější momenty. Ve 12. jízdě ztratil kontrolu nad motocyklem Andrej Kudrjašov a ten následně sestřelil Davida Bellega. David byl později odvezen na vyšetření do nemocnice a ze závodu odstoupil i Andrej.

Český zástupce v seriálu Václav Milík ani v Toruni nevystoupil ze svého stínu. Z pěti jízd se mu vydařila jediná. V sedmé rozjížďce zvítězil, když za sebou nechal i pozdějšího mistra Evropy Roberta Lamberta. S celkovým ziskem 26 bodů Vašek se štěstím obsadil konečné 10. místo a oproti loňskému roku si o dvě příčky polepšil. Doufejme, že Vašek na nepodařený šampionát rychle zapomene (dnes a zítra na jeho Rybnik čekají dvě ligová utkání) a další část sezóny pro něj bude úspěšnější.