Řidič, který zavinil smrt Romana Mádyho, obdržel pouze podmínku

Letos 4. ledna by oslavil své 21. narozeniny bývalý plzeňský plochodrážní jezdec, juniorský mistr České republiky ve třídě do 125 ccm z roku 2013 a vicemistr z roku 2012 Roman Mády. Bohužel neoslavil, loni 1. května jeho mladý život ukončila jím nezaviněná tragická autohavárie.
Ve středu 6. ledna proběhlo před Okresním soudem Plzeň-sever soudní líčení s řidičem kamionu, který nehodu způsobil.
Podle obžaloby se 55letý řidič v pátek 1. května 2020 mezi Blatnicemi a Nýřany plně nevěnoval řízení kamionu značky Mercedes, najel na krajnici a následně smykem do protisměru, kde smetl protijedoucí Ford Galaxy, který řídil Roman Mády.
 

Soudní znalec ve svém posudku uvedl, že příčinou nehody bylo právě najetí na krajnici, na které řidič zareagoval prudkou snahou se vrátit do svého jízdního pruhu. Na krajnici pak podle znalce najel pouhou minutu po zahájení jízdy i přes aktivní systém hlídání jízdního pruhu. Následkem řidičovy prudké snahy se vrátit do pruhu, se kamion dostal do smyku a během asi 0,6 vteřiny přejel do protisměru.

Protijedoucí Roman nejenže neměl sebemenší šanci se protijedoucímu kolosu jakkoli vyhnout, ale dokonce ani zareagovat. Při čelním střetu Roman bohužel utrpěl mnohačetná zranění neslučitelná se životem. Ve znaleckém posudku je také uvedeno, že řidič kamionu musel vidět, že před ním není žádná překážka, po pár metrech začíná odbočka a i bez jeho snahy se vrátit do původního směru by souprava zůstala na povrchu vozovky.

Soud včera řidiče kamionu odsoudil k dvouletému trestu odnětí svobody, předsedkyně senátu ale přihlédla k jeho třicetileté kariéře profesionálního řidiče bez vážnějších prohřešků a trest mu podmínečně odložila na tři roky. Rozsudek zatím není pravomocný a státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.

Reakce Romana Mádyho staršího ke středečnímu soudu:
„Děkujeme všem co drželi palce, ale bohužel viník nehody odešel od soudu s trestem odnětí svobody na 2 roky s odkladem na 3 roky. Nebyl mu ani odebrán řidičský průkaz, přičemž byl jednoznačně uznán viníkem nehody z nedbalosti s následkem smrti.
Takové je dnes soudnictví a cena mladého lidského života. Státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání, tak snad to bude mít ještě nějakou dohru.“
 
 
zdroj: Roman Mády starší, krimi-plzen.cz
foto: Zdeněk Flajšhanz

Máte k tomu co říct?