Příští rok vznikne nová soutěž – Friendship Cup

Ve slovenské Žarnovici se začátkem prosince uskutečnilo jednání zástupců pěti klubů (SC Žarnovica, Zlatá přilba Pardubice, maďarský Debrecen Speedway SE, ukrajinské Rovno a polský MS Ślask Świetochlowice), které se dohodly na vytvoření nové soutěže pod názvem Speedway Friendship Cup.

Tento Pohár přátelství by měl částečně nahradit zaniklé Mezinárodní mistrovství dvojic (známé také jako Jadranská liga). Mistrovství dvojic se v následujícím nepojede hlavně kvůli neutěšené jezdecké základně v Chorvatsku a Slovinsku. V Chorvatsku je osamocený Jurica Pavlic a ve Slovinsku v současnosti závodí kromě Mateje Žagara pouze mladíci Nick Škorja s Maticem Ivačičem a zkušený Denis Štojs.

Kluby z Žarnovice, Pardubic a Debrecenu chtějí pokračovat v pořádání závodů pro své jezdce, ve kterých by se mohli utkat s vyrovnanými soupeři a proto se domluvily s dalšími dvěma kluby z Ukrajiny a Polska. V ukrajinském Rovnu se po kratší přestávce opět jezdí plochá dráha a místní mladíci určitě s radostí využijí příležitost se svézt i na jiných stadionech. Stejně tak ve Świetochlowicích, kde po letech nečinnosti vznikla plochodrážní školka a letos vychovala své první dva jezdce, kteří zvládli polské plochodrážní zkoušky a mohou se tak aktivně zapojit do závodů.

Pohár je určen zejména pro juniory a případně pro seniory s malým počtem závodů. Soutěž se bude skládat celkem z deseti závodů. U každého účastníka se během víkendu uskuteční dva: v sobotu týmový a v neděli individuální. Týmy budou čtyřčlenné a do závodu jednotlivců bude moci každý klub nasadit tři jezdce. Hostitel navíc ještě jednoho a dva náhradníky.

Podle předběžného kalendáře Poháru by se v Pardubicích mělo jet 29. a 30. července, ale není vyloučeno, že se jeden ze závodů uskuteční na jiném stadionu (pravděpodobně ve Svitavách).

Předběžné termíny:

27.- 28. 5. Debrecen

10.- 11. 6. Rovno, Červonograd

29.- 30. 7. Pardubice (Svitavy)

2.- 3. 9. Žarnovica

9.- 10. 9. Świetochlowice


zdroj: Petr Moravec, speeedwayclub.sk, espeedway.pl

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

Označeno štítky: Štítky:
  1. Romanm Beneš

    To je zajimavá soutěž. Vždycky jsem měl představu, že všechny polské kluby jezdí ty jejich slavné ligy a překvapilo mě, že to není pravda. Nechápu jak Pardubice zvládnou účast ve všech těch soutěžích kterých se účastní – extraliga, 2 družstva v 1. lize a ještě Friendship Cup.

Máte k tomu co říct?