Překvapiví mistři Evropy dvojic

Včerejší finálový závod mistrovství Evropy dvojic se uskutečnil na dráze ve sportovním komplexu Bikernieku v lotyšském hlavním městě. Na zdejší dráze se konají plochodrážní závody jen vyjímečně a ten včerejší navíc výrazně ovlivnil i padající děšť.

Již před závodem vydatně pršelo a to se podepsalo i na stavu dráhy. O pořadí téměř všech jízd rozhodovalo rozehrání první zatáčky a poté závodníci jeli za sebou po jedné koleji . V průběhu závodu opět začalo pršet a po 16. jízdě rozhodčí Christian Froschauer soutěž přerušil. Po rozmluvě s manažery a jezdci týmů se po chvíli v závodě pokračovalo. Po odjetí 18. jízdy, ve které z prvního místa upadl domácí Kjastas Puodžuks a polští jezdci se po zisku pěti bodů již radovali ze zisku titulu Mistrů Evropy, ale jury závod ukončila a jako celkové výsledky určila ty po 14. jízdě, kdy měly všechny dvojice po čtyřech startech.

Kromě Poláků to nepomohlo ani našemu družstvu, neboť ve své poslední rozjížďce mělo za soupeře slabý německý pár a v případě vyjetí pěti bodů mohli čeští reprezentanti získat jednu z medailí.

Naopak radost z předčasného ukončení závodu mohly mít dvojice z Itálie, Dánska a domácího Lotyšska. Všechny tři získaly po 14 bodech a tím si i vyjely medaile.Podle umístění na tom byli nejlépe Italové a proto jim připadly nečekané zlaté medaile. Stříbro získali Dánové Michael Jepsen Jensen s Rasmusem Jensenem a bronz zůstal v Lotyšsku zásluhou dvojice Kjastas Puodžuks – Andžejs Lebeděvs. Na Poláky, které reprezentovali mladí Kacper Gomólski a Szymon Woźniak, zbylo až čtvrté místo.

Itálie se do finále v Rize kvalifikovala třetím místem z domácího semifinále v Badia Calavena. Hlavní strůjcem jejich zlatých medailí byl jezdec narozený v Argentině Nicolas Covatti. Během včerejšího mítinku vyjel 11 bodů, když jedinou porážku utrpěl s naším Václavem Milíkem.

České družstvo ve složení Václav Milík, Eduard Krčmář a Josef Franc obsadilo se ziskem dvanácti bodů páté místo. Kromě jediného, ale všechny české body vyjel Václav Milík. Vlastně ve čtyřech rozjížďkách zvítězil a o jediný bod ho v úvodní jízdě připravil Kjastas Puodžuks. Eduard Krčmář se snažil a celkem se mu i dařily starty, ale většinou mu nevyšel výjezd z první zatáčky. Vyjímkou byla 13. jízda, kdy za sebou nechal největší ruskou hvězdu Grigorije Lagutu. Josef Franc se postavil na start pouze jednou v souboji s polskými jezdci.

Až šestí skončili Rusové, kterým nepomohl ani zmiňovaný Grigorij Laguta. Poslední místo obsadilo oslabené Německo. Kai Huckenbeck a Tobias Busch odmítli v Rize startovat, za což jim byli německou federací na několik dnů zakázány všechny závody. Martin Smolinski měl již dopředu domluvené, že v Rize nepojede a Michael Härtel se zranil při motokrosu.

13.8. Mistrovství Evropy dvojic, Riga (Bikernieku Komplex -355 m), rozhodčí Christian Froschauer