Přebor startuje v sobotu ve Slaném

Dnešek si na plochodrážním stadionu ve Slaném mohou příznivci sportu levých zatáček užít do syta, neboť se zde odjedou hned tři závody.

Už v 10 hodin na malé dráze odstartuje druhý závod mistrovství ČR juniorů ve třídě do 125 ccm na krátké dráze. Do závodu je přihlášeno 13 jezdců. Jsou mezi nimi i dva hosté z Polska a vítěz úvodního klání Jaroslav Vaníček.

Pro nejmladší plochodrážníky ve třídě do 125 ccm bude připraven ještě jeden závod. Po 14 hodině zahájí svůj šampionát i na klasické dráze. Do něj je přihlášeno 11 plochodrážníků, kteří se spolu utkají ve 12 jízdách.

Ve 14 hodin bude slavnostním nástupem jezdců oficiálně zahájen i závod Přeboru ČR jednotlivců. Jeho organizace však pro letošní rok doznala výrazných změn. V přeborovém závodě už automaticky nevystartují všichni přihlášení jezdci, ale maximálně 16 v klasickém rozpisu na dvacet jízd.

Změny jsou vedeny snahou o zatraktivnění závodu pro diváky a částečně i pro jezdce. V minulých letech, kdy byl rozpis závodu měněn podle počtu přihlášených jezdců, často docházelo k tomu, že se nejlepší jezdci nestřetli mezi sebou, čímž byly ovlivněny i konečné výsledky. V průběhu závodu docházelo z různých příčin k odstoupení jezdců, a protože nebyl žádný náhradník, neměl je kdo zastoupit a jízdy se proto odjely jen ve třech nebo dokonce ve dvou.

Do letošního úvodního mítinku Přeboru ČR jednotlivců se přihlásilo 20 jezdců. 12 z nich, podle umístění v celkové klasifikaci loňského Přeboru, jich bylo přímo nasazeno do hlavního závodu. V dalších závodech Přeboru ČR to bude 12 podle aktuální klasifikace. Pořadatel má právo mít v závodě minimálně jednoho svého zástupce (v tomto případě Michal Dudek za AK Slaný).

O zbylá tři místa v hlavním závodě a dvě náhradnické pozice se utká zbylá sedmička jezdců ve čtyřech jízdách kvalifikace. Protože kvalifikace se zřejmě odjede hned po tréninku, který začne v 13:25, všichni fanoušci, kteří chtějí vidět všechny jízdy, by měli na stadion dorazit s předstihem. Pokud budou mít jezdci, kteří nepostoupí z kvalifikace (4. – 7. místo), zájem, předvedou se divákům v průběhu závodu ve vložených jízdách.

Změny doznalo i bodové hodnocení soutěže. Nebudou se již započítávat tabulkové body za umístění v závodě, ale přímo vyjeté body z jízd. Žádné výsledky v konečné klasifikaci se také už nebudou škrtat.

Změna nastala i ve finančním ohodnocení. Každý pořadatel přeborového závodu zaplatí 15 tisíc korun na odměny pro jezdce. 12 tisíc z nich se použije jako bodovné pro jeho závod a zbylé tři se ponechají jako cena pro čtyři nejlepší jezdce konečné klasifikace Přeboru ČR jednotlivců 2019.

Z přihlášených na závod ve Slaném jsou největšími favority na tyto odměny: obhájce přeborového vítězství Zdeněk Simota, pardubický Hynek Štichauer, pražský Michal Škurla a také stále se zlepšující juniorské duo Jan Kvěch – Petr Chlupáč.

20.4. Přebor ČR jednotlivců, Slaný (382 m), rozhodčí Tomáš Topinka

kvalifikace:

 1. František Klier, AK Divišov
 2. Pavel Čermák, AK Markéta
 3. Václav Kvěch, PK Plzeň
 4. Michal Baštecký (250 ccm), AK Markéta
 5. Roman Marek, WR Kopřivnice
 6. Jan Macek, WR Kopřivnice
 7. Milan Dobiáš, SC Chabařovice

Startovní listina:

 1. Daniel Šilhán, ZP Pardubice
 2. Jan Kvěch, AK Markéta
 3. Martin Gavenda, AK Březolupy
 4. Patrik Mikel, ZP Pardubice
 5. (1. z kvalifikace)
 6. Filip Hájek, AK Markéta
 7. Hynek Štichauer, ZP Pardubice
 8. Daniel Klíma, AK Markéta
 9. Michal Dudek, AK Slaný
 10. Michal Škurla, AK Markéta
 11. Jaroslav Petrák, ZP Pardubice
 12. Pavel Kuchař, AK Markéta
 13. Petr Chlupáč, AK Markéta
 14. Zdeněk Simota, PK Plzeň
 15. (2. z kvalifikace)
 16. (3. z kvalifikace)
 17. (4. z kvalifikace)
 18. (5. z kvalifikace)

20.4. Mistrovství ČR juniorů ve třídě do 125 ccm na klasické dráze, Slaný

 1. Josef Černý, PK Plzeň
 2. Jaroslav Vaníček, AK Markéta
 3. Štěpán Ševčík, PK Plzeň
 4. Adam Bednář, AK Markéta
 5. Mateusz Lopuski, PL
 6. Vojtěch Šachl, AK Divišov
 7. Antoni Kawczyński, PL
 8. Bruno Belán, AK Slaný
 9. Jan Jeníček, ZP Pardubice
 10. Matěj Frýza, PK Plzeň
 11. Matouš Kameník, AK Divišov

Mistrovství ČR juniorů ve třídě do 125 ccm na krátké dráze, Slaný

 1. Antoni Kawczyński, PL
 2. Štěpán Ševčík, PK Plzeň
 3. Mateusz Lopuski, PL
 4. Bruno Belán, AK Slaný
 5. Adam Bednář, AK Markéta
 6. Vojtěch Šachl, AK Divišov
 7. Dominik Hrbek, ZP Pardubice
 8. Josef Černý, PK Plzeň
 9. Jan Jeníček, ZP Pardubice
 10. Matouš Kameník, AK Divišov
 11. Adam Nejezchleba, SC Chabařovice
 12. Jaroslav Vaníček, AK Markéta
 13. Matěj Frýza, PK Plzeň

ilustrační foto: Michal Kohout

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?