Posledním finalistou SWC Polsko

Včerejší závod Race Off určil poslední tým, který v sobotu pojede finále Světového poháru. Po až nečekaně vyrovnaném boji s Velkou Británií nakonec Polsko zvítězilo o pět bodů.

Červenobílí jeli i za svého kapitána Jaroslawa Hampela, který už začíná rehabilitovat po úspěšné operaci zlomené stehenní kosti ze semifinálového turnaje v Gniezně. Kapitánskou pásku převzal Maciej Janowski a stal se i nejúspěšnějším jezdcem svého týmu, když ztratil pouze jeden bod. Bojovným výkonem se předvedl náhradník za Jarka Hampela Krzysztof Buczkowski, ve dvou jízdách dokázal svého soupeře předjet na cílové rovince a celkem získal výborných 13 bodů.

Polský celek si postupně na Velkou Británii lehce navyšoval náskok až do 12. jízdy, kdy rozdíl mezi oběma celky činil šest bodů a manažer Alun Rossiter tak jako Jokera mohl nominovat svého nejlepšího muže Taie Woffindena. Tai svoji úlohu splnil a navíc Przemyslaw Pawlicki byl po projetí cílem na druhém místě rozhodčím Christianem Froschauerem vyloučen pro nebezpečnou jízdu, které se měl dopustit v předposlední zatáčce vůči Andreji Kudrjašovovi.

Rázem tak byl bodový stav obou týmů vyrovnaný a po 15. jízdě se dokonce ostrovní celek dostal do jednobodového vedení. Pak však polští jezdci vyhráli čtyři z pěti zbývajících rozjížděk a definitivně rozhodli o svém postupu do finále.

Jezdcem turnaje byl jednoznačně Tai Woffinden, který s velkým náskokem vyhrál všech šest svých jízd. Dvěma vítězstvími na sebe upozornil také mladičký Robert Lambert. Zbývajícím dvěma zástupcům Spojeného království , se ale příliš nedařilo.

Třetí příčku obsadil tým USA, jehož největším bodovým přispěvatelem byl podle očekávání kapitán Greg Hancock. Poslední skončilo oslabené Rusko, jež startovalo pouze v trojici. Světová FIM vydala prohlášení, ve kterém zbývajících sedm jezdců z ruské širší nominace, kteří se z různých důvodů nezúčastnili Race Off ve Vojens, suspenduje do nedělní půlnoci. Což znamená, že nebudou moci startovat v nedělním kole polských lig. Jedná se o Emila Sajfutdinova, Viktora Kulakova, Vadima Tarasenka, Ilju Čalova, Vladimira Borodulina, Artjoma Lagutu a Grigorije Lagutu (ten navíc dostal pokutu 1200 Euro).

Dnes v podvečer byly oznámeny nominace pro zítřejší finále Světového poháru. Domácí a zároveň obhájci titulu Dánové nahlásili trojnásobného mistra světa Nicki Pedersena, jako kapitán byl určen Niels Kristian Iversen a sestavu doplňují Peter Kildemand s Kennethem Bjerre.

Australský manažer Mark Lemon ponechal vítězný tým ze semifinále v King´s Lynn, stejně jako Marek Cieślak vítěznou sestavu z Race Off. Švédský manažer Morgan Andersson provedl v nominaci proti semifinále v Gniezně jednu změnu, Petera Ljunga nahradí Fredrik Lindgren.

13.6. 19.00 Monster Energy FIM Speedway World Cup Final, Vojens Speedway Center: