Polští junioři obhájili světový titul, měli ale namále

Do finále MS juniorských družstev, které se včera uskutečnilo v dánském Outrupu, ze semifinálových kol postoupilo Polsko, Velká Británie a Švédsko. Tyto národní týmy doplnily přímo nasazené domácí juniory.

Česke juniorské družstvo vystartovalo v polovině července v semifinále ve skotském Glasgow. Naši mladíci zde bojovali pouze ve čtveřici bez v té době zraněného Filipa Hájka.

Jejich soupeři byla domácí Británie, Austrálie a oslabené Německo, jemuž chyběli zranění nejlepší jezdci Michael Härtel a Lukas Fienhage. Čeští junioři si s oslabeným Německem poradili a nakonec nebyli daleko ani od druhé Austrálie. Tým Velké Británie s přehledem zvítězil.

Kromě Patrika Mikela ostatní Češi závodili vůbec poprvé na území britské monarchie. Výborně si vedl zvláště Jan Kvěch. V šesti startech vybojoval 15 bodů. Dvě rozjížďky vyhrál, z toho jednou jako Joker, a dvakrát dojel druhý a třetí. Připsal si i skalp australského juniorského šampiona Jaimona Lidseyho. Patrikovi Mikelovi po nezdarech v úvodní části závodu skvěle vyšla 15. jízda, ve které si jezdci několikrát vyměnili pozice a Patrik se v poslední zatáčce dokázal protáhnout z třetího až na první místo.

Druhé semifinále se jelo v lotyšském hlavním měste Rize. Suverénně si zde počínal polský výběr. Jistě obsadili druhé místo švédští junioři, přestože v závěru startovali pouze v trojici. Získaný počet bodů jim zajistil i postup do finále soutěže. Domácí družstvo skončilo třetí, když větší počet bodů dodali pouze Olegs Michajlovs a Artjoms Trofimovs. Čtvrté místo obsadili mladí Finové.

Samotné finále na krátké dráze v dánském Outrupu se stalo soubojem obhájců titulu z Polska a domácí reprezentace. Bronz s přehledem získala Velká Británie, přestože byla oslabena o Roberta Lamberta, který závodil v SEC v Daugavpils. S úspěchem se ho snažil zastoupit Dan Bewley.

Na úplném chvostu skončilo Švédsko, v jehož sestavě chyběli kvůli zranění tři nejlepší junioři Joel Kling, Filip Hjelmland a Alexander Woentin.

Také největší favorité z Polska nepřijeli v úplně nejsilnější sestavě, když jim chyběl zraněný člen loňského vítězného týmu Dominik Kubera. I přes pád Rafala Karczmarze ve čtvrté jízdě se postupně dostali do vedení před domácí družstvo, které po 11. jízdě navýšili až na sedm bodů.

Pak však z následujících sedmi jízd šest vyhráli mladí Dánové a dvě rozjížďky před koncem byl náskok Poláků pouze dvoubodový. O držitelích titulu mistrů světa rozhodla 19. jízda. Patrick Hansen při souboji s Danielem Kaczmarkem způsobil jejich pád a byl z opakování vyloučen. Zraněného Kaczmarka nahradil Wiktor Lampart a protože jízdu vyhrál, mohli polští junioři slavit 11. zlato v této soutěži a páté v řadě.

18.8. MS juniorských družstev – Finále, Outrup (290m)

1. Polsko – 46
1. Rafał Karczmarz – 0 (Fd,-,-,-)
2. Daniel Kaczmarek – 11 (3,3,3,2,-)
3. Maksym Drabik – 11 (2,2,3,2,2)
4. Bartosz Smektała – 13 (3,3,3,2,2)
5. Wiktor Lampart – 11 (3,2,2,3,1)

2. Dánsko – 42
1. Christian Thaysen – 6 (2,-,2,-,2)
2. Patrick Hansen – 9 (3,1,2,3,d)
3. Andreas Lyager – 12 (3,1,2,3,3)
4. Frederik Jakobsen – 13 (2,2,3,3,3)
5. Jonas Seifert-Salk – 2 (1,1)

3. Velká Británie – 29
1.
 Daniel Bewley – 13 (1,3,1,2!,3,3)
2. Ellis Perks – 4 (1,2,0,-,1)
3. Zach Wajtknecht – 7 (2,1,1,1,2)
4. Nathan Greaves – 4 (1,2,R,-,1)
5. Connor Mountain – 1 (1)

4. Švédsko – 4
1. Anton Karlsson – 1 (T,0,1,0,0)
2. Henrik Bergstroem – 0 (0,0,0,-,0)
3. Emil Millberg – 2 (0,R,2!,0,Fd)
4. Robin Norman – 1 (1,-,0,0)
5. William Bjoerling – 0 (0,0,0)

Jízdy:
1. Smektała, Jakobsen, Bewley, Bergstroem – (PL 3:GB 1:DK 2:SWE 0)
2. Lyager, Drabik, Perks, Karlsson (T) – (5:2:5:0)
3. Kaczmarek, Thaysen, Greaves, Millberg – (8:3:7:0)
4. Hansen, Wajtknecht, Norman, Karczmarz (Fd) – (8:5:10:1)
5. Smektała, Perks, Seifert-Salk, Bjoerling – (11:7:11:1)
6. Bewley, Drabik, Hansen, Millberg (R4) – (13:10:12:1)
7. Kaczmarek, Jakobsen, Wajtknecht, Karlsson – (16:11:14:1)
8. Lampart, Greaves, Lyager, Bergstroem – (19:13:15:1)
9. Smektała, Hansen, Karlsson, Greaves (R4) – (22:13:17:2)
10. Drabik, Thaysen, Wajtknecht, Bergstroem – (25:14:19:2)
11. Kaczmarek, Lyager, Bewley, Norman – (28:15:21:2)
12. Jakobsen, Lampart, Millberg(!), Perks – (30:15:24:4)
13. Jakobsen, Drabik, Bewley(!) Norman – (32:17:27:4)
14. Lyager, Smektała, Wajtknecht, Millberg – (34:18:30:4)
15. Hansen, Kaczmarek, Mountain, Bjoerling – (36:19:33:4)
16. Bewley, Lampart, Seifert-Salk, Karlsson – (38:22:34:4)
17. Lyager, Drabik, Perks, Bergstroem – (40:23:37:4)
18. Jakobsen, Smektała, Greaves, Bjoerling – (42:24:40:4)
19. Lampart, Wajtknecht, Hansen (d), Millberg (Fd) – (45:26:40:4)
20. Bewley, Thaysen, Lampart, Karlsson – (46:29:42:4)

——————————————————————————————-

Medailové pořadí zemí v MS juniorských družstev (2005 – 2018)

  1. Polsko        (11 – 1 – 1)  13
  2. Dánsko      (  2 – 6 – 4)  12
  3. Rusko         (  1 – 0 – 0)    1
  4. Švédsko     (  0 – 3 – 4)    7
  5. Austrálie    (  0 – 3 – 1)    4
  6. V. Británie  (  0 – 1 – 1)   2
  7. Česká rep. (  0 – 0 – 2)   2
  8. Ukrajina     (  0 – 0 – 1)   1

——————————————————————————-

14.7. MS juniorských družstev – semifinále 2, Glasgow (Ashfield Stadium)

1. Velká Británie – 50 
1. Daniel Bewley – 15 (3,3,3,3,3)
2. Ellis Perks – 10 (3,2,R,2,3)
3. Zach Wajtknecht – 6 (3,3,Fd,-)
4. Nathan Greaves – 13 (2,3,2,3,3)
5. Connor Mountain – 6 (3,3)

2. Austrálie – 33
1. Jaimon Lidsey – 12 (3,3,3,1,2)
2. Kye Thompson – 4 (1,R,-,1,2)
3. Zaine Kennedy – 8 (2,2,2,2,Fd)
4. Jordan Stewart – 8 (2,2,2,2,-)
5. Cooper Riordan – 1 (1,T)

3. Česká republika – 26 
1. Jan Kvěch – 15 (2,1,3,6!,2,1)
2. Patrik Mikel – 5 (Fd,R,1,3,1)
3. Petr Chlupáč – 3 (0,1,-,Fd,2)
4. Josef Novák – 3 (0,2,d,0,1)

4. Německo – 13 
1. Dominik Moeser – 4 (1,1,F!,0,2)
2. Fabian Wachs – 3 (1,0,2,0,0)
3. Marius Hillebrand – 2 (0,0,0,1,1)
4. Niels Oliver Wessel – 4 (1,1,1,1,0)

Jízdy:
1. (57,72) Lidsey, Greaves, Wessel, Mikel (Fd) – (D 1:AUS 3:GB 2:CZE 0)
2. (58,40) Wajtknecht, Kvěch, Thompson, Hillebrand – (1:4:5:2)
3. (57,28) Bewley, Stewart, Wachs, Chlupáč – (2:6:8:2)
4. (59,14) Perks, Kennedy, Moeser, Novák – (3:8:11:2)
5. (57,89) Bewley, Novák, Wessel, Thompson (R) – (4:8:14:4)
6. (58,49) Lidsey, Perks, Chlupáč, Hillebrand – (4:11:16:5)
7. (59,20) Greaves, Kennedy, Kvěch, Wachs – (4:13:19:6)
8. (59,11) Wajtknecht, Stewart, Moeser, Mikel (R) – (5:15:22:6)
9. (58,68) Kvěch, Stewart, Wessel, Perks (R2) – (6:17:22:9)
10. (58,17) Bewley, Kennedy, Mikel, Hillebrand – (6:19:25:10)
11. (60,63) Lidsey, Wachs, Novák (d), Wajtknecht (Fd) – (8:22:25:10)
12. Kvěch (6!), Greaves, Riordan, Moeser (F!) – (8:23:27:16)
13. (59,51) Greaves, Stewart, Hillebrand, Novák – (9:25:30:16)
14. (60,24) Mountain, Kennedy, Wessel, Chlupáč (Fd) – (10:27:33:16)
15. (61,19) Mikel, Perks, Thompson, Wachs – (10:28:35:19)
16. (58,64) Bewley, Kvěch, Lidsey, Moeser – (10:29:38:21)
17. (59,72) Greaves, Thompson, Kvěch, Wachs – (10:31:41:22)
18. (60,56) Mountain, Chlupáč, Hillebrand, Kennedy (Fd) – (11:31:44:24)
19. (59,10) Bewley, Lidsey, Mikel, Wessel – (11:33:47:25)
20. (60,55) Perks, Moeser, Novák, Riordan (T) – (13:33:50:26)

——————————————————————————-

14.7. MS juniorských družstev – semifinále 1, Riga (Bikernieku komplex)

1. Polsko – 56 
1. Dominik Kubera – 12 (3,3,3,3,-)
2. Bartosz Smektała – 12 (3,3,3,-,3)
3. Daniel Kaczmarek – 11 (3,3,-,3,2)
4. Maksym Drabik – 12 (3,3,3,3,-)
5. Wiktor Lampart – 9 (3,1,2,3)

2. Švédsko – 38
1. Filip Hjelmland – 12 (2,2,2,2,1,3)
2. Emil Millberg – 2 (2,F,-,ns)
3. Joel Kling – 15 (2,2,4!,2,2,3)
4. William Bjoerling – 9 (1,2,-,2,2,2)

3. Lotyšsko – 21 
1. Olegs Michajlovs – 9 (2,2,1,d!,2,2)
2. Artioms Trofimovs – 7 (1,1,1,1,3,M)
3. Davis Kurmis – 4 (1,F,1,1,1)
4. Ernest Matjušonoks – 1 (0,-,-,-,1)
5. Elvis Avgucevics – 0 (0)

4. Finsko – 
1. Henri Ahlbom – 3 (0,1,1,0,1)
2. Niklas Säyriö – 1 (0,1,0,0,0,F)
3. Toni Hyyryläinen – 0 (0,0,-,0,0)
4. Timi Salonen – 2 (1,1,0,0,0)

1. Smektała, Hjelmland, Salonen, Matjušonoks – (FIN 1:SWE 2:LAT 0:PL 3)
2. Kubera, Millberg, Kurmis, Hyyryläinen – (1:4:1:6)
3. Kaczmarek, Michajlovs, Bjoerling, Säyriö – (1:5:3:9)
4. Drabik, Kling, Trofimovs, Ahlbom – (1:7:4:12)
5. Drabik, Michajlovs, Salonen, Millberg (F) – (2:7:6:15)
6. Kaczmarek, Hjelmland, Trofimovs, Hyyryläinen – (2:9:7:18)
7. Kubera, Kling, Säyriö, Avgucevics – (3:11:7:21)
8. Smektała, Bjoerling, Ahlbom, Kurmis (F) – (4:13:7:24)
9. Kubera, Kling (4!) Trofimovs, Salonen – (4:17:8:27)
10. Smektała, Kling, Michajlovs, Säyriö – (4:19:9:30)
11. Drabik, Hjelmland, Kurmis, Säyriö – (4:21:10:33)
12. Lampart, Hjelmland, Ahlbom, Michajlovs (d!) – (5:23:10:36)
13. Drabik, Bjoerling, Trofimovs, Hyyryläinen – (5:25:11:39)
14. Kaczmarek, Kling, Kurmis, Salonen – (5:27:12:42)
15. Trofimovs, Bjoerling, Lampart, Säyriö – (5:29:15:43)
16. Kubera, Michajlovs, Hjelmland, Ahlbom – (5:30:17:46)
17. Smektała, Bjoerling, Trofimovs (M), Säyriö (F) – (5:32:17:49)
18. Hjelmland, Lampart, Kurmis, Hyyryläinen – (5:35:18:51)
19. Kling, Kaczmarek, Matjušonoks, Salonen – (5:38:19:53)
20. Lampart, Michajlovs, Ahlbom – (6:38:21:56)

zdroj: sportowefakty.pl, speedwaygp.com

ilustrační foto z roku 2016

 

Máte k tomu co říct?