Polsko: Wroclaw si vyšlápla na GKM, Franc poprvé za Krosno

Po pražské Grand Prix se hlavní plochodrážní scéna přesunula zpět do polského prostředí, kde pokračovala sedmým kolem PGE Extraliga. Svou neporazitelnost a s ní pozici lídra s čtyřbodovým náskokem na největší pronásledovatele v něm opět uhájilo Leszno. Největší propadák prožila Grudziadz, která ve Wroclawi získala jen devětadvacet bodů. V nejnapínavějším souboji pak Gorzów dokázal výsledek otočit v Zieloné Góře, v jejíž barvách zářil Patryk Dudek (na snímku). Při své premiéře letošní sezóny se ve druhé lize blýskl Josef Franc.

Výsledky 7. kola:

Falubaz Zielona Góra – Stal Gorzów 43:47
Patryk Dudek 14+1, Michael Jepsen Jensen 13+1, Piotr Protasiewicz 5+2, Alex Zgardzinski 5, Grzegorz Zengota 3, Sebastian Niedzwiedz 2+1, Jacob Thorssell 1 – Bartosz Zmarzlik 12+1, Grzegorz Walasek 10, Szymon Wozniak 9+1, Krzysztof Kasprzak 7+2, Linus Sundström 5+1, Rafal Karczmarz 4+1, Hubert Czerniawski 0

Po pěti rozjížďkách vedl Falubaz proti silnému soupeři o krásných šest bodů a toto vedení dokázal držet ještě chvíli poté. Už to začínalo vypadat, že by mohla Zielona Góra konečně uspět i proti některému z těžkých soupeřů a dostat se trochu do tempa. Jenže pak začali hosté zápas pomalu otáčet ve svůj prospěch. Dvě výhry 5:1 dostali Gorzów do vedení a Falubaz byl na dně. Pak už to s ním šlo z kopce a prohrával jednu jízdu za druhou. Až teprve ve volených rozjížďkách dokázal ještě soupeře dvakrát porazit rozdílem čtyř bodů, ale to už měl dávno Grozów jistotu výhry. Dudek a Jepsen Jensen podali famózní výkony a vybojovali pro svůj tým společně 27+2 body, ale ani to proti Stalu nestačilo.

Betard Sparta Wroclaw – GKM Grudziadz 61:29
Max Fricke 12+2, Tai Woffinden 10+2, Maciej Janowski 10+1, Maksym Drabik 10+1, Václav Milík 8+3, Gleb Chogunov 8+1, Patryk Wojdylo 3+2, – Artem Laguta 12, Przemyslaw Pawlicki 5, Kai Huckenbeck 5, Antonio Lindback 5, Krzysztof Buczkowski 1, Kamil Wieczorek 1, Damian Lotarski 0, Krystian Pieszczek 0

GKM si na Spartě prožilo extrémně náročný závod, v němž hrálo od začátku jen druhé housle. Prvních pět jízd vyhráli domácí v poměru 5:1 a rozdíl mezi oběma soupeři byl už dvacetibodový. Až v šesté rozjížďce pomohlo hostům trochu vyloučení Patryka Wojdyla, ale i tak přivezli Lindback a Buczkowski jen tři body a tudíž remízu. Hned vzápětí přišla další, ale pak už to šlo s hosty zase z kopce. Vyhrát nedokázali za celý večer v žádné jízdě a nebýt možného závěrečného polevení soupeře a čtyř remíz, byl by možná rozdíl ještě výraznější. Jediný z řád hostů, kdo byl domácím soupeřem, byl vlastně Artem Laguta, který získal pěkných dvanáct bodů. Milík odjel jen čtyři jízdy a získal v nich krásných 8+3 body a jediný soupeř, který dojel do cíle za večer před ním, byl právě Rus Laguta.

Wlókniarz Czestochowa – Get Well Toruń 49:41
Leon Madsen 13, Adrian Miedzinski 10+2, Fredrik Lindgren 10+1, Matej Zagar 9, Michal Gruchalski 4, Tobiasz Musielak 3+2, Mateusz Świdnicki 0 – Jason Doyle 15, Rune Holta 12+1, Chris Holder 6, Daniel Kaczmarek 4, Niels Kristian Iversen 3+1, Igor Kopec-Sobczynski 1, Pawel Przedpelski 0, Jack Holder 0

Závod byl velmi dlouho extrémně vyrovnaný a divácky atraktivní. Týmy se skutečně přetahovaly o každý bod a střídali se ve vedení téměř každou rozjížďkou. Po dvanácti rozjížďkách vedli domácí jen o dva body a vše bylo stále otevřené. Jenže pak přišel klíčový moment závodu. V další jízdě dokázali vyhrát domácí o čtyři body a náskok narostl na šestibodový rozdíl. To byl zatím suverénně největší rozdíl mezi týmy v závodě, který dostal Toruń trochu do kolen. Ve volitelných jízdách potřebovali dvakrát vyhrát. Jenže hned při prvním pokusu Adrian Miedzinski zařídil domácím remízu a bylo rozhodnuto. Poslední jízdy byla už jen formalitou, která podtrhla výhru domácích. Těm se podařilo parádně vytěžit maximum ze závěru vyrovnaného závodu a zasadili soupeři chladnokrevnou smrtící ránu na poslední chvíli.

Unia Leszno – Unia Tarnów 55:35
Emil Sayfutdinov 11+1, Piotr Pawlicki 10+2, Janusz Kolodziej 10+1, Jaroslaw Hampel 9+1, Bartosz Smektala 5+2, Brady Kurtz 5+1, Dominik Kubera 5+1 – Jakub Jamróg 11+1, Nicky Pedersen 11, Viktro Kulakov 5+1, Kenneth Bjerre 5, Patryk Rolnicki 2, Artur Mroczka 1, Dawid Knapik.

Souboj Unií měl nejen jednoznačného favorita, ale také nakonec jednoznačného vítěze. Žádné drama, žádné překvapení. Lídr nepustil soupeře z Tarnówa ani jednou do vedení a celou dobu měl vše naprosto pod kontrolou. Klíčový odskok zaznamenali domácí v polovině závodu, kdy během tří jízdy získali na soupeře k dosavadnímu náskoku ještě dvanáct bodů navrch a bylo rozhodnuto. Hosté se nakonec v závěru zmohli už jen na čestnou výhru v poslední jízdě. Leszno tak opět pohodlně zvítězilo a na čele si ponechává čtyřbodový náskok.

Tabulka PGE Extraligy po 6. kole:

1. FOGO Unia Leszno – 13b.
2. Wlókniarz Czestochowa – 9b.
3. Betard Sparta Wroclaw – 9b.
4. Cash Broker Stal Gorzów – 8b.

5. Grupa Azoty Unia Tarnów – 6b.
6. Falubaz Zielona Góra – 4b.
7. Get Well Toruń – 4b.
8. MRGARDEN GKM Grudziadz – 3b.

Češi v nižších soutěžích:

V nižších polských soutěžích se mimo Eduarda Krčmáře nově bude objevovat také Josef Franc, který kývl na nabídku Krosna, které se trápí na dně 2 ligy. A hned v první závodě se ukázal ve výborném světle a bylo vidět, že jeho příchod vdechl týmu nový impuls. Krosno totiž doposud nezískalo ani jeden bod, ale tentokrát velmi dlouho sahalo po prvním zisku v těžkém souboji s Hancockovým Rzeszówem, který je zatím druhý ve výborné formě. Ještě tři rozjížďky před koncem Krosno vedlo o dva body a bylo jasné, že to bude napínavé, jenže ve třinácté prohrálo 5:1 a vše se otočilo. Po následné remíze pak potřebovalo na závěr výhru 4:2 na remízu nebo 5:1 na výhru. Jenže se tak nestalo. Právě naopak. 1:5 prohrálo a muselo se smířit s další krutou porážkou. Franc hned napoprvé získal 10 bodů plus jeden bonus, a byl tak nejlepším jezdcem svého týmu.

To Krčmářovo Gniezno je v opačné pozici, co se postavení v tabulce týče. Dál bojuje na vrcholu, i když se tentokrát s Gdańskem hodně trápilo a nakonec udolalo na své půdě jen nejtěsnější možnou výhru, tedy 46:44. Zatím je tak nejbližším pronásledovatelem Motoru Lublin, ale Lokomotiv a Rybnik mají ještě závod k dobru na to, aby Gniezno bodově dorovnali. Krčmář dokázal získat po minulém propadáku krásných osm bodů a pro tým byl v závodě určitě přínosem. V jeho jízdách získalo Gniezno na soupeře dohromady čtyři plusové body.

zdroj: sportowefakty.pl

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?