Poláci začínají dominovat i v SGP, ukázal to i Cardiff, triumfoval Zmarzlik

Pátým hostitelem seriálu Grand Prix v pořadí ročníku 2018 bylo hlavní město Walesu, kde se v tamním svatostánku jezdci utkali o další body do tabulky, ale především o cenné prvenství v super prestižní Velké ceně Velké Británie. Loňský triumf na Principality stadium se pokoušel obhájit Maciej Janowski, který od zopakování tohoto úspěchu nebyl vůbec daleko. Na stupních vítězů stáli výše jen domácí miláček Tai Woffinden a celkový vítěz závodu, Polák Bartosz Zmarzlik. Až nečekaně dobře si vedl k radosti domácích také Craig Cook, který letos poprvé nahlédl do semifinále.

Zpočátku to vypadalo, že budou o prvenství v základní části bojovat skvělý Woffinden, Zamrzlik a Sayfutdinov. Třetí jmenovaný ale postupně klesal, když mu vůbec nevyšly poslední dvě série a byl vůbec rád, že se do semifinále dostal. První dvojice už si ale svou pohodu udržela a snadno nechala ostatní za zády. Velmi dobře jel v Cardiffu opět také Janowski, kterého však srazilo rozporuplné vyloučení z jedné jízdy a ještě jedna smolná nula na kontě. Ve zbytku svých jízd však pokaždé vyhrál a své místo v play-off si vyjel také bez problému. Stejné skóre zapsal v základní části nečekaně také Craig Cook, který taktéž třikrát vyhrál, jednou byl po pádu vyloučen a jednou prohrál, než naladil řádně svůj stroj.

První semifinále tohoto závodu se jednoznačně zapsalo do historie. Jen těžko byste totiž hledali další závod Grand Prix, v němž patřila jedna rozjížďka play-off jen jedinému státu. Není totiž zvykem, že by se to stávalo i v základní části. V prvním semifinále proti sobě totiž startovali od vnitřku Zmarzlik, Dudek, Janowski a Pawlicki, který se letos stejně jako Cook, dostal do play-off poprvé. Poláci tak měli už před začátkem play-off jistotu, že budou ve finále dva jejich reprezentanti. Ve druhé jízdě si to o finále rozdali o zbylá dvě místa s domácím Woffindenem a Cookem ještě Sayfutdinov a Hancock. Zatímco Woffy se ihned zmocnil prvního místa, jeho krajan byl od startu poslední a mela se strhla o druhé místo mezi Sayfutdinovem a Hancockem. Rus měl dlouho mírně navrch, když hned v prvním kole dokázal Amričana po vnitřku předjet, ale v průběhu mu to zkušenější Greg zase vrátil, a tak skončil Emil opět ještě před vrcholem závodu. Ve finále už bylo vše jednoznačné. Hned od startu vyjeli jezdci v konečném pořadí.

Do play-off se tentokrát nečekaně nedostal Lindgren, který už na Woffindena ztrácí těžko smazatelných dvacet bodů a na zádech už mu visí hladový Janowski a vyčkávající Sayfutdinov. Sedm bodů je na Fredrikovy letošní poměry skuteečně málo. A stejný počet bodů nedostal do semifinále ani Chrise Holdera. Špatný závod prožil také Rus Laguta, ale ještě hůře vyšel Jasonu Doylovi. Obhájce titulu mistra světa se opět velice trápil a jeho mizérii završila závěrečná ošklivá srážka s Lambertem, po níž jej musela odvážet záchranka. Nakonec z celého incidentu vyšel jen s několika drobnými zlomeninami. A když už jsme byli u Lamberta, pojďme ještě k jeho výsledku. Robert získal jen jeden bod a příliš se neukázal, je však pravdou, že v závodě měl velkou smůlu a určitě by si zasloužil bodů více.

Výsledky 5. kola SGP v Cardiffu:

1. Bartosz Zmarzlik – 19
2. Tai Woffinden – 16
3. Maciej Janowski – 12
4. Greg Hancock – 12

5. Patryk Dudek – 10
6. Przemyslaw Pawlicki – 10
7. Craig Cook – 9
8. Emil Sayfutdniov – 8
9. Chris Holder – 7
10. Fredrik Lindgren- 7
11. Matej Zagar – 6
12. Artem Laguta – 6
13. Nicki Pedersen – 6
14. Jason Doyle – 5
15. Martin Vaculík – 3
16. Robert Lambert – 1

Průběžné pořadí šampionátu po 4. kole:

1. Tai Woffinden – 81
2. Fredrik Lindgren – 61
3. Maciej Janowski – 59
4. Emil Sayfutdinov – 56
5. Bartosz Zmarzlik- 55
6. Greg Hancock – 53
7. Artem Laguta – 47
8. Patryk Dudek – 46

9. Jason Doyle – 40
10. Chris Holder – 38
11. Matej Zagar – 34
12. Nicki Pedersen – 31
13. Przemyslaw Pawlicki – 24
14. Craig Cook – 18
15. Niels Kristian Iversen – 9
16. Martin Vaculík – 7

zdroj: speedwaygp.com

Máte k tomu co říct?