Petr Chlupáč přišel o šanci na medaili v poslední jízdě, mistrem Evropy Marcus Birkemose

Původně se mělo finále ME juniorů uskutečnit už v září v maďarském Nagyhalász, ale kvůli koronavirovým nařízením nakonec změnilo pořadatele a včera se odjelo v polském přístavním městě Gdaňsk.

Finále se bohužel, kvůli zranění, nemohli zúčastnit dva z jeho favoritů, kteří si svá místa vyjeli v jediném kvalifikačním kole v Divišově. Obhájce evropského titulu Polák Wiktor Lampart byl v Divišově třetí. Z českého pohledu však daleko více mrzí neúčast Jana Kvěcha, který divišovské kolo vyhrál a určitě měl na to v Gdaňsku vybojovat jednu z medailí. Honza v pátek dostal příležitost vystartovat za svůj tým v polské Ekstralize Falubaz Zielona Góra v boji o konečné třetí místo, ale po pádu utrpěl zlomeninu klíční kosti.

Přestože Jan Kvěch nemohl závodit, měla Česká republika v Gdaňsku dva zástupce, kteří byli v závodě hodně vidět. Petr Chlupáč výborně začal, když v úvodní jízdě porazil obhájce bronzu Dána Madse Hansena. V další přidal dva body a ve třetí znovu zvítězil. Rázem se ve vyrovnaném závodě stal jedním z horkých kandidátů na zisk medaile. Ve čtvrté rozjížďce, kdy se střetl s dalšími kandidáty na medaili dánským talentem Marcusem Birkemosem a mistrem světa na dlouhé dráze Lukasem Fienhagem, Petrovi nevyšel start a jezdil až na poslední pozici. V závěru třetího kola, ale upadl Fienhage a Petr si tak připsal jeden bod, který ho stále držel v boji o jednu z medailí.

Pokud by v poslední jízdě zvítězil, rozjížděl by se o stříbro, pokud by získal dva body, rozjížděl by se o bronz. Petr Chlupáč opravdu jezdil na druhém místě, ovšem v první zatáčce třetího kola se přetočil, upadl a z opakovaného startu byl vyloučen. Tím ztratil šanci na zisk medaile. V konečném pořadí obsadil sedmé místo, čímž si o dvě příčky oproti loňsku polepšil.

Daniel Klíma měl opačnou cestu závodem než Petr. Z prvních dvou jízd vyjel pouhý jeden bod, ale v dalších se jeho bodový zisk začal značně zvětšovat. V dalších dvou přidal po dvou bodech, když porazil domácí jezdce Świdnického a Cierniaka. Nejlepší výkon si Daniel přichystal na svou poslední jízdu, ve které zvítězil. Nechal za sebou Lukase Fienhage, teprve 16 letý německý talent Norricka Blödorna i Madse Hansena, tedy jezdce, kteří ještě měli šance na zisk některé z medailí, ale touto bodovou ztrátou o ně definitivně přišli. Daniel Klíma celkem vybojoval osm bodů a při premiéře v evropském finále mu patří desáté místo.

Nejlépe se s dráhou vyrovnal dánský talent Marcus Birkemose, který teprve před pár dny oslavil 17. narozeniny a před několika týdny vybojoval bronzovou medaili v dánském seniorském individuálním šampionátu, když v něm dokázal porazit mnoho daleko ostřílenějších soupeřů. Polským fanouškům, kterých se ale na stadion příliš podívat nepřišlo, udělal stříbrnou medailí radost Jakub Miśkowiak. Překvapivým držitelem bronzové medaile se stal Švéd Alexander Woentin a pátým místem na sebe upozornil i jeho mladší reprezentační kolega Jonatan Grahn.

12.10. Finále mistrovství Evropy juniorů, Gdaňsk (stadion Z. Podleckého, 349 m)

1. Marcus Birkemose (DK) – 13 (3,2,3,3,2)
2. Jakub Miśkowiak (PL) – 12 (2,3,2,2,3)
3. Alexander Woentin (SWE) – 11 (3,1,2,2,3)
4. Lukas Fienhage (D) – 10 (2,3,3,Fd,2)
5. Jonatan Grahn (SWE) – 10 (3,2,1,2,2)
6. Mateusz Cierniak (PL) – (R,2,3,1,3)
7. Petr Chlupáč  – 9 (3,2,3,1,Fd)
8. Norick Blödorn (D) – (1,3,1,3,1)
9. Mads Hansen (DK) – (2,3,0,3,0)
10. Daniel Klíma  – 8 (1,0,2,2,3)
11. Marko Levišin (UKR) – (2,1,1,0,2)
12. Tom Brennan (GB) – (0,0,0,3,1)
13. Timi Salonen (FIN) – (0,1,2,1,R)
14. Mateusz Świdnicki (PL) – (T,0,1,1,1)
15. David Pacalaj (SK) – (1,0,0,0,R)
16. Andrij Rozaljuk (UKR) – (0,1,0,0,Fd)
17. Karol Żupiński (PL) – (1)

Jízdy:
1. Chlupáč, Hansen, Żupiński, Brennan, Świdnicki (T)
2. Birkemose, Miśkowiak, Bloedorn, Cierniak (R3)
3. Woentin, Fienhage, Pacalaj, Rozaliuk
4. Grahn, Levišin, Klíma, Salonen
5. Fienhage, Cierniak, Salonen, Świdnicki
6. Hansen, Birkemose, Levišin, Pacalaj
7. Bloedorn, Grahn, Rozaliuk, Brennan
8. Miśkowiak, Chlupáč, Woentin, Klíma
9. Birkemose, Klíma, Świdnicki, Rozaliuk
10. Cierniak, Woentin, Grahn, Hansen
11. Fienhage, Miśkowiak, Levišin, Brennan
12. Chlupáč, Salonen, Bloedorn, Pacalaj
13. Bloedorn, Woentin, Świdnicki, Levišin
14. Hansen, Miśkowiak, Salonen, Rozaliuk
15. Brennan, Klíma, Cierniak, Pacalaj
16. Birkemose, Grahn, Chlupáč, Fienhage (Fd3)
17. Miśkowiak, Grahn, Świdnicki, Pacalaj (R4)
18. Klíma, Fienhage, Bloedorn, Hansen
19. Woentin, Birkemose, Brennan, Salonen (R4)
20. Cierniak, Levišin, Chlupáč (Fd2), Rozaliuk (Fd4)

zdroj: Sabmar tv, sportowefakty.pl

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

Máte k tomu co říct?