Ondřej Smetana si vyzkouší ligu i v Británii

Ondřej Smetana si zatím během své kariéry, kromě české Extraligy, už zkusil závodit ve 2. polské lize, s Valsarnou Hagfors ve 2. švédské lize a s týmem La Réole se letos stal dokonce mistrem francouzské ligové soutěže. Ve Francii by se měl objevit i na jaře, ale záležet bude také na jeho zaneprázdnění v kolébce plochodrážní ligové soutěže.

Ve Velké Británii bude v příští sezóně hájit barvy klubu Newcastle Diamonds v Championship (2. lize). V říjnu, spolu se Zdeňkem Simotou, původně podepsal angažmá do Plymouth Gladiators. Tento tým však nakonec nebyl na zasedání BSPA úspěšný v přestupu z třetí do druhé ligy. Ondřej se však svého snu o závodění na britských ostrovech nevzdal a za pomoci Jiřího Štancla mladšího, který za Newcastle v průběhu své kariéry také závodil, si dohodl smlouvu s Diamonds.

Ještě v minulém roce, až do svého zranění, za tento severoanglický tým startoval i Matěj Kůs. V devadesátileté historii klubu byli jeho oporami takové legendy jako Ivan Mauger nebo Ole Olsen.

Ondra bude jezdit domovská utkání v Brough Parku v neděli a čeká jej 32 závodů v základní části Championship a další v K.O. Cupu a Championship Shieldu. Proto jej v Čechách uvidíme zřejmě jen při nejvýznamnějších závodech.

Ondřejovými kolegy v Newcastlu budou zkušení Dán Claus Vissing a Australan Matthew Wethers. Mladí Britové Max Clegg a Connor Mountain, dále pak James Wright, který se k závodění vrací po čtyřleté pauze. Posledním členem týmu je mladý Slovinec Nick Škorja, pro něhož to bude debut v britské profesionální lize.

Ondřej Smetana je na soupisce i německého klubu Wölfe Wittstock, jenž se v příštím roce premiérově představí ve 2. polské lize. Ondra má v Polsku platnou smlouvu s Polonií Bydgoszcz, která jej do Wittstocku zapůjčila, ale protože má německý klub na soupisce celkem 18 seniorů, příliš nepočítá s tím, že by byl nominován k ligovým závodům.

I proto se na svůj debut v Británii moc těší a doufá, že si na zdejší specifické dráhy zvykne a bude se mu na nich dařit.

Newcastle Diamonds 2020:

Claus Vissing (DK)
Max Clegg (GB)
Matty Wethers (AUS)
Ondřej Smetana 
Nick Škorja (SLO)
Connor Mountain GB)
James Wright (GB)

zdroj: vlastní, newcastlediamonds.co

foto: Wojta Zavřel

Máte k tomu co říct?