Obhájce titulu zvítězil ve Forsse, Josef Franc opět v semifinále

Třetí podnik seriálu MS na dlouhé dráze se včera odjel na kilometrovém dostihovém oválu Pilvenmäki ve finském městečku Forssa, nacházejícím se na jihu země přibližně 130 km od Helsinek.

Český reprezentant Josef Franc, stejně jako v pondělí v Eenrumu, postoupil do semifinále. V základní části vyjel deset bodů za vítězství v rozjížďce číslo 11 a jedno druhé, třetí a čtvrté místo. Získal i skalpy dvou vedoucích jezdců celkového pořadí Erika Risse a Jannicka de Jonga. V semifinále však Pepu opustilo štěstí. Kvůli defektu motocyklu jízdu nedokončil, v té chvíli se pohyboval na třetím místě. V průběžném hodnocení si stále udržel osmou příčku.

První dvě místa ve finále obsadili největší adepti na zisk letošního titulu mistra světa. Zvítězil obhájce Jannick de Jong před Erikem Rissem. Jannick v celkovém hodnocení, před posledními dvěma závody, snížil ztrátu na Erika na osm bodů. Lídr seriálu Erik Riss nastoupil k závodu bez tréninku, neboť ještě v pátek večer soutěžil na britských ostrovech za tým Edinburgh Monarchs.

Na třetím místě ve finále dojel bodově vůbec nejúspěšnější plochodrážník celého závodu Mathieu Tresarrieu. V celkovém pořadí se tak posunul na třetí příčku o bod před svého mladšího krajana Dimitriho Bergé. Čtvrtá ve finále skončila domácí hvězda Ape Mustonen a pátý dojel Theo Pijper.

Aki – Pekka Mustonen včera oslavil 26. narozeniny výborným výkonem. Tři rozjížďky a semifinále vyhrál. Ziskem 22 bodů se celkově posunul na dělené šesté místo s Richardem Hallem. Apeho mladší bratr Jesse původně obdržel divokou kartu, ale nakonec nahrazoval Theo Di Palmu, který ještě není zdravotně fit. Jesse stejně jako bratr zajel dobrý závod a postoupil do semifinále. S divokou kartou startoval Aarni Heikkilä, bodovat se mu ale nepovedlo. Vůbec se také nedařilo britským jezdcům, když žádný z nich nepostoupil ani do semifinále.

Do konce série Grand Prix na dlouhé dráze tedy zbývají poslední dva závody. Příští sobotu 3. září ve francouzském Morizes a nový Mistr světa bude korunován 17. září v německé Vechtě.

27.8. Grand Prix na dlouhé dráze, Forssa – Pilvenmäki (1000 m)

1. Jannick de Jong (NL) – 22 (3,2,4,3,3,3,4)