Nečekané se stalo skutečností, Smederna obrala favorita o švédský titul

Ve Švédsku je již po sezóně. Finálový dvoj-závod je minulostí. V úterý hostila Smederna Vetlandu a hned následující den se na půdě favorita rozhodlo. A nemožné se stalo skutečností. Elit měl sice po prvním závodě k již jubilejnímu desátému titulu skvěle nakročeno, ale odepisovaný out-sider dokázal druhý den ještě zabojovat a triumf získat pro sebe. Eskilstuna se tak po dlouhých čtyřiceti letech konečně zase dočkala. A to do play-off postupovala až z pátého místa ve chvíli, kdy s ní téměř nikdo na pozici šampiona určitě nepočítal. Zde však tým pod vedením Mateje Zagara ukázal, co v něm je.

Finále

Elit Vetlanda – Eskilstuna Smederna 85:95

úterý 26.9: Eskilstuna Smederna – Elit Vetlanda 41:49
Leon Madsen 10+2, Michael Jepsen Jensen 10+2, Matej Zagar 9, Andžejs Lebedevs 5, Pontus Aspgren 3, Linus Ekloef 3, Mikkel Michelsen 1 – Bartosz Zmarzlik 14+1, Jaroslaw Hampel 9+1, Oliver Berntzon 9, Szymon Wózniak 7, Tobiasz Musielak 6+3, Thomas H. Jonasson 4

Vetlanda si sice musela poradit s nečekanou absencí Martina Vaculíka, ale ani ta jí nakonec příliš trápit nemusela. Od začátku měli hosté mírně navrch a soupeře do vedení ani jednou za celý závod nepustili. Postupně se dostali do osmibodového vedení, ale domácí jej dokázali s blížícím se koncem mírně stáhnout. Výhra 5:1 ve čtrnácté rozjížďce však Vetlandu vrátila zpět do komfortního náskoku, který už udržela. Po prvním závodě se tak zdálo, že je o titulu předčasně rozhodnuto.

středa 27.9: Elit Vetlanda – Eskilstuna Smederna 36:54
Szymon Wózniak 15, Thomas H. Jonasson 6+1, Jonas Davidsson 5+1, Jaroslaw Hampel 5, Bartosz Zmarzlik 4, Tobiasz Musielak 1+1, Oliver Berntzon 0 – Leon Madsen 11+2, Matej Zagar 10, Andžejs Lebedevs 9+1, Michael Jepsen Jensen 7+2, Pontus Aspgren 7, Mikkel Michelsen 6+1, Linus Ekloef 4+1

V odvetě se hned v první sérii začaly dít věci. Smederna přijela dát do závodu vše a zkusit svůj „osud“ ještě zvrátit. Už po šesté jízdě bylo vyrovnáno a domácí se museli začít strachovat. Jenže se nějak nemohli dostat do tempa. Lídrům týmu se absolutně nedařilo a bez nich se Vetlanda vzchopit nemohla. Nabuzení hosté tak dál v poklidu jen navyšovali své vedení. Domácí závod zkrátka trochu podcenili a v polovině závodu už bylo na vše pozdě. Eskilstuně zajistila titul už čtrnáctá jízda, v níž zkušeně udrželi nervy na uzdě Lebedevs a Zagar. Pak už se mohlo jen a jen slavit.

zdroj: sportowefakty.pl
foto: erikkrusephotography (www.matejzagar55.com)

Máte k tomu co říct?