Na nejvyšší stupínek si v Plzni vyskočili Klíma a Pawelczak

Příznivce ploché dráhy, kteří v sobotu dorazili na plzeňský stadion na Borech zde očekávalo sice studené, ale zato slunečné odpoledne. Odměnou jim byly celkem 3 závody a dohromady 35 většinou zajímavých jízd.

V hlavním závodě –  Poháru AČR došlo k neobvyklé situaci, kdy se tři jezdci navzájem obrali o bod, celkem tak získali po 14 bodech a o jejich umístění na stupních vítězů musel proto rozhodnout až rozjezd.

V něm byl nejúspěšnější loňský vítěz celého ročníku Poháru AČR i letošního prvního závodu v Praze Daniel Klíma. Velký souboj s ním svedl pardubický Hynek Štichauer, ale nakonec dojel těsně druhý. S třetím místem se musel spokojit Petr Chlupáč.

Na čtvrté příčce skončil mladičký Jaroslav Vaníček, který o body přišel pouze s trojicí nejlepších a potvrdil tak svůj nesporný talent. Hned za ním se umístil další z mladičkých nováčků, jezdec pořádajícího PK Plzeň, Matěj Frýza. Ve své úvodní jízdě svedl vítězný souboj s Jaroslavem Petrákem a později dokázal ještě dvě rozjížďky vyhrát, když v jedné z nich se skoro až neuvěřitelně dokázal vyhnout pádu. Matěj vyjel celkem 10 bodů. V hodnocení Poháru AČR se posunul už na čtvrtou příčku.

Se stejným bodovým ziskem jako Matěj Frýza obsadil 6. příčku pardubický Jaroslav Petrák. O bod za ním skončil sedmý další z nováčků na „půllitru“ divišovský Matouš Kameník, jenž si na své konto připsal i první vítěznou jízdu v této kubatuře.

Ze čtveřice jezdců na strojích o objemu 250 ccm byl nejúspěšnější 9. Vojtěch Šachl, který získal i tři skalpy soupeřů na silnějších motocyklech. 10. skončil Adam Bednář, 13. domácí Oliver Schmid a 15. Štěpán Ševčík, který ve startovní listině nahradil dalšího domácího jezdce Josefa Černého. Závod po pádu nedokončil Jakub Exler.

Ve vloženém závodě mistrovství ČR juniorů ve třídě 125 ccm na klasické dráze se nejvíce dařilo polskému jezdci z Bydhoště Maksymilianu Pawelczakovi. Jediného přemožitele našel v Karlu Průšovi, ale ten v předchozím souboji s ním v poslední zatáčce upadl a přišel tak o cenné body, které mu chyběly v konečném hodnocení. Kája se tak musel rozjíždět o druhé místo s chabařovickým Petrem Markem. Slánský mladík byl v cíli rychleji a připadlo mu tedy druhé místo.

Čtvrtou příčku si v závodě vyjel Silvar Avi, jeden ze dvou estonských plochodrážníků, kteří startovali s vestou PK Plzeň. Jejich zástupci oslovili plzeňský klub s prosbou o účast v českém šampionátu této juniorské třídy, a protože si obstarali požadované dokumenty, mohli se vydat na téměř 2 tisíce kilometrů dlouhou cestu do Čech.

Se stejným bodovým ziskem jako Silvar Avi skončil pátý slánský Tony Katra. Pěkný výkon předvedla v současnosti jediná česká dívka závodící na ploché dráze Štěpánka Nyklová. Štěpánka vyjela 7 bodů a obsadila sympatické 6. místo.

Na úplný závěr celého odpoledne se čtveřice nejúspěšnějších jezdců mistrovského závodu třídy do 125 ccm spolu utkala na čtyři kola ve 2. ročníku Memoriálu Romana Mádyho. Všichni čtyři prokázali velkou snahu v memoriálu uspět, z čehož by měl tragicky zesnulý mistr ČR této objemové třídy z roku 2013 jistě velkou radost. V průběhu jízdy došlo k několika předjetím, ale konečné pořadí kopírovalo výsledky mistrovského závodu. Vítězství v memoriálu obhájil Maksymilian Pawelczak. Druhé místo Karel Průša, třetí dojel Petr Marek a čtvrtý Silvar Avi. Všichni čtyři pak při vyhlášení obdrželi věnce, poháry a finanční odměnu od rodičů Romana Mádyho.

Závodní odpoledne se na borském stadionu nakonec vydařilo nad očekávání dobře. Spokojení mohli být diváci, jezdci i pořadatelé.