Milík bod od Grand Prix a dvojitá polská radost

FOTOREPORTÁŽ UVNITŘ – V sobotu jsme v Rybniku poznali trojici (staro)nových stálých účastníků seriálu Speedway Grand Prix pro sezonu 2016. V Polsku se radovala domácí dvojice Bartosz Zmarzlik a Piotr Pawlicki, kterou doplnil Chris Harris. Malý kousek dělil od postupových míst Václava Milíka, jenž ztratil pouhý bod na pozice zajišťující přímý postup.

Tři momenty rozhodly o tom, že Václav Milík nebude v příštím roce bojovat o titul mistra světa. Hned úvodní jízda mu přinesla jen jeden bod poté, co přijel až třetí za Przemyslawem Pawlickým a Maksimsem Bogdanovsem. Zatímco starší z bratrského dua zvítězil s přehledem, Milík se zdál být rychlejší než Lotyš, avšak tvrdá dráha zejména v úvodu závodu příliš možností pro předjíždění nenabízela.

Zásadní okamžiky pak přišly v třinácté a sedmnácté jízdě. V obou kapitán české reprezentace vedl, ale ztratil pozici v zatáčce u depa ve výjezdu na rovinku. Nejprve jej takto předjel Piotr Pawlicki, v závěrečné sérii si podobným manévrem zajistil Leon Madsen jediné vítězství za celý závodní večer.

Pokud by Milík porazil Pawlického, postoupil by do elitního seriálu přímo, v případě výhry nad Madsenem by následovala dodatková jízda právě s Piotrem Pawlickým a Chrisem Harrisem o dvě postupová místa.

Na důvěrně známé trati v silné konkurenci zajel Václav Milík velmi dobrý závod a od senzačního postupu mezi patnáct nejlepších jezdců světa jej dělil jen malý kousek. Přestože je velmi pravděpodobné, že by to měl rodák z Čáslavi ve Speedway Grand Prix hodně složité, je pro tuzemskou plochou dráhu velká škoda, že se mu nepovedlo postup z Rybniku vylovit. Těžko nyní odhadovat, kdy opět bude mít český jezdec znovu na dosah místo v Grand Prix.

Po alokaci závodu challenge na polskou dráhu bylo zřejmé, že to budou právě jezdci v červenobílém, kdo bude patři mezi hlavní aspiranty postupu. Papírová očekávání potvrdili dva největší favorité Bartosz Zmarzlik a Piotr Pawlicki. Zmarzlik sice ve druhé sérii ztratil s Milíkem, ale už po čtyřech sériích bylo zřejmé, že mu postup neunikne. Potenciální juniorský mistr světa si z poslední série přivezl bod, který mu dal jistotu postupu.

Současný juniorský mistr světa Pawlicki si situaci zkomplikoval třetím místem ve své třetí jízdě, kdy vedle Zmarzlika podlehl ještě Madsenovi. I Piter ale veděl, že mu z poslední jízdy stačí jednobodový zisk, jenž pak s jistotu dovezl.

Zatímco Zmarzlik na tiskové konferenci zatlačoval slzy štěstí, v Pawlickém se znatelně mísila velká radost s dávkou zklamání, neboť Poláci klidně mohli okupovat všechna tři postupová místa. Pawlického starší bratr Przemyslaw nutně potřeboval vyhrát poslední jízdu a dlouho tomu vše nasvědčovalo. Przemek však nezvládl výjezd z poslední zatáčky, otáčel se kolem sebe a na pásce o třicet centimetrů podlehl mocně finišujícímu Harrisovi.

Třetí postupové místo tak připadlo právě Bomberovi, který tak zůstane v seriálu minimálně na další rok. Pro Harrise se jednalo o velké osobní vítězství, jenž je častým terčem kritiky jako jezdec, co podle mnohých do Velkých cen nepatří. Zároveň také ale z toho pohledu, že je jezdcem právě rybnických Žraloků, zpravidla se však do sestavy ambiciozního týmu vůbec nevejde.

Velkým zklamáním byl výkon Antonia Lindbäcka, jenž byl po boku polských jezdců hlavním favoritem. Švéd však challenge vůbec nezvládl a se třemi body skončil předposlední. Těžko říct, zda by se pro Lindbäcka závod vyvíjel jinak, když by nastoupil do dopoledního tréninku. Více se čekalo i od Petera Kildemanda, který doplatil na nulu z druhé série, kvůli níž jej v příštím roce ve Speedway Grand Prix neuvidíme.

Fotoreportáž Vojtěcha Zavřela

Konečné pořadí:
1. Bartosz Zmarzlik 12 (3,2,3,3,1)
2. Piotr Pawlicki 11+3 (3,3,1,3,1)
3. Chris Harris 11+2 (2,3,1,2,3)
—-
4. Fredrik Lindgren 10 (1,3,3,0,3)
5. Peter Kildemand 10 (2,0,3,2,3)
6. Vaclav Milík 10 (1,3,2,2,2)
7. Przemysław Pawlicki 10 (3,2,2,1,2)
8. Andrej Karpov 7 (3,2,0,R,2)
9. Leon Madsen 7 (1,1,2,0,3)
10. Nicolas Covatti 7 (1,1,1,3,1)
11. Linus Sundström 7 (0,2,2,2,1)
12. Kacper Gomólski 6 (2,0,3,1,0)
13. Kim Nilsson 5 (0,1,1,1,2)
14. Maksims Bogdanovs 4 (2,1,R,1,R)
15. Antonio Lindbäck 3 (0,0,0,3,0)
16. Kjastas Puodžuks 0 (0,0,0,0,R)

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?