Max Fricke svou misi úspěšně dokončil

V posledním závodě mistrovství Austrálie na dráze v Gillmanu, ležícím na předměstí Adelaide, Max Fricke s přehledem uhájil svůj bodový náskok a obhájil titul nejlepšího plochodrážníka Austrálie.

Za jeho zády však probíhala bitva o další medailové pozice. Ocitla se v ní hned čtveřice jezdců, jež byla před závěrečným finále v minimálním bodovém rozestupu. Nejlépe z této bitvy vyšel Jack Holder, kterému se závod v Gillmanu skvěle vydařil. Ze sedmi jízd ztratil jediný bod pouze v úvodním startu se svým bratrem Chrisem. Jack celý závod vyhrál, což v důsledku znamenalo posun až na druhé místo a zisk první seniorské medaile.

Obhájce loňského stříbra Rohan Tungate nebyl daleko od zopakování této pozice, ale ve finále potřeboval Jacka Holdera porazit. To se mu však nepodařilo a musel se proto smířit s bronzem. Chris Holder přišel o šanci na medaili už v semifinále, kdy sice jezdil druhý za bratrem Jackem, ale v posledním kole jej předstihl mladý Josh Pickering. Chris tak celkově skončil na nepopulárním čtvrtém místě, které ale tentokrát mělo i příjemnou příchuť, neboť znamená kvalifikaci pro závod mistrovství světa jednotlivců.

Smolařem se stal dvojnásobný národní juniorský šampion Jaimon Lidsey. Po úvodním závodě v Albury byl dokonce v čele šampionátu a i po dalších dvou kolech se držel na medailové pozici. Přes jinak dobrý výkon v závěrečném závodě, mu však k ní nakonec scházely body za vyloučení kvůli najetí do pásky při startu. Poslední zbyteček šance Jaimon ztratil v semifinále, ve kterém se mu nepodařilo překonat Rohana Tungatea a postoupit do finále.

Příjemným překvapením závodu v Gillmanu byly výkony 23 letého Joshe Pickeringa. Ten bude v nadcházející sezóně jezdit ve druhé britské lize za Edinburgh Monarchs a ve druhé polské, spolu s naším Edou Krčmářem, za „Vlky“ z Krosna. Včera dokázal v základní části vyjet výborných 11 bodů a porazit v ní i čerstvého mistra Maxe Fricka. V semifinále pak za sebou nechal vzpomínaného Chrise Holdera i Bradyho Kurtze a postoupil do finále mítinku. Přestože v něm na něj zbylo čtvrté místo, podařilo se mu v konečném hodnocení šampionátu přeskočit daleko zkušenějšího Sama Masterse a umístit se na sedmém místě.

Včera se nekorunoval nový plochodrážní šampion jen v Austrálii, ale také na sousedním Novém Zélandu. Přestože je daleko menší než Austrálie, v ploché dráze je ve světě historicky, díky legendám jako Ivan Mauger, Barry Briggs, Ronnie Moore nebo později Mitch Shirra,  medailově daleko úspěšnější.

V současné době je však plochá dráha v této zemi, jež se rozkládá na dvou ostrovech, ve velké krizi. V celém Novém Zélandu jsou pouze tři dráhy pro klasickou plochou dráhu. Jedna je na Severním ostrově v Aucklandu (Rosebank) a dvě na Jižním ostrově (Moore Park v Christchurch a Oreti Park v Invercargill).

Dalším problémem je vzdálenost mezi stadiony. Zatímco Rosebank se nachází na severním cípu Nového Zélandu, Invercargill leží až na úplném jihu země. Vzdálenost mezi oběma místy je vzdušnou čarou přibližně 1500 kilometrů (Christchurch je asi v polovině cesty mezi nimy), což samozřejmě stěžuje i přesuny závodníků na stadiony.  Počet závodníků na Novém Zélandu je přibližně stejný jako počet závodů. Kolem 15 závodů se koná v období mezi říjnem a březnem.

Proto je možné považovat za úspěch, že včerejšího mistrovského závodu na nejjižněji položeném plochodrážním stadionu světa v Invercargill se zúčastnilo 16 jezdců i s náhradníkem. Nejlepší čtyři pak postoupili do finále.

Stejně jako v předchozích třech letech jej ovládl v současnosti nejlepší novozélandský plochodrážník 25 letý Bradley Wilson – Dean. V britských profesionálních ligách jezdí za Peterborough Panthers a Somerset Rebels. V loňském roce si v Gdaňsku vyzkoušel i první polskou ligu. Bohužel, velkou část sezóny musel kvůli zranění, ale vynechat.

Na druhém místě ve finále dojel Andrew Aldridge, který tak vyrovnal svůj výsledek z před dvou let. Pro bronz si dojel Ryan Terry – Daley, jenž jinak působí ve třetí britské lize. Smůlu ve finále měl několikanásobný novozélandský juniorský šampion Jake Turner. Ze čtvrtého místa po startu se dokázal posunout na druhé, ale v předposledním kole jej potkal pád a obsadil tak čtvrtou příčku.

11.1. Mistrovství Nového Zélandu, Invercargill (Oreti Park Speedway)

Finále:

 1. Bradley Wilson – Dean
 2. Andrew Aldridge
 3. Ryan Terry – Daley
 4. Jake Turner (F2)

—————————————————————

Konečné pořadí mistrovství Austrálie 2020:

 1. Max Fricke – 71
 2. Jack Holder – 62
 3. Rohan Tungate – 59
 4. Chris Holder – 57
 5. Jaimon Lidsey – 55
 6. Brady Kurtz – 47
 7. Josh Pickering – 38
 8. Sam Masters – 37
 9. Ryan Douglas – 26
 10. Rob Medson – 20
 11. Zach Cook – 20
 12. Justin Sedgmen – 19
 13. Ben Cook – 17
 14. Jordan Stewart – 16
 15. Jack Morrison – 6

———————————————————————-

11.1. Mistrovství Austrálie – finále 5, Gillman

1. Jack Holder – 20 (2,3,3,3,3,3,3)
2. Max Fricke – 16 (2,3,2,2,2,3,2)
3. Rohan Tungate – 16 (3,2,3,2,3,2,1)
4. Josh Pickering – 13 (2,2,3,2,2,2,0)
5. Chris Holder – 13 (3,2,2,3,2,1)
6. Jaimon Lidsey – 12 (3,3,2,T,3,1)
7. Brady Kurtz – 10 (1,2,1,3,3,0)
8. Sam Masters – (1,3,1,3,R,R)
9. Ben Cook – (3,1,1,1,1)
10. Robert Medson – (2,1,0,1,2)
11. Justin Sedgmen – (0,1,3,0,1)
12. Zach Cook – (0,0,2,2,1)
13. Ryan Douglas – (1,1,1,1,R)
14. Jack Morrison – (0,0,0,0,1)
15. Dakota Ballantyne – (0,1)
16. Jordan Stewart – (1,0,-,-,-)
17. Brayden McGuinness – (0,0,0,0,R)
18. Fraser Bowes – (0,0)

1. B. Cook, Medson, Douglas, Morrison
2. Ch. Holder, J. Holder, Kurtz, Z. Cook
3. Tungate, Pickering, Stewart, McGuinness
4. Lidsey, Fricke, Masters, Sedgmen
5. Fricke, Ch. Holder, B. Cook, Stewart
6. Lidsey, Pickering, Medson, Z. Cook
7. Masters, Kurtz, Douglas, McGuinness
8. J. Holder, Tungate, Sedgmen, Morrison
9. Sedgmen, Z. Cook, B. Cook, McGuinness
10. Tungate, Ch. Holder, Masters, Medson
11. J. Holder, Lidsey, Douglas, Ballantyne
12. Pickering, Fricke, Kurtz, Morrison
13. Kurtz, Tungate, B. Cook, Bowes (Lidsey – T)
14. J. Holder, Fricke, Medson, McGuinness
15. Ch. Holder, Pickering, Douglas, Sedgmen
16. Masters, Z. Cook, Ballantyne, Morrison
17. J. Holder, Pickering, B. Cook, Masters (R3)
18. Kurtz, Medson, Sedgmen, Bowes
19. Tungate, Fricke, Z. Cook, Douglas (R4)
20. Lidsey, Ch. Holder, Morrison, McGuinness (R4)

Semifinále: J. Holder, Pickering, Ch. Holder, Kurtz
                     Fricke, Tungate, Lidsey, Masters (R4)

Finále: J. Holder, Fricke, Tungate, Pickering

zdroj: australianspeedwaychampionship.com.au, speedwaygp.com

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?