Mariánskolázeňský ovál v sobotu ožije

Mezinárodní mistrovství České republiky na dlouhé ploché dráze se opět po roce pojede na kilometrovém oválu v Mariánských Lázních.

Zítra od 10 hodin je naplánován trénink a po 13. hodině odstartuje samotný závod. Do závodu mistrovství republiky budou navíc vloženy jízdy veteránské série EVLS 2ventilů.

V hlavním závodě se nakonec představí 12 jezdců ze 4 zemí ve 12 rozjížďkách zakončených finálovou jízdou. Do každé z jízd odstartuje pětice jezdců. Body se budou sčítat ze všech jízd a vítězem a mezinárodním mistrem ČR se tak stane jezdec s největším počtem bodů. V případě rovnosti bodů bude rozhodovat umístění ve finále.

Původně měla startovní listina čítat 15 jmen, ale postupně se tři jezdci byli nuceni omluvit. Nejprve se při německém šampionátu ve Vechtě zranil Marcel Dachs, poté se kvůli pozitivnímu výsledku testu na Covid-19 musel omluvit mistr ČR z roku 2009 Brit Andy Appleton a nakonec si při tréninku v Pardubicích poranil prsty na noze Hynek Štichauer, který tak bohužel nebude mít šanci navázat na svůj mistrovský titul z před dvou let.

Řediteli závodu Karlovi Kadlecovi, jenž měl na starost zajištění jezdeckého obsazení závodu, se i přes veškerou snahu, v současné mezinárodní situaci, nepodařilo sehnat náhradní jezdce a proto se pojede, stejně jako v minulém roce, se 12 účastníky šampionátu.

Mezi největší favority můžeme určitě zařadit obhájce mistrovského titulu Josefa France. Ten však bude mít jednoznačně nejdelší a nejhektičtější cestu k závodu, neboť dnes večer bude startovat v semifinále Speedway of Nations v lotyšském Daugavpils a teprve po něm se bude letecky přepravovat směrem k Mariánským Lázním.

Pepa má na svém kontě prozatím 6 národních titulů na dlouhé dráze a určitě má touhu překonat svého rádce a učitele Zdeňka Schneiderwinda a legendárního Jiřího Štancla, kteří mají na svém kontě stejný počet dlouhodrážních titulů.

Druhým českým favoritem bude Martin Málek. Ten už si letos při Challenge MS v Pardubicích zajistil účast ve finálových závodech MS na dlouhé dráze v příštím roce. Martin v předchozích třech ročnících českého šampionátu skončil vždy těsně pod nejvyšším stupněm a proto se dá očekávat, že tentokrát už bude chtít na nejvyšší příčku stupňů vítězů vystoupat.

Ze zahraničních jezdců budou největšími hvězdami úřadující mistr světa na dlouhé dráze mladý Holanďan Romano Hummel a zkušený německý závodník Stephan Katt, trojnásobný mistr Evropy na trávě a mnohonásobný mistr světa družstev, mistr ČR z roku 2016 a čerstvě 3. z německého šampionátu ve Vechtě.

Na mariánskolázeňském kilometrovém oválu se zítra předvedou ještě další dva čeští jezdci, kteří jsou ale na dlouhé dráze začátečníky. Lukáš Hromádka z Kopřivnice už má za sebou alespoň start v loňském šampionátu, ale pro pardubického Jaroslava Petráka to bude v jeho 48 letech úplná závodní premiéra na dlouhé dráze.

Přestože bude zítra závodit menší počet jezdců, můžeme se přesto těšit na pěkné souboje těch nejlepších o zisk českého mistrovského titulu. Žádný fanoušek dlouhé ploché dráhy by v sobotu 18. září v Mariánských Lázních neměl chybět.

18.9. Mezinárodní mistrovství ČR na dlouhé dráze, Mariánské Lázně (stadion Lokomotiva,1 000 m)

rozhodčí Pavel Váňa

1. Daniel Spiller, D

42. Stephan Katt, D

3. Dennis Helfer, D

444. Josef Franc, AK Markéta

5. Jaroslav Petrák, ZP Pardubice

666. Romano Hummel,NL

7. Julian Bielmeier, D

8. Martin Málek, AK Březolupy

9. Lukáš Hromádka, PD Kopřivnice

10. Sem Ensing, NL

11. Nigel Hummel, NL

12. Alessandro Milanese, ITA

EVLS – 2ventily:

2. Franz Greisel, D

4. Manfred Giertz, D

9. Keith Snelling, GB

21. Wolfgang Henselak, D

25. Peter Ritzel, D

26. John Pedersen, DK

Máte k tomu co říct?