Lukáš Hutla nakonec divokou kartu neobdržel

Pondělí přineslo pro fanoušky české ledové ploché dráhy dvě nepříznivé zprávy. Zatímco ta dopolední byla očekávaná, odpoledne se v médiích objevila poměrně nečekaná informace.

Dopoledne rozeslal předseda Komise ploché dráhy AČR Petr Moravec e-mail, ve kterém oznámil, že současný vývoj počasí nedovolí uspořádat o víkendu závod mezinárodního mistrovství ČR na ledové dráze v Opatovicích dne 18. ledna 2020.  K dispozici není ani žádná jiná dráha. Závod je odvolán, případný náhradní termín bude včas oznámen.

Odpoledne pak FIM vydala seznam všech jezdců, kteří se zúčastní letošního ročníku Ice Speedway Gladiators. K 13 už známým jménům přidala ještě dvě stálé divoké karty a pět náhradníků.

Po skvěle odjetém kvalifikačním závodě ve Švédsku, kde Lukáši Hutlovi k přímému postupu chyběl jen kousek sportovního štěstí, zřejmě většina českých fanoušků očekávala, že Lukáš obdrží jednu ze dvou stálých divokých karet pro celý seriál.

K našemu překvapení však, jako divoké karty, komise FIM vybrala Rakušana Charly Ebnera a mladého Nizozemce Barta Schaapa. Lukáš byl umístěn jako první náhradník seriálu.

Bohužel tedy FIM úplně při udělení divokých karet nepřihlížela k současné sportovní výkonnosti jezdců. Podle zkušenosti z minulých ročníků, však je pro Lukáše v pozici prvního náhradníka přesto poměrně velká šance na účast v pozdějších závodech seriálu Ice Speedway Gladiators. Pády při ledové ploché dráze často končí zraněním jezdců a z tohoto důvodu, aby byla doplněna startovní listina, musel být dokonce loni zvětšen počet náhradníku seriálu ze tří na pět.

Zajímavostí je, že ani jedna z divokých karet nestartovala v letošním kvalifikačním závodě MS. Může se namítnout, že byli ve startovní listině v později odvolané kvalifikaci v Kauhajoki, ale o tom, že se nakonec v kvalifikaci MS vůbec neobjevili rozhodla jejich národní federace. Franky Zorn a Markus Jell také měli původně startovat ve Finsku, ale po jejím odvolání byli nasazeni do kvalifikace ve Švédsku jejíž původní startovní listina byla pozměněna.

U Charlyho Ebnera můžeme najít sportovní výkony, které podporují udělení jeho divoké karty. V minulé sezóně se premiérově probojoval do seriálu Ice Speedway Gladiators, obsadil v něm konečné 13. místo a spolu s Frankym Zornem vyjel bronzové medaile pro Rakousko v MS družstev, ale u mladičkého Barta Schaapa tyto výsledky bohužel prozatím nenajdeme.

V probíhající sezoně ještě nestartoval v oficiálním závodě. Při loňské kvalifikaci MS v Ö-viku skončil se čtyřmi body 13. Poté sice startoval na domácí dráze v Heerenveenu při dvou závodech gladiátorského seriálu MS, ale ze sedmi získaných bodů pouze dvakrát porazil soupeře. Pár dní předtím, v poháru Roelofa Thijse, zde obsadil 16. příčku (Jiří Wildt si zde pro zajímavost vyjel 13. místo).

Kromě nás jsou nepříliš spokojeni s udělením divokých karet také Němci. Mezi stálými účastníky mají jediného zástupce (Hans Weber díky loňskému pátému místu). Žádný z nich se nedokázal ve Švédsku přímo kvalifikovat, Günther Bauer ukončil závodní kariéru a loňští účastníci Ice Speedway Gladiators  Max Niedermaier (11. místo) se Stefanem Pletschacherem nedostali vůbec příležitost v kvalifikaci vystartovat.

Němečtí jezdci se tak musí smířit s náhradnickými pozicemi. Markus Jell s druhou, Luca Bauer (ten s italskou závodní licencí) se čtvrtou a Max Niedermaier s pátou. Zvláště pro 31 letého Maxe Niedermaiera je to po loňské 11. příčce hořká pilulka ke skousnutí.

FIM včera zároveň vydala startovní listiny závodů Ice Speedway Gladiators na ruském území. 8. a 9. února se pojede v Togliatti. Divokou kartu pořadatele obdržel mladý Jevgenij Sajdullin, kterého si z klasické ploché dráhy můžeme pamatovat z loňské Žarnovice a jeho rozjezdového souboje s Janem Kvěchem o titul nejlepšího evropského jezdce do 19 let. Jevgenij se v loňském roce navíc stal ruským juniorským mistrem na ledové dráze a mezi seniory obsadil ve finále 10. místo. V této sezóně však prozatím na ledě nestartoval.  Jako traťové rezervy budou připraveni další junioři Savelij Vedjanov a Vladimir Fadějev.

15. a 16. února se pojede na stadionu Torpedo v Šadrinsku. Zde pořadatelé podle očekávání divokou kartu udělili místnímu oblíbenci fanoušků Konstantinu Kolenkinovi, který si nedávno na zdejším stadionu při ruském šampionátu vyjel šestým místem účast v ME. Jako traťové rezervy byli nominováni místní junioři Dmitrij Borodin a Jurij Olejnik.

Celý seriál Ice Speedway Gladiators bude zahájen 1. února na vysokohorském stadionu Medeo v kazašském městě Almaty.