Lotyšskou Grand Prix si podmanili Poláci

Poslední zástavkou seriálu SGP ještě předtím, než se šampionát přesune na pražskou Markétu, se stal lotyšský Daugavpils. V pořadí již třetí závod nabídl další fantastickou a především napínavou podívanou. Závod byl plný předjížděcích manévrů, chyb i ošklivých pádů. Vše ale nakoenc dopadlo dobře. Celou Grand Prix naprosto ovládli polští reprezentanti, kteří obsadili všechny stupínky vítězů. Trio Piotr Pawlicki, Patryk Dudek a Maciej Janowski za sebou totiž nechalo ve finále Jasona Doyla, kterého zradila ve druhém kole motorka.

Zpočátku závod takové tempo neměl, ale postupně se začala dráha zrychlovat, ideální stopa téměř vymizela a krásné předjížděcí manévry se jen množily. Motorky se ale zároveň až nezvykle často stavěly na zadní kola a pro nerovnost dráhy bylo vidět také mnoho chyb i ošklivých pádů. Nejhrozivěji vypadal nakonec ten ze sedmnácté rozjížďky, v němž se postavil motocykl na zadní kolo vpředu jedoucímu Janowskému, který upadl. Vyhnout už se mu na rovince ale nedokázal Zagar, který svým předním kolem přejel Janowského v pasu a v tu chvíli třetí Zmarzlik pak narazil do motorky svého krajana a přelétl ošklivě přes svá řidítka. Janowski se navíc ještě velmi ošklivě praštil hlavou o dřevěný mantinel. Ani nejděsivější srážka závodu ale nepřinesla nikomu vážnější zranění a všichni závodníci závod dojeli.

K závodu. Po dvaceti rozjížďkách na svém kontě měli nejvíce bodů konečný vítěz Pawlicki a Sayfutdinov. Rus ale do finále nakonec nedošel, v semifinále sice odstartoval na druhé místo za Dudka, ale při útočení na něj si neohlídal vlastní záda a po dlouhém souboji nakonec podlehl Doylovi. Za nejkratší provaz tahal od začátku až do konce Zagar. Ve druhé ze semifinálových rozjížďek to takové drama nebylo. Pawlicki odstarotoval z vnitřku na první místo a od začátku ujíděl. Na druhé místo odstartoval Woffinden, ale toho už ve druhém kole předjel po vnitřku Janowski, který si pak postupovou příčku bez větších potíží udržel. Posledním semifinalistou byl Maksim Bogdanovs, který se letos jako vůbec první jezdec jedoucí na divokou kartu prokousal až mezi nejlepších osm. Tak doufejme, že se jím už za dva týdny nechá inspirovat také Václav Milík.

Do semifinále se už podruhé vřadě neprobojoval Greg Hancock, který mladým a dravým vlkům letos zatím příliš nestíhá. Poprvé se pak do semifinále nedostalo ani slovenské překvápko úvodu sezóny, Martin Vaculík, který měl sice stejný počet bodů i vítězství jako Doyle a Woffinden, ale místo pro něj už v top osmičce přesto nebylo. Největším překvapením je ale absence Lindgrena, doposud lídra průběžného pořadí, který v Lotyšsku získal jen pět bodů. Chyběli ale i Holder, Zmarzlik nebo Iversen. Do závodu pak vůbec nezasáhl Nicki Pedersen, který si ve středu poranil krk při závodu v dánské lize. V Daugavpils jej tak nahradil jeho krajan Kildemad, který však dvkarát upadl a získal pouze jeden bod.

Teď už ale k průběžnému pořadí. Šampionát má po nového lídra, Lindgrena totiž sesadil z první příčky Partyk Dudek. O druhé místo se pak dělí Doyle a Lindgren a za nimi číhá na svou šanci Janowski. Ten jel dnes skvěle, a kdyby jej nepřibrzdil pád z první příčky, možná by i jako první vybírající nakonec dokráčel až k vítězství. Vaculík se tentokrát do semifinále nedostal a klesl až na páté místo. Celá první osmička je ale velmi blízko u sebe. Prvního Dudka od osmého Woffindena dělí jen osm bodů.

Konečné pořadí závodu:

1. Piotr Pawlicki – 18
2. Patryk Dudek – 16
3. Maciej Janowski – 13
4. Jason Doyle – 10
5. Emil Sayfutdinov – 13
6. Matej Zagar – 10
7. Tai Woffinden – 9
8. Maksims Bogdanovs – 8
9. Martin Vaculík – 8
10. Niels-Kristian Iversen – 7
11. Bartosz Zmarzlik – 6
12. Greg Hancock – 5
13. Fredrik Lindgren – 5
14. Chris Holder – 4
15. Antonio Lindback – 4
16. Peter Kildemand – 1

Průběžné pořadí šampionátu po sedmém kole:

1. Patryk Dudek – 38
2. Jason Doyle -37
3. Fredrik Lindgren – 37
4. Maciej Janowski – 35
5. Martin Vaculík – 34
6. Piotr Pawlicki – 32
7. Emil Sayfotdinov- 31
8. Tai Woffinden – 30

9. Niels-Kristian Iversen – 25
10. Bartosz Zmarzlik – 24
11. Matej Zagar – 21
12. Greg Hancock – 20
13. Chris Holder – 16
14. Antonio Lindback – 12
15. Nicki Pedersen – 8
16. Maksims Bogdanovs – 8

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?