Kompletní sestava pro SEC 2018, kdo dostal divoké karty?

To, že v letošním ročníku šampionátu Speedway European Championship nastoupí dva čeští reprezentanti už je známá věc. Josef Franc si svou překvapivou účast vyjel v kvalifikačních bojích, zatímco Václav Milík si zařídil své místo loňskou třetí příčkou a už před sezónou hlásil, že i letos bude rozhodně chtít atakovat stupně vítězů. Jenže lehké to rozhodně mít nebude. Seriál už zná přesně měsíc před prvním kolem v Gnieznu všechny členy stále sestavy a věřte, že zbylá poslední místa zaplnili pořadatelé šampionátu skutečně velkou kvalitou. Letošní úroveň MS Evropy tak rozhodně ještě několikanásobně vzroste, obsazení startovního roštu je totiž skutečně nabité tak, jako možná ještě nikdy.

V první pětici jsou nejúspěšnější závodníci z loňského ročníku. Mistr Andzejs Lebedevs sice letos formu zatím takovou nemá a v šampionátu papírově bude paradoxně patřit spíše mezi out-sidery. O Lotyšově kvalitě však nemůže být pochyb a počítat se s ním musí. Daleko větším želízkem v ohni by měl být vicemistr Artem Laguta. Rus je letos také elitní sestavy ze seriálu SGP a zatím podává fantastické výkony. Hned v první Grand Prix se dokonce dostal do finále a bude rozhodně patřit k nejužší skupině favoritů. O Václavu Milíkovi už řeč byla. Čechovi chybí ze šampionátu SEC ve sbírce medailí už pouze ta nejcennější. Pokud ji však chce letos získat, bude muset podávat brilantní výkony a neztrácet zbytečně žádné body.

Čtvrtý byl v minulém ročníku Krzysztof Kasprzak. S tímto Polákem se zkrátka počítat musí. Jezdí výborně a stále patří k nejlepším jezdcům své země. I letos to svými výkony jasně podkládá a také on se na dráze i mezi největší evropskou špičkou určitě neztratí. Švéd Andreas Jonsson už není, co býval. V posledních letech na výkonnosti ztratil, ale fanouškům ploché dráhy má i tak určitě co dát. Někdejší světový vicemistr má mnoho zkušeností a ví, jak pozlobit i nejlepší závodníky.

Druhá pětice jezdců si svou účast vyjela v kvalifikaci, po níž se mohli fanoušci radovat ze suverénního návratu dvojnásobného evropského šampiona, Emila Sayfutdinova. Ruská raketa dostala šanci na comeback a využila jí naplno. Bezesporu je to právě tento jezdec, kdo je tím nejspíš největším aspirantem na celkové prvenství. Jak jsme již ale psali, letos to bude mít velmi těžké. S ním si místo vyjel také Dán Mikkel Michelsen. Stále se zlepšující dánský mladík konečně nakoukne do jednoho z elitních šampionátů a poměří síly s nejlepšími. Společně s dalším postupujícím z kvalifikace Josefem Francem však bude patřit spíše k out-siderům šampionátu. Oba mohou spíše překvapit.

Do šampionátu se pak společně s touto trojicí probojovali Andrey Kudryashov a Peter Kildemand. Také Rus patří na soupisce k těm slabším článkům, i když už má se šampionátem bohaté zkušenosti. Černým koněm by však mohl být Dán, který sice neprožívá v posledních letech vrchol své formy, ale rozhodně překvapit umí. Už několikrát ukázal, že se s ním prostě musí počítat a pozor si na něj musí dávat i ti nejlepší.

Poslední pětici pak vybrali do šampionátu pořadatelé a karty rozhodně udělovali těm největším možným esům. Papírově asi nejmenším soupeřem bude těm nejlepším Kai Huckenbeck. Také Němec už však své kvality několikrát prokázal. V posledních letech zaznamenal velký vzestup a bezesporu je schopen potrápit i ty nejlepší. Dalším v pořadí je Dán Leon Madsen, ten minimálně druhým rokem patří k nejvýraznějším tahounům svého týmu v polské extralize. V individuálních statistikách se rovná i světové elitě a o moc hůře se mu nedaří ani ve Švédsku. Minulý ročník se mu SEC sice moc nedařilo, ale letos může být vše jinak. V šampionátu se opět objeví také Antonio Lindback. Švéd je sice výkonnostně spíše nestabilní, ale když mu sezóna sedne, může bez pochyb rozhodně zazářit. Se svými zkušenostmi i z SGP by měl patřit k elitní skupině šampionátu.

Ještě většími favority jsou však ti poslední dva. Jaroslawa Hampela asi netřeba představovat. Polské eso zná snad každý fanoušek ploché dráhy. Mnozí jej odepisovali po zlomenině stehenní kosti v předchozích letech, ale Jarek se na plochodrážní speciál vrátil a rozhodně se na dráze neztratil. Už několikrát ukázal, že stále patří mezi největší plochodrážní hvězdy. V posledních letech mu sice chybělo měření sil s nejlepšími jezdci světa, ale asi nikdo nepochybuje o tom, že se velmi rychle do tempa dostane. Ostatně, ukázal to i v minulém ročníku, kdy vyhrál první závod jako divoká karta. Letos zkouší i návrat do SGP. Pro Sayfutdinova bude nejspíš největším soupeřem, a to ještě společně se svým krajanem Piotrem Pawlickim. Mladší z bratrské dvojice si to tak se svým sourozencem letos prohodí. Vypadl totiž ze sestavy SGP, a tak zkusí štěstí v Evropě, kde se rozhodně neztratí, o tom nepochybujme.

Jak vidíte, kompletní sestava je velmi silná a o dobrou podívanou určitě nebude nouze. Adeptů na vítězství je ale mezi těmito hvězdami hned několik. Je každopádně skvělé, že se mezi touto výbornou patnáctkou objeví i dva čeští zástupci.

Sestava ME jednotlivců pro rok 2018:

1. Josef Franc (Česká Republika)
2. Jaroslaw Hampel (Polsko)
3. Kai Huckenbeck (Německo)
4. Andreas Jonsson (Švédsko)
5. Krzysztof Kasprzak (Polsko)
6. Peter Kildemand (Dánsko)
7. Andrey Kudryashov (Rusko)
8. Artem Laguta (Rusko)
9. Andzejs Lebedevs (Lotyšsko)
10. Antonio Lindback (Švédsko)
11. Leon Madsen (Dánsko)
12. Mikkel Michelsen (Dánsko)
13. Václav Milík (Česká Republika)
14. Piotr Pawlicki (Polsko)
15. Emil Sayfutdinov (Rusko)

zdroj: speedwayeuro.com

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?