Kdy zavítá SEC do České republiky?

Od té doby, co polský promotér One Sport v úzkém spojení s FIM Europe převzal pod svá křídla mistrovství Evropy jednotlivců nyní organizované pod hlavičkou SEC a přidal si k němu sérii volných závodů Speedway Best Pairs Cup, tyto podniky se tuzemským stadionům obloukem vyhýbají.

Evropské finále měl pro rok 2013 přidělen Divišov, který pořadatelství získal ještě za starých pořádků, kdy šampionát starého kontinentu pořádala Evropská motocyklová federace, tehdy vystupujíci pod zkratkou UEM. Jenže situace se změnila, práva na pořádání mistrovství Evropy výhodně zakoupila polská marketingová agentura One Sport.

Ta ocenila pořadatelství jednoho z finálových závodů Speedway European Championship na 150 tisíc eur, o mnoho více než do té doby běžný poplatek za finálový závod, se kterým počítal rozpočet středočeského klubu. Do Divišova se tak nejlepší evropští závodníci nepodívali, na dotaz proč, přišla tehdy z Polska odpověď, že kvůli absenci umělého osvětlení nutného k přímému přenosu Eurosportu.

Jan Konikiewicze z pořádající agentury jsme se ptali, zda plánují uspořádat závod SEC či SBPC na území České republiky: „Ano, zkoumali jsme tu možnost, stále hledáme nové trhy. Česká republika určitě může být jedním z budoucích pořadatelů, v současnosti se však zdá, že máme větší zájem o závod v České republice než kdokoli ve vaší zemi.“

Pro rok 2015 bylo ve hře pořádání finálového podniku SEC na stadionu v Pardubicích během víkendu spojeného se závodem o zlatou přilbu. „Plánovali jsme jet finálový závod sezony 2015 v Pardubicích,“ potvrzuje Konikiewicz, „ale setkali jsme se s nezájmem druhé strany, a tak jsme na věc příliš netlačili. Možná to v budoucnu bude možné, protože máme zájem o finále SEC v Pardubicích spojené se Zlatou přilbou, ale potřebujeme partnera, který to bude chtít stejně jako my. Ani jsme nezačali jednat o penězích, takže v tom určitě problém nebyl,“ říká Jan Konikiewicz.

Pardubice ústy svého tiskového mluvčího Petra Moravce jednání s polským promotérem potvrdily: „Se společností One Sport jsme se na podzim kontaktovali o možnostech pořádání závodu během třídenního plochodrážního svátku v Pardubicích. Máme však nesmírně komplikovanou situaci s reklamními záležitostmi během těchto závodů, a proto jsme museli prozatím jednání o těchto závodech pozastavit,“ vysvětlil Moravec.

Patrně se tedy jedná o to, že za současného stavu, kdy do Pardubic zavítá jiný mezinárodní závod než SGP, SEC nebo SBPC, mohou prezentovat své partnery na stadionu nebo třeba v programu přes všechny tři závodní dny. V opačném případě by jeden den stadion pokryla loga sponzorů šampionátu.

Za současného stavu věcí Pardubice neuvažují, že by staly organizátorem jednoho ze závodu Speedway Best Pairs Cupu: „V současné době společnost pořádající tyto závody nemá s pořadateli závodů této soutěže problém, a navíc s našimi jezdci pro tuto soutěž neuvažují. Ve chvíli, kdy by naši jezdci byli osloveni a bylo by to ekonomicky výhodné, aby se alespoň příjmy rovnaly výdajům, dá se o pořadatelství uvažovat. Chápeme však pořadatele, kteří jsou skvělým protihráčem současných společností na plochodrážním ringu, že je musí zajímat především ekonomika jejich projektu,“ uzavírá Petr Moravec.

O možnosti pořádat obě souteže agentury One Sport ví i v Praze: „Žádnou oficiální nabídku jsme ale nedostali a vzhledem k tomu, že pořádáme Grand Prix, tak na to ani netlačíme. Pořádání dvou velkých podníků za jednu sezonu jsme si už na Markétě vyzkoušeli, že je to na diváky moc. Do budoucna se tomu určitě nebráníme, ale museli bychom dostat nabídku,“ sdělil sportovní ředitel pražského klubu Pavel Ondrašík.

Harmonogram SEC:
01/05 Semifinále III – Debrecen
16/05 Semifinále I – Lamothe-Landerron
16/05 Semifinále II – Daugavpils
30/05 Challenge – Lendava
20/06 Finále I – Toruň
11/07 Finále II – Landshut
15/08 Finále III – Kumla
19/09 Finále IV – Ostrów Wlkp.

Termíny SBPC:
28/03 Toruň
11/04 Güstrow
09/05 Esbjerg

foto: Petr Makušev (sportphoto.cz)

 

 

 1. vladimir

  v divišově se mnělo jet me… ale promoter požadoval prý nehorázný peníz od pořadatelu tak jak j e to vůbec?

 2. vladimir

  pochybuji bez urážky zdali madarský debrecen zvládne pořádání takového podniku lépe než u nás v divišově +či pardubicích marketu umyslně nezminuji tam prý není zájem o takoví podnik a jiná slušná dráha u nás není mým zdáním

 3. vladimir

  a jsme zase u prachů… jen prachy prachy a sport jde do kelu za chvili plochá zanikne nejen u nás ale na celém světě a on e sport si muže vzít pod křídla třeba golf ,, u nás už to tak je v tv běží nekonečné turnaje golfu n akteré nikdo stejn ěnekouká nebo poker zíto zíto mněli by jste s e zamyslet v té čt , slavné

   • wojta

    Popravdě vzhledem k faktu kolik lidí u nás chodí na závody, si nemyslim že by sledovanost ploché byla pro tv nějak zajímavá. Ten zájem pro speedway tady prostě není

Máte k tomu co říct?