Jsou známi všichni jezdci a stadiony pro Speedway Grand Prix 2019

Jen pár dní po letošní závěrečné Grand Prix v Toruni byly oznámeny jména všech stálých účastníků příštího ročníku a zároveň téměř všechny stadiony na kterých se Speedway Grand Prix v následujícím roce pojede.

K osmičce, která si zajistila účast přímo svými výkony na dráze v průběhu deseti kol Grand Prix a trojici, jež si vybojovala účast koncem července při Challenge v německém Landshutu, tedy Januszi Kolodziejovi, Nielsi – Kristianu Iversenovi a Antonio LIndbäckovi, FIM a BSI vybraly čtveřici jezdců, kteří obdrželi stálé divoké karty pro celý ročník.

Jsou jimi Patryk Dudek, Matej Žagar, Martin Vaculík a Leon Madsen. Tři letošní účastníci, které trápila zranění a museli proto některé GP vynechat, čímž přišli o šanci se v postupové osmičce umístit. Poslední účastník Speedway Grand Prix 2019 je úplný nováček v seriálu, ale zároveň je to letošní mistr Evropy, který prožil zatím svou nejlepší sezónu a dařilo se mu ve všech klubech, ve kterých startoval (Czestochowa, Vetlanda, Esbjerg a Landshut).

Leon Madsen bude jediným jezdcem, který nemá prozatím žádnou zkušenost ze seriálem nejlepších plochodrážníků světa. Ostatní budou mít minimálně jednoroční jako v případě Janusze Kolodzieje.

Poměrně nečekanou je neúčast Nickiho Pedersena v nadcházejícím ročníku Grand Prix. 41 letá legenda tohoto sportu a trojnásobný světový šampion (2003, 2007 – 2008) bude poprvé po 18 letech v šampionátu chybět. Vlastně kvůli zranění nezávodil ani v minulé sezóně, ale pro letošek obdržel divokou kartu. Jeho výsledky však nebyly takové jaké by si sám Nicki ani promotérové Grand Prix představovali, a proto obdržel nabídku pouze na místo prvního náhradníka. Tu však vítěz 17 závodů Grand Prix a 336 jízd z celkového počtu 1015 kterých se zúčastnil, s díky odmítl. S odůvodněním, že se nenachází v místě kariéry, kdy by byl schopen se připravit do závodu Grand Prix např. dva dny před jeho datem.

Pětice stálých náhradníků byla proto vybrána takto. Prvním je vycházející britská hvězda Robert Lambert, jemuž se letos podařilo uzmout britský juniorský i seniorský titul a získat bronzové medaile v mistrovství Evropy a mistrovství světa juniorů.

Druhým je bývalý juniorský mistr světa Australan Max Fricke. Třetím další mladý jezdec Dán Mikkel Michelsen, čtvrtý v letošním ME. Pátým je letošní juniorský mistr světa Bartosz Smektala.

Pozici čtvrtého náhradníka obdržel náš v posledních letech nejúspěšnější plochodrážník Václav Milík. Tato pozice mu však dává jen mizivé šance, že by se kromě 15. června na pražské Markétě v roce 2019 představil i v jiné Grand Prix.

Tím se dostáváme k destinacím, které budou hostit Speedway Grand Prix v příštím roce. Jak již bylo uvedeno, 15. června se již po třiadvacáté pojede Grand Prix České republiky v Praze na stadionu Markéta.

Celý seriál by měl mít 11 zastávek, přičemž poslední by se opět po roce měla v říjnu uskutečnit v Austrálii, ale nebude to Melbourne, mluví se o Adelaide.

Osm stadionů si pořadatelství udrželo i pro následující sezónu. Místo polského Gorzówa a jednodenní dráhy v dánském Horsens se vrátily zrekonstruovaný Olympijský stadion v polské Wroclawi a klasický plochodrážní stadion v dánském Vojens. Ve Wroclawi se jel první závod Grand Prix v roce 1995 a naposledy roku 2007. Vojens hostilo nejlepší plochodrážníky zeměkoule při světovém finále 1994 a při Grand Prix naposledy 2014.

I v příštím roce se uskuteční mistrovství světa dvojic – Speedway Of Nations, zatímco k mistrovství světa družstev (Speedway World Cup) opět nedojde. Bližší informace by se měly objevit v nejbližší době.

FIM Speedway Grand Prix 2019:

18. května – Varšava (PL), stadion PGE Narodowy

1. června – Krško (SLO), stadion Matije Gubca

15. června – Praha, stadion Markéta

6. července – Hallstavik (SWE), HZ Bygg Arena

3. srpna – Wroclaw (PL), stadion Olympijski

17. srpna – Malilla (SWE), G and B Arena

31. srpna – Teterow (D), Bergring Arena

7. září – Vojens (DK), Speedway Center

21. září – Cardiff (GB), Principality Stadium

5. říjen – Toruń (PL), Marian Rose Motoarena

?? . říjen – ? (AUS)

Jezdci FIM Speedway Grand Prix 2019:

Tai Woffinden (GB)

Bartosz Zmarzlik (PL)

Fredrik Lindgren (SWE)

Maciej Janowski (PL)

Greg Hancock (USA)

Artjom Laguta (RUS)

Jason Doyle (AUS)

Emil Sajfutdinov (RUS)

Stálé divoké karty:

Patryk Dudek (PL)

Matej Žagar (SLO)

Martin Vaculík (SK)

Leon Madsen (DK)

Postupující ze závodu Challenge:

Janusz Kolodziej (PL)

Niels – Kristian Iversen (DK)

Antonio Lindbäck (SWE)

Stálí náhradníci šampionátu:

  1. Robert Lambert (GB)
  2. Max Fricke (AUS)
  3. Mikkel Michelsen (DK)
  4. Václav Milík
  5. Bartosz Smektala (PL)

zdroj: speedwaygp.com, sportowefakty.pl

 

 

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?