Josef Franc si zajistil finále MS i pro příští rok!

Závod Challenge pro finálovou sérii MS na dlouhé dráze 2017 se včera konal na jihu Francie v Akvitánii na travnaté dráze v La Reole. Největším tahákem pro první tři jezdce konečného pořadí, byl přímý postup do seriálu Grand Prix na dlouhé dráze pro rok 2017.

Kromě domácího favorita Mathieu Tresarrieu si jej vyjeli i Holanďan Dirk Fabriek a náš nejlepší jezdec na dlouhých dráhách Josef Franc. Pepovi se na francouzské trávě dařilo skvěle. V základní části tři rozjížďky vyhrál a dvakrát dojel druhý. Dokázal zvítězit i v semifinále a pouze finále se mu příliš nepovedlo, když v něm dojel do cíle čtvrtý. Po závodě se k tomu vyjádřil “ Nešly mě starty a ve finále už to byla honička“. Přesto v konečném hodnocení obsadil na stupních vítězů druhou příčku, neboť se sčítaly všechny vyjeté body v celém závodě.

La Reole 31.7.16 nástupLa Reole 31.7.16 jízdaLa Reole 31.7.16 mantinelLa Reole 31.7.16 mlady veteranLa Reole 31.7.16 s poharem

V La Reole se předvedli i další dva členové českého bronzového týmu z MS v Mariánských Lázních, Hynek Štichauer a Martin Málek. Hynek měl hned v úvodní jízdě defekt, ale nakonec ještě stihl vybojovat sedm bodů, když nejlepšího výsledku dosáhl ve své poslední jízdě, ve které dojel za Dirkem Fabriekem druhý. Hynkovi nakonec scházel jediný bod k postupu do semifinále.Hynek Štichauer - La Reole 16

Martin Málek, Pepa Franc - La Reole 16Martin Málek měl původně plnit úlohu druhého náhradníka, ale po zranění staršího z bratrů Tresarrieu Stephana, při závodě v Marmande a po těžkém pádu divoké karty pořadatele Challenge Alexandra Dubrany, se i Martin dostal na dráhu při závodě a to hned třikrát. V úvodním vystoupení se mu ještě bodovat nepodařilo, ale v další jízdě dokázal dojet druhý, když za sebou nechal i stálého účastníka letošního seriálu GP na dlouhé dráze Jörga Tebbe. V posledním startu si připsal bod a celkem získané čtyři body Martinovi stačily na dvanácté místo hned za Hynka Štichauera.

Suverénem závodu byl Mathieu Tresarrieu. Místní hrdina ztratil za celé odpoledne pouze jediný bod. Druhým místem ve finále si Dirk Fabriek pojistil třetí příčku. Pokud Mathieu Tresarrieu a Pepa Franc letos skončí do osmého místa v klasifikaci GP na dlouhé dráze, pak by příští rok stálými účastníky tohoto seriálu byli i dva mladíci, které jsme mohli v červenci vidět v Mariánských Lázních. Dvacetiletý Jesse Mustonen z Finska a devatenáctiletý Brit James Shanes vyjeli shodně po 16 bodech, ale Jessemu pomohlo lepší umístění ve finále.

Dařilo se i dalším dvěma domácím reprezentantům ,šestý skončil Theo Di Palma a osmý Gabriel Dubernard. Naopak nešťastně závod skončil pro již zmiňovaného Alexandra Dubranu, který měl v páté rozjížďce hned v úvodní zatáčce těžký pád, při kterém prorazil nafukovací mantinel. Sanitkou byl poté odvezen do nemocnice, kde mu zřejmě zítra budou operovat zlomenou nohu. V nemocnici skončil i druhý náhradník Gaetan Stella, když si při tréninku poranil prst na ruce. Smůlu měl i jeden ze spolufavoritů Stephan Katt. V jedné z rozjížděk jej na vedoucí pozici postihl defekt pneumatiky a ztratil tak několik drahocennných bodů, které mu později scházely k postupu do finále.