Jistý výkon Eduarda Krčmáře

Eduard Krčmář si v sobotu na dráze v Pockingu třetí pozicí v kvalifikačním závodě Mistrovství světa juniorů zajistil místenku v trojdílném boji o titul nejlepšího juniora planety. Krčmář navíc k postupu dokráčel s velkou jistotou.

Před startem podniku na Rottalstadionu byl Čech experty zahrnut do minimálně širšího okruhu favoritů na čtyři postupová místa. O jejich obsazení se měli společně se slánským rodákem přetahovat Australan Max Fricke, domácí miláček Michael Härtel a Dán Andreas Lyager. Vždy se musí počítat s Poláky, do Pockingu s postupovými ambicemi dorazili Bartosz Smektala a zejména Krystian „Krycha“ Pieszczek. Stranou nechtěli zůstat ani Josh Bates, ani mladí Rusové Gleb Ševčenko a Gleb Čugunov.

By si zajistit místo mezi čtyřmi nejlepšími, je třeba porazit alespoň některé z adeptů na čelní příčky. Letmý pohled do programu prozradil, že takovéto zadání los Eduardu Krčmářovi připravil na začátek závodu. Krčmář ale vše zvládl velmi solidně, v klidu dojel pro dva body za Smektalou, když bez zásadních obtíží uhájil svoji pozici před matně jedoucím Härtelem.

Bylo-li obsazení Krčmářovy úvodní jízdy těžké, obsazení té následující přidalo ještě jednoho silného soupeře navíc. Fricke sice uháněl kupředu, ale slánský rodák odrazil snahy Hansena i chybujícího Pieszczeka. Na světě tak byla druhá dvojka s vědomím, že nejtěžší soupeře již má Eduard Krčmář za sebou.

Posledním z větších překážek nachystala třetí série, v níž bylo třeba potvrdit dobré výsledky i výkony z předcházejích vystoupení. Krčmář, vědom si nutnosti zvítězit, dvě kola uháněl kupředu neohrožován, na start však musel ještě jednou poté, co Gleb Čugunov přehnal svoji snahu přiblížit se Joshi Batesovi. V opakovačce Krčmář nevyrazil již tak dobře, ale byl v první zatáčce nejrychleji a zapsal první tříbodový zisk.

V tu dobu už bylo jasné, že Eduarda Krčmáře o světové finále může ve dvou zbývajících jízdách proti výkonnostně i bodově slabším závodníkům připravit jen najetí do pásky nebo technická potíž. Žádná taková lapálie však českého reprezentanta nepostihla, a tak si majitelé programu zapsali k číslu 3 konečných třináct bodů.

„Dobrý,“ hodnotil Krčmář bez emocí své sobotní odpoledne. „Hlavně, že je postup,“ uvědomoval si závodník, jenž v Pockingu prohrál jen s Maxem Frickem a Bartoszem Smektalou. Smektalovi se na záda musel dívat dvakrát, a to v prvním a závěrečném vystoupení na dráze. Tím druhým byl rozjezd s juniorem Unie Leszno o druhé místo, Krčmář sice bojoval, avšak ne dlouho. Stopku vystavil olej unikající z tlumiče, motocykl se stal jen těžko ovladatelným, a tak Krčmář jen dokroužil do cíle dodatkové jízdy.

Jen se Smektalou prohrál v pohodě jedoucí vítěz závodu Max Fricke. Dva body za prohru s Andreas Lyagerem a pomoc Krystianu Pieszczekovi ztratil Bartosz Smektala. Čtvrtým do postupového kvarteta je Josh Bates, jenž ve vzájemných soubojích nestačil jen na Fricka, Smektalu a Krčmáře.

Naopak na divokou kartu musí spoléhat Krystian Pieszczek a Michael Härtel. Druhý jmenovaný byl po slabé první jízdě ve svém druhém vystoupení označen Pavlem Kubešem za viníka kolize s Glebem Čugunovem a přišel o veškeré postupové naděje poté, co v závodě odjel čtyři a půl kola.

Pieszczek pokazil svoji druhou jízdu a v té čtvrté si zblízka prohlédl vylučovací světlo, když na startu okopával dráhu i v momentě, kdy už trojice soupeřů byla připravena ke startu. Z tribuny nebylo možné určit, zda Pieszczek nestihl dvouminutový limit, či byl z shledán vinným z porušení řádů jiným způsobem.

eduard krčmář max fricke bartosz smektala kvalifkace ms juniorů pocking 21-05-2016

Konečné pořadí:
1. Max Fricke 14 (3,3,2,3,3)
2. Bartosz Smektala 13+3 (3,3,3,2,2)
3. Eduard Krčmář 13+2 (2,2,3,3,3)
4. Josh Bates 12 (2,2,2,3,3)

5. Krystian Pieszczek 10 (3,1,3,M,3)
6. Andreas Lyager 10 (3,0,3,3,1)
7. Lasse Madland Fredriksen 9 (1,3,1,2,2)
8. Gleb Ševčenko 8 (2,3,1,1,1)
9. Michael Härtel 7 (1,Fd,2,2,2)
10. Gleb Čugunov 6 (2,2,Fd,2,0)
11. Dominik Möser 6 (1,2,1,1,1)
12. Žiga Kovačič 4 (0,1,2,0,1)
13. Facundo Cuello 3 (1,1,0,1,0)
14. Daniel Spiller 2 (2)
15. John Bernard 2 (0,1,1,0,0)
16. Giorgio Trentin 1 (0,0,0,1,0)
17. Mattia Lenarduzzi 0 (0,0,Fd,R,-)
18. Steven Mauer 0 (0)

Jízda po jízdě:
1. Smektala, Krčmář, Härtel, Trentin
2. Lyager, Čugunov, Cuello, Bernard
3. Fricke, Bates, Möser, Kovačič
4. Pieszczek, Ševčenko, Fredriksen, Lenarduzzi
5. Smektala, Bates, Bernard, Lenarduzzi
6. Ševčenko, Möser, Cuello, Trentin
7. Fricke, Krčmář, Pieszczek, Lyager
8. Fredriksen, Čugunov, Kovačič, Härtel (Fd)
9. Smektala, Fricke, Fredriksen, Cuello
10. Pieszczek, Kovačič, Bernard, Trentin
11. Krčmář, Bates, Ševčenko, Čugunov (Fd)
12. Lyager, Härtel, Cuello, Lenarduzzi (Fd)
13. Lyager, Smektala, Ševčenko, Kovačič
14. Fricke, Čugunov, Trentin, Lenarduzzi (R3)
15. Krčmář, Fredriksen, Möser, Bernard
16. Bates, Härtel, Cuello, Mauer (Pieszczek / M)
17. Pieszczek, Smektala, Möser, Čugunov
18. Bates, Fredriksen, Lyager, Trentin
19. Krčmář, Spiller (Lenarduzzi / N) , Kovačič, Cuello
20. Fricke, Härtel, Ševčenko, Bernard
21. Smektala, Krčmář

úvodní foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)
foto: speedwaylive.eu

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?