Jiná plochá dráha v „Edinburghu“

Edinburgh Monarchs ve svém posledním domácím závodě v britské druhé nejvyšší soutěži Championship přivítali Ipswich a brali všechny tři body za jistou výhru 51:39. Přestože by konečný výsledek mohl naznačovat, že se jednalo o poměrně jednoznačnou podívanou, byly k vidění napínavé závody s krásnými jízdami a mnoha dramatickými momenty na dráze, na které spíše než hrubá síla motocyklu rozhoduje um závodníků ovládat svůj stroj.

Monarchs už více než dvacet let nejezdí v Edinburghu, ale útočiště našli ve zhruba 20 mil západním směrem vzdáleném Armadale. Plochodrážnímu stadionu se ale v městečku o velikosti Divišova přiblížila zástavba, a tak reálně hrozí, že Monarchs budou muset závodit jinde.

Závodu pomohlo, že Witches přivezli do Skotska jako hosta za zraněného Jonase Jeppsena znalce místních poměrů Matthewa Wetherse. Rodilý Australan v Armadale dlouhá léta působil a dokonce i vedl Monarchs jako kapitán. Při představování sklidil „Matty“ snad největší aplaus ze všech třinácti závodníků na startu. Wethersovi sice trochu chyběla rychlost, ale dokázal uplatnit perfektní znalost dráhy, jako třeba v sedmé jízdě, když v posledním kole po několika předjetích vyfoukl bod Rumlovi.

Podobně se s ním nadřel domácí lídr Wells hned v úvodní rozjížďce. Ta byla možná nejlepší jízdou celého závodu, když na domácí dráze jen těžko porazitelný Wells zůstal po startu poslední. Do čela naopak úháněl domácí Palovaara stíhán mazákem Wethersem a nejlepším jezdcem Championship Schleinem. Novozélandský rodák s americkým pasem Wells ale potvrdil, že je v Armadale dokonale spasovaný a na konci prvního kola podjel všechny tři své soupeře. Wethers se ještě stihl vrátit do čela, ale poslední slovo měl Wells.

Byli to právě Wells společně s kapitánem Erikem Rissem, kdo byli rozhodujícím prvkem v sestavě Monarchs. Oba spolehlivě vozili trojky, zatímco manažer Čarodejnic Ritchie Hawkins v sestavě nikoho takového neměl. Wells s Rissem bez potíží vyhráli 5:1 opakovanou třináctou jízdu proti Schleinovi s Worrallem a o body přišli až při prohře 2:4 v patnácté jízdě, kdy bylo o výsledku rozhodnuto.

Richie Worrall pár dní před závodem přišel o místo v Glasgow Tigers, kde jej vystřídal Craig Cook, někdejší dlouholetý jezdec Monarchs. Do Armadale přijel jako host za zraněného Dannyho Kinga a po závodě se při žádosti o podpisovou kartu ptal autora těchto řádků, jestli bude v Armadale na závodech i příště. Smysl jeho slov se ukázal o pár hodin později, kdy bylo potvrzeno, že Worrall nahradí v sestavě Monarchs Marka Risse.

Edinburgh Monarchs: 51 bodů
1 Ricky Wells 13+1 (3,3,3,2*,2)
2 Victor Palovaara 4 (1,0,3,1)
3 Mark Riss 7 (0,2,3,2)
4 Josh Pickering 4 (2,0,0,2)
5 Erik Riss 12 (3,3,3,3,0)
6 Max Ruml 2+1 (2*,0,M,0)
7 Joel Andersson 8+2 (3,1,2*,1,1*)

Ipswich Witches: 39 bodů
1 Rory Schlein 7 (0,3,2,1,1)
2 Cameron Heeps ZZ
3 Nico Covatti 13 (3,1,2,1,M,3,3)
4 Matthew Wethers 9+1 (2,1,1*,2,3)
5 Richie Worrall 5+1 (2,1*,2,0)
6 Connor Mountain 5+1 (1,2,0,1*,0,1)
7 David Wallinger 0 (0,R,-,0,-)

Máte k tomu co říct?