Jan Kvěch s Petrem Chlupáčem ovládli semifinále ME juniorů

Včera se odjely všechny tři semifinálové kola ME juniorů. Pozornost českých fanoušků byla upřena hlavně do maďarského Nagyhalász, kde startovali Jan Kvěch a Petr Chlupáč a pak také do polského přístavního města Gdańsk, kde měl účinkovat Patrik Mikel.

Zatímco Janovi s Petrem se v Maďarsku dařilo skvěle, Patrik ze závodu v Polsku odstoupil v průběhu první jízdy. Pár hodin před začátkem se mu udělalo nevolno a objevily se u něj i problémy s tlakem, a proto nemohl v závodě pokračovat.

Na semifinále ME juniorů na krátké technické dráze v maďarském Nagyhalász přišlo více než dva tisíce diváků. Byli svědky dramatických závodů s mnoha pády, které se naštěstí vyhly našim reprezentantům.

Jan Kvěch ztratil jediný bod v úvodní jízdě s Nickem Škorjou a poté pokračoval už je ve sběru trojek. To na závěr znamenalo jasné vítězství v závodě. Petr Chlupáč přes povedené starty přivážel v prvních třech jízdách po dvou bodech. V 15. rozjížďce si však poradil s Marko Levišinem a v 17., po těžkém pádu Artjomse Trofimovse s Nickem Škorjou, také dokázal zvítězit, což mu zajistilo druhou příčku na stupních vítězů.

České duo na nich doplnil Lotyš Artjoms Trofimovs. Postoupili ještě obhájce stříbrné medaile Polák Wiktor Lampart a překvapivě další Lotyš Danil Kolodinskis.

Nešťastně skončil závod pro účastníka finále MS juniorů Slovince Nicka Škorju. Po dvou vítězných jízdách, ve třetí upadl, pak přidal dva body a v co se týče postupu rozhodující jízdě doplatil na pád vedoucího Trofimovse, kterému se zvedlo přední kolo a jeho motocykl smetl do mantinelu i Škorju. Nick nemohl v závodě pokračovat a byl s poraněním převezen do nemocnice. Škorja se tak nemohl zúčastnit ani rozjezdu o místo náhradníka ve finále. Tím se stal Polák Kacper Pludra. Za ním v rozjezdu dojelo příjemné překvapení závodu, domácí Dennis Fazekas.

Pořadatelé semifinále v Gdaňsku museli čelit deštivému počasí, kdy pršelo před závodem a poté začalo i v desáté jízdě. Rozhodčí Pavel Váňa tak byl kvůli stavu dráhy závod po 12. jízdě nucen ukončit. Výsledky tří sérií stačí k započítání konečných výsledků.

Z vítězství se tak mohl těšit Rus Roman Lachbaum, jenž vyjel maximum devíti bodů. O bod méně získal domácí Jakub Miśkowiak a o další bod zpět skončil třetí Brit Dan Bewley. Nečekaně se na dalších postupových místech objevili původně náhradníci Mateusz Cierniak a Michal Curzytek. Zatímco postup Cierniaka je jistý, neboť od začátku mítinku nahradil původně nominovaného Nizozemce Jarno de Vriese, který do Gdańska nedorazil, Curzytek až v průběhu závodu nahrazoval zraněného Němce Lukase Baumanna. Dvě vyhrané jízdy mu stačily k pátému místu.

Na šestém místě další německý jezdec Dominik Möser má prozatím jisté místo náhradníka pro finále. Do něj se poměrně překvapivě neprobojoval nejlepší z lotyšských juniorů Olegs Michajlovs.

Třetí semifinále, tzv. severské, se konalo v dánském Holstedu. Podle očekávání ho ovládli domácí junioři. Zvítězil Frederik Jakobsen, který v tomto šampionátu bude z loňska obhajovat bronzovou medaili, druhý skončil Jason Jörgensen, třetí Jonas Jeppesen a čtvrtý Mads Hansen. Dánskou dominanci narušil pouze Švéd Alexander Woentin pátým, posledním postupovým, místem.

Jelikož se do finále, které se pojede 31. srpna v ukrajinském Rovně, neprobojoval přímo žádný ukrajinský jezdec, bude do něj jeden dosazen. Zřejmě jím bude Marko Levišin. To znamená smůlu pro šestého z Holstedu Patricka Hansena, protože už na něj místo nezbude.

6.7. Semifinále 2 ME juniorů, Nagyhalász

1. Jan Kvěch  – 14 (2,3,3,3,3)
2. Petr Chlupáč – 12 (2,2,2,3,3)
3. Artioms Trofimovs (LAT) – 11 (3,3,3,2,d)
4. Wiktor Lampart (PL) – 10 (2,Fd,3,3,2)
5. Danil Kolodinskis (LAT) – 10 (1,3,3,1,2)
—-
6. Kacper Pludra (PL) – 8+3 (0,2,2,2,2)
7. Dennis Fazekas (HUN) – 8+2 (3,2,1,1,1)
8. Mateusz Bartkowiak (PL) – 8+1 (1,2,1,3,1)
9. Nick Škorja (SLO) – 8+ns (3,3,Fd,2,F/-)
10. Richard Geyer (D) – (1,0,2,1,3)
11. Pavel Nagibin (RUS) – (2,1,0,0,3)
12. Marko Levišin (UKR) – (3,d,Fd,2,0)
13. Jernej Hriberšek (SLO) – (1,1,2,0,1)
14. Andrei Popa (ROM) – (0,1,0,0,2)
15. Márk Bárány (HUN) – (F,0,1,1,0)
16. Jakub Valkovič (SK) – (0,1,T,0,0)
17. Nazar Tkačuk (UKR) – (T,1)

Jízdy:
1. Trofimovs, Lampart, Hriberšek, Barany (F)
2. Levišin, Nagibin, Geyer, Pludra
3. Fazekas, Chlupáč, Kolodinskis, Valkovič
4. Škorja, Kvěch, Bartkowiak, Popa
5. Trofimovs, Bartkowiak, Valkovič, Levišin (d)
6. Kvěch, Chlupáč, Hriberšek, Geyer
7. Škorja, Fazekas, Nagibin, Barany
8. Kolodinskis, Pludra, Popa, Lampart (Fd)
9. Trofimovs, Geyer, Fazekas, Popa
10. Kolodinskis, Hriberšek, Levišin (Fd), Škorja (Fd)
11. Kvěch, Pludra, Barany, Tkačuk (T)
12. Lampart, Chlupáč, Bartkowiak, Nagibin
13. Kvěch, Trofimovs, Kolodinskis, Nagibin
14. Bartkowiak, Pludra, Fazekas, Hriberšek
15. Chlupáč, Levišin, Barany, Popa
16. Lampart, Škorja, Geyer, Valkovič
17. Chlupáč, Pludra, Tkačuk, Trofimovs (d1), Škorja (F/-)
18. Nagibin, Popa, Hriberšek, Valkovič
19. Geyer, Kolodinskis, Bartkowiak, Barany
20. Kvěch, Lampart, Fazekas, Levišin
Rozjezd o 6. místo: Pludra, Fazekas, Bartkowiak, Škorja (ns)

————————————————————-

6.7. Semifinále 1 ME juniorů, Gdańsk

1. Roman Lachbaum (RUS) – (3,3,3)
2. Jakub Miśkowiak (PL) – (3,3,2)
3. Daniel Bewley (GB) – (2,2,3)
4. Mateusz Cierniak (PL) – (3,2,2)
5. Michał Curzytek (PL) – (3,3)

6. Dominik Moeser (D) – (0,3,2)
7. Vladimir Bogma (RUS) – (3,Fd,2)
8. Olegs Michajlovs (LAT) – (1,1,3)
9. Karol Żupiński (PL) – (2,2,F)
10. Leon Flint (GB) – (1,2,1)
11. Nathan Greaves (GB) – (2,0,1)
12. Denis Zieliński (PL) – (2,1,0)
13. Gaetan Stella (FRA) – (0,1,1)
14. Ernests Matjušonoks (LAT) – (1,0,1)
15. Andrij Rozaljuk (UKR) – (1,0,0)
16. Lukas Baumann (D) – (Fd,-,-)
17. Patrik Mikel  – 0 (R,ns,ns)

Jízdy:
1.  Lachbaum, Bewley, Flint, Moeser
2.  Cierniak, Żupiński, Rozaljuk, Baumann (Fd3)
3.  Bogma, Zieliński, Michajlovs, Stella
4.  Miśkowiak, Greaves, Matjušonos, Mikel (R4)
5.  Moeser, Żupiński, Stella, Matjušonoks
6.  Curzytek, Flint, Bogma (Fd), Mikel (ns)
7.  Miśkowiak, Bewley, Zieliński, Rozaljuk
8.  Lachbaum, Cierniak, Michajlovs, Greaves
9.  Curzytek, Moeser, Greaves, Zieliński
10. Michajlovs, Miśkowiak, Flint, Żupiński (F4)
11. Bewley, Cierniak, Stella, Mikel (ns)
12. Lachbaum, Bogma, Matjušonoks, Rozaljuk

—————————————————–

6.7. Semifinále 3 ME juniorů, Holsted

1. Frederik Jakobsen (DK) – 14 (3,3,2,3,3)
2. Jason Joergensen (DK) – 13 (3,2,3,2,3)
3. Jonas Jeppesen (DK) – 12 (1,3,3,3,2)
4. Mads Hansen (DK) – 11 (3,3,1,1,3)
5. Alexander Woentin (SWE) – 11 (2,3,1,3,2)
———-
6. Patrick Hansen (DK) – 10 (2,2,2,2,2)
7. Tim Soerensen (DK) – 8 (2,1,3,2,d)
8. Jonas Seifert-Salk (DK) – 8 (1,1,2,3,1)
9. Matias Nielsen (DK) – 6 (F,1,R,2,3)
10. Filip Hjelmland (SWE) – (2,0,1,1,2)
11. Timi Salonen (FIN) – 5 (1,Fd,3,1,0)
12. Philip Hellstroem-Bängs (SWE) – 5 (0,2,2,0,1)
13. Anton Karlsson (SWE) – (3,R,0,0,F)
14. Truls Kamhaug (NOR) – 3 (0,2,0,0,1)
15. Espen Sola (NOR) – 2 (1,1,0,d,0)
16. Christoffer Selvin (SWE) – 1 (0,0,1,Fd,-)
17. Christian Thaysen (DK) – 1 (1)

R2. Emil Poertner (DK) – NS

Jízdy:
1. Jakobsen, Hjelmland, Jeppesen, Kamhaug
2. M.Hansen, Woentin, Salonen, Selvin
3. Joergensen, Soerensen, Sola, Nielsen (F)
4. Karlsson, P.Hansen, Seifert-Salk, Hellstroem-Bängs
5. M.Hansen, P.Hansen, Soerensen, Hjelmland
6. Jakobsen, Hellstroem-Bängs, Nielsen, Salonen (Fd)
7. Woentin, Kamhaug, Sola, Karlsson (R)
8. Jeppesen, Joergensen, Seifert-Salk, Selvin
9. Salonen, Seifert-Salk, Hjelmland, Sola
10. Joergensen, Jakobsen, M.Hansen, Karlsson
11. Soerensen, Hellstroem-Bängs, Selvin, Kamhaug
12. Jeppesen, P.Hansen, Woentin, Nielsen (R)
13. Woentin, Joergensen, Hjelmland, Hellstroem-Bängs
14. Jakobsen, P.Hansen, Selvin (Fd), Sola (d)
15. Seifert-Salk, Nielsen, M.Hansen, Kamhaug
16. Jeppesen, Soerensen, Salonen, Karlsson
17. Nielsen, Hjelmland, Thaysen, Karlsson (F)
18. Jakobsen, Woentin, Seifert-Salk, Soerensen (d)
19. Joergensen, P.Hansen, Kamhaug, Salonen
20. M.Hansen, Jeppesen, Hellstroem-Bängs, Sola

zdroj: sportowefakty.pl

foto: František Žeha, Szilvia Szabó, Michal Krupa (MotorMania.com.pl)

Máte k tomu co říct?