Jan Kvěch dnes bude bojovat ve finále mistrovství Evropy

Účast ve finále mistrovství Evropy juniorů, které se dnes od 19 hodin pojede v německém Stralsundu, si ani ne sedmnáctiletý Jan Kvěch zajistil již v květnu, kdy v semifinálovém závodě v ukrajinském Rovnu obsadil krásné druhé místo.

V severoněmeckém městě ležícím na pobřeží Baltského moře bude mít Honza těžké soupeře. Ve startovní listině mají převahu junioři dvou zemí, Polska a Dánska a mezi nimi musíme hledat i největší favority šampionátu.

Polští jezdci dominují ploché dráze ve světě a Evropě již několik let, ale jejich posledním juniorským mistrem Evropy byl Bartosz Zmarzlik v roce 2012. Změnit to bude chtít například Dominik Kubera. Už delší dobu předvádí výborné výkony v týmu polské Ekstraligy Unie Leszno, a přestože se vrací na dráhy po zranění chodidla, při kterém přišel o prostřední prst na noze, bude koncem září v Pardubicích bojovat o jednu z medailí v MS juniorů. Mezi další polské favority stralsundského závodu můžeme počítat Wiktora Lamparta, Igora Kopće – Sobzyńského nebo naturalizovaného Ukrajince Viktora Trofimova.

Z dánské sestavy mají největší šanci na úspěch tři jezdci, kteří pravidelně startují ve finálových závodech MS juniorů Patrick Hansen, Frederik Jakobsen a Andreas Lyager.

O úspěch se určitě porvou i Švéd Joel Kling, který vyhrál jeden ze semifinálových závodů v Oslu, nebo Lotyš Olegs Michajlovs, jenž zaujmul postupem do finálové jízdy při závodě MS juniorů doma v Daugavpils. Domácí barvy bude ve Stralsundu hájit Lukas Fienhage. Účast ve finále si zajistil pátým místem v plzeňském semifinále. Následujícího dne jej, ale postihlo vážnější zranění při Challenge na dlouhé dráze v Bielefeldu a v závěru sezóny se znovu musí rozjíždět do své optimální formy.

Ve Stralsundu bude chybět původně jeden z velkých favoritů na zisk medaile. Plzeňské semifinále ovládl talentovaný Brit Daniel Bewley, ale při utkání britské Championship utrpěl několikanásobnou zlomeninu nohy a rekonvalescence si vyžádá delší dobu. Jeho krajan Robert Lambert nebude obhajovat loňský titul v této věkové kategorii, neboť dal přednost startu v SECu.

Jan Kvěch tedy ve Stralsundu nebude mít lehké soupeře, ale jak jsme si u něj již zvykli, určitě půjde do závodu naplno, bez zbytečných obav před zkušenějšími jezdci a pokusí se zajet pěkný výsledek.

Honzu může těšit i zpráva, která byla v tomto týdnu oznámena a sice, že obdržel od pořadatelů divokou kartu pro závěrečné finále MS juniorů v Pardubicích. Se stálou divokou kartou zde pojede Filip Hájek a jako traťové rezervy budou připraveni Patrik Mikel s Petrem Chlupáčem.

Jan Kvěch se následující den po MS juniorů zúčastní i Zlaté stuhy a úplně vyloučen není ani jeho start v jubilejní Zlaté přilbě. Pardubičtí pořadatelé ohlásili, že nejlepší český junior při Zlaté stuze bude plnit funkci druhého rezervisty, za Jaroslavem Petrákem, v nejstarším plochodrážním závodě světa.

Startovní listina finále ME juniorů, Stralsund (Paul- Greifzu stadion, 385 m)

 1. Viktor Trofimov, PL
 2. Wiktor Lampart, PL
 3. Frederik Jakobsen, DK
 4. Christian Thaysen, DK
 5. Igor Kopeć -Sobczyński, PL
 6. Joel Kling, SWE
 7. Hubert Czerniawski, PL
 8. Jan Kvěch
 9. Patrick Hansen, DK
 10. Dominik Kubera, PL
 11. Lukas Fienhage, D
 12. Andreas Lyager (Hansen), DK
 13. Olegs Michajlovs, LAT
 14. Lasse Fredriksen, NOR
 15. Arslan Fajzulin, RUS
 16. Patryk Wojdylo, PL
 17. Artjoms Trofimovs, LAT

zdroj: fim-europe.com

foto: Rostislav Smolej

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?