Jan Klatovský je v polovině ME na čtvrtém místě

Po závodech Gladiátorů na ledě v Togliatti minulý víkend se Jan Klatovský a Hutlové s Vladimírem Višváderem přesunuli do Vjatských Poljan, kam z Čech dorazil také Andrej Diviš.

Na zdejším stadionu Elektron se dnes a zítra koná mistrovství Evropy jednotlivců. Čeští jezdci měli zajištěná tři místa ve startovní listině, ale protože se odhlásili Harald Simon a Fin Olli- Peka Mäki naši využili situace a do soutěže byli přijati i Radek Hutla a Vladimír Višváder.

K radosti zaplněného stadionu se v dnešním závodě na prvních třech místech umístili ruští plochodrážníci. Jednoznačně, bez ztráty bodu, zvítězil Igor Kononov, který si po nezdaru v ruském šampionátu a nepostupu do MS budu chtít vylepšit náladu ziskem titulu mistra Evropy, neboť z tohoto šampionátu má prozatím jen dvě stříbrné medaile.

Za obhajobou stříbrné medaile z loňského roku vykročil Eduard Krysov a třetí ve finále dojel čerstvý ruský juniorský šampion Nikita Bogdanov. Nikita ve finále až před cílem předjel naše želízko v boji o jednu z medailí, Jana Klatovského.

Čeští jezdci v minulosti evropského šampionátu získali jen dvě bronzové medaile. Dokázali to Antonín Šváb a starší bratr Jana Antonín. Šanci se jim vyrovnat bude mít Jan ještě zítra, kdy se pojede druhé finále. Každý ze dvou závodů se boduje za konečné umístění. První získá 16 bodů, druhý 15, třetí 14… Tyto body se za oba dny sečtou a jezdec s nejvyšším ziskem se stane Mistrem Evropy.

Jan Klatovský dnešní závod začal ziskem dvou bodů, když se mu podařilo ve třetím kole předjet Maxe Niedermaiera. Další tři své jízdy převedl v maximální bodový příděl a v závěrečné odstartoval druhý, ale neodolal náporu mladičkého Nikity Bogdanova. Ten se mu stal osudným i ve finále A,  které Jan téměř celé jezdil třetí. V poslední zatáčce před cílem jej ale Bogdanov podjel.

Druhým nejúspěšnějším Čechem byl dnes Lukáš Hutla. Hned ve svém úvodním vystoupení dokázal ve finiši překonat právě Nikitu Bogdanova a zvítězit. Ve druhém se mu povedlo odstartovat na Jana Klatovského, ale jeho náporu neodolal. Ve svém třetím startu při boji s Jasperem Iwemou o druhé místo v poslední zatáčce upadl, dokázal však svůj motocykl zvednout a dotlačit jej do cíle. V dalších dvou jízdách si připsal po dvou bodech a postoupil tak do finále B. V něm dojel druhý za Maxem Niedermaierem a po prvním dnu mu patří šesté místo.

Andrej Diviš nezačal šťastně, když byl ve své úvodní jízdě vyloučen za přejetí vnitřní linie oběma koly. V následujících třech startech získal po bodu. Po výborném startu v poslední jízdě základní části nedal Andrej svým soupeřům šanci a zvítězil. Vítězství zopakoval i ve finále C a po dnešku je prozatím devátý.

Vlado Višváder získal v základní části dva body a Radek Hutla jeden. Oba tak mohli jet ve finále D. Vlado v něm odstartoval až jako třetí, ale v posledním kole se propracoval do čela a zvítězil. Po dnešku mu patří 13. místo. Radek Hutla je 16.

Nedělní závod ve Vjatských Poljanách začne v 10.15 našeho času.

24. 2. Mistrovství Evropy jednotlivců – Finále 1, Vjatské Poljany (stadion Elektron – 340 m), rozhodčí Wojciech Grodzki (PL)