Hancock je počtvrté mistrem světa, v Melbourne vyhrál Holder

Sezóna SGP 2016 je definitivně za námi a její závěrečný závod v australském Melbourne byl doslova velkolepý. Nejen, že pořadatelé odvedli výbornou práci a diváci připravili skvělou kulisu, ale především závodníci si pro všechny fanoušky připravili pořádně dramatický konec sezóny. O titulu se sice rozhodlo hned v první sérii rozjížděk, ale o zbytek atraktivních míst se bojovalo až do samotného konce. Vítězství slaví Chris Holder, mistrovský titul získává počtvrté v kariéře Greg Hancock.

O zlato pro mistra:

Greg Hancock potřeboval při absenci druhého Doyla jen tři body, aby si titul definitivě zajistil, což pro něj nemělo být žádným větším problémem. S čekáním se ale rozhodně zdržovat nechtěl. Už při své první rozjížďce se blýskl skvělým startem a jel si pro zlato. Na konci prvního kola jej sice pak předjel Pawlicki, ale Hancock se před něj později zkušeně vrátil a mohl slavit svůj čtvrtý mistrovský titul. Fantazie. V počtu titulů tak zaostává už pouze za Švédy Ove Fundinem (5), legendárním Tonny Rickardssonem (6) a Novozélanďanem Ivanem Maugerem (6), bilanci prvního jmenovaného by Hancock mohl atakovat už v příštím roce, kdy mu bude již sedmačtyřicet let.

Hancock poté odjel ještě dvě rozjížďky a ve zbytku závodu už nenastoupil.

O stříbro do poslední zatáčky:

K poslednímu závodu bohužel nemohl nastoupit zraněný Jason Doyle, který měl velmi slibný náskok na druhé příčce. Bylo tak jasné, že se o tento cenný kov strhne velká bitva. Do té se zapojili hned tři aktéři, vítěz závodu Holder, loňský mistr Woffinden a polský mladík Zmarzlik. Všichni jeli skvěle a probojovali se až do finále. Holder sice byl v tu chvíli již ze hry, ale mezi Angličanem a Polákem byl rozdíl jen jednoho bodu, a tak se schylovalo k fantastickému závěru. Zkušenější Woffinden ale nakonec dokázal dravého Zmarzlika za svými zády udržet, i když musel být ve střehu do poslední zatáčky. Woffinden tak slaví nejen druhé místo z Melbourne, ale také celkovou druhou příčku. Zmarzlik zase získal v obou případech bronz.

O osmičku a SGP 2017:

Neméně napínavé to bylo také v souboji o sedmou a osmou příčku, která znamená jistou účast v šampionátu pro příští rok. Do tohoto souboje se odhodlaně vrhlo hned pět jezdců, Polák Janowski, Švédi Lindback a Lindgren, Dán Iversen a Slovinec Zagar. Byl to strhující boj do poslední chvíle. Čím více se blížil závěr, tím více se to zamotávalo. Po dvaceti rozjížďkách mezi nejlepším a nejhorším z nich byl jen dvoubodový rozdíl. Lindgren a Janowski ale nedokázali postoupit do semifinále, a tak byli v podstatě ze hry. Lindback si dokázal pojistit sedmé místo výhrou a postupem do finále a o poslední volné místo si to na dálku rozdali Iversen a Zagar. Oba dojeli v semifinále ale třetí, což více vyhovovalo o bod úspěšnějšímu Dánovi, který tak byl nakonec určitě spokojenější. Zagar bude muset doufat pro příští ročník v divokou kartu.

Sestava pro příští rok:

Účast v příštím ročníku si už předem díky kvalifikaci zajistili Polák Dudek, Slovák Vaculík a Švéd Lindgren. K těm nyní přibylo ještě dalších osm jezdců. Američan Greg Hancock, Angličan Tai Woffinden, Polák Bartosz Zmarzlik, Australané Chris Holder a Jason Doyle. V konečném pořadí šestý Piotr Pawlicki a již zmiňovaní Antonio Lindback a Niels-Kristian Iversen. Tuto sestavu později doplní ještě čtyři divoké karty, které udělí pořadatelé.

Výsledky posledního závodu:

1. Chris Holder – 17
2. Tai Woffinden – 15
3. Bartosz Zmarzlik – 15
4. Antonio Lindback – 14
5. Niels-Kristian Iversen – 12
6. Matej Zagar – 11
7. Michael Jepsen Jensen – 10
8. Piotr Pawlicki – 8
9. Andreas Jonsson – 6
10. Fredrik Lindgren – 6
11. Greg Hancock – 5
12. Maciej Janowski – 5
13. Peter Kildemand – 4
14. Chris Harris – 4
15. Jack Holder – 2
16. Brady Kurtz – 2
17. Sam Masters – 2

Konečné pořadí SGP 2016:

1. Greg Hancock – 139 b.

2. Tai Woffinden – 130 b.

3. Bartosz Zmarzlik – 128 b.

4. Chris Holder – 126 b.

5. Jason Doyle – 123 b.

6. Piotr Pawlicki – 99 b.

7. Antonio Lindback – 93 b.

8. Niels-Kristian Iversen – b.


9. Matej Zagar – 90 b.

10. Maciej Janowski – 90 b.

11. Fredrik Lindgren – 88 b.

12. Peter Kildemand – 68 b.

13. Nicki Pedersen – 62 b.

14. Andreas Jonsson – 52 b.

15. Chris Harris – 40 b.

16. Michael Jepsen Jensen 31. b.

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

  1. Jeremy

    Jsem australán a byl jsem tam v Melbourne! Atmosféra byla uplně skvělá. Jsme rádi, že Holder vyhral závěrečný závod. Zvuk davu byl velmi hlučný nejen když Holder vyhral i taky po prvním závodě Hanckocka, když zjistil co, že on vyhral celní přebor. Hancock je velmi sympatický a nevím nikdo, komu jeho usměv nelíbi.
    Doufám, že půjdu příští rok do GP v praze a tam australánům fandit! Tak zatím gratuluju všem jezdců a oslavíme australský vítěz a těším se na příští plochodrážní sezonu :)!

Máte k tomu co říct?